Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2010/2011 > Juniorzy młodsi
SMS-u lekcja sportu i patriotyzmu na Kresach2010-11-06 10:25:00

Uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie przez kilka dni przebywali na Kresach. W trakcie pobytu reprezentacja SMS, oparta na juniorach Cracovii, Wisły i SMS-u, rozegrała dwa mecze piłkarskie.


Drużyna SMS I pokonała Karpaty Lwów 2-1, a SMS II przegrał z Akademią Futbolową UFK Lwów 0-3. Mimo towarzyskiego charakteru spotkań zawodnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli pomocnik Dawid Radomski i bramkarz Kamil Herdzik, który swoimi umiejętnościami wzbudził zainteresowanie trenerów Karpat.

Uczniowie SMS-u mieli okazję zobaczyć jak wyglądają przygotowania Lwowa do Euro 2012. Od ich ostatniej, marcowej wizyty w tym mieście budowa stadionu ruszyła do przodu. Znacznie gorzej wypadają inne elementy przygotowań, o czym mogli się przekonać na własnej skórze przemieszczając się lwowską komunikacją miejską. Uczniowie doszli do wniosku, iż przed Lwowem jest jeszcze mnóstwo pracy, aby organizacyjnie dorównać polskim miastom, które będą gościć kibiców podczas Euro 2012.

Pobyt na Kresach był dla uczniów także pożyteczną lekcją patriotyzmu.

We Lwowie odwiedzili Cmentarz Łyczakowski - jedną z największych nekropolii w Europie. Uczniowie zapalili znicze na grobach wybitnych Polaków. Przy grobie poety Władysława Bełzy uczniowie wyrecytowali jego utwór "Katechizm polskiego dziecka”, wiersz zaczynający się słowami: — Kto Ty jesteś? - Polak mały. Przy grobie Marii Konopnickiej wszyscy razem zaśpiewali Rotę, do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski. Pieśń została po raz pierwszy wykonana publicznie 15 lipca 1910 roku w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie zorganizowanej w rocznicę 500-lecia zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem.

Reprezentacja szkoły oddała hołd bohaterskim obrońcom Lwowa z 1918 roku na cmentarzu Orląt Lwowskich.

Kolejnym przystankiem wyprawy był Krzemieniec, który wydał na świat wybitnego poetę Juliusza Słowackiego. Młodzież zwiedziła rodzinny dworek poety, który obecnie pełni funkcję muzeum.

Ostatnim etapem wyjazdu na Kresy była wizyta w Zadwórzu - „polskich Termopilach”, gdzie w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej, kilkusetosobowy oddział lwowskiej młodzieży, pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego, stawiał zacięty opór bolszewickiej Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego. Uczniowie posprzątali groby „zadwórzaków”, zapalili znicze i złożyli wieniec pod pomnikiem poległych Polaków.

Piotr Czajowski / Miłosz Korona (sms.krakow.pl)


mecz3.jpg
mecz4.jpg
mecz1.jpg
mecz2.jpg
stadion.jpg
kopiec.jpg
1.jpg
zbiorowe.jpg


WIADOMOŚCI

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty