Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2011/2012 > Seniorzy > V liga (Kraków II)
Trener Orła Myślenice poprowadzi reprezentację Polski w Amp futbolu2012-03-06 15:22:00

Na przełomie marca i kwietnia drużyna piłkarzy składająca się z zawodników po jednostronnej amputacji kończyny weźmie udział w międzynarodowym turnieju Amp futbolu w Manchesterze. Trenerem reprezentacji Polski jest Marek Dragosz, zarazem szkoleniowiec V-ligowego Orła Myślenice.


Wyjazd reprezentacji Polski będzie możliwy dzięki wsparciu Polskiego Związku Piłki Nożnej, który pokrył koszty wyjazdu i ufundował oficjalne stroje dla reprezentantów.

Po raz pierwszy Polski Związek Piłki Nożnej, w ramach programu UEFA Grassroots, wspiera reprezentację Polski osób po amputacjach kończyn - Amp futbol. Program Grassroots ma na celu popularyzację piłki nożnej wśród amatorów we wszystkich środowiskach. PZPN stara się zachęcić do uprawiania piłki nożnej przede wszystkich dzieci i młodzież, ale także osoby niepełnosprawne fizycznie, niepełnosprawne intelektualnie, niewidome czy bezdomne.

Amp futbol istnieje już w ponad 25 krajach. Ta dyscyplina sportu, którą uprawiać mogą wszyscy po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy z pola są po amputacji kończyny dolnej, a bramkarze – górnej) powstała w USA w latach 80. Mecze piłkarzy po amputacjach rozgrywane były podczas dużych imprez sportowych. W ten sposób niepełnosprawni zawodnicy zaczęli promować ten rodzaj aktywności fizycznej przed tysiącami sympatyków futbolu. W zeszłorocznych mistrzostwach świata w Argentynie mecz finałowy gospodarzy z reprezentacją Uzbekistanu oglądało 10 tys. kibiców.

Dyscyplina została uznana przez FIFA i wszystko wskazuje na to, że niebawem dołączy do dyscyplin paraolimpijskich.

Pierwszy turniej międzynarodowy Amp futbol rozegrano w Seattle w roku 1984. Trzy lata później odbyły się pierwsze nieoficjalne mistrzostwa świata, które wygrała drużyna z Salwadoru, składająca się z weteranów wojennych. Pierwsze mistrzostwa poza USA odbyły się w 1991 roku w Taszkiencie.

W 2005 roku powstała Światowa Federacja Piłkarzy Amputowanych (WAFF), która dwa lata później zorganizowała pierwsze oficjalne mistrzostwa świata z udziałem 12 reprezentacji. W kolejnych, w 2010 roku (Argentyna) uczestniczyło już 18 drużyn. Następne zaplanowane są w 2012 roku (Iran), w 2014 (Japonia) i 2016 (Brazylia).

W turnieju – na mecze z Anglią, Niemcami i Irlandią – wezmą udział powołani przez trenera Marka Dragosza następujący zawodnicy:

Bramkarze:
Jakub Popławski, Łukasz Woźny

Zawodnicy z pola:
Paweł Flaszka, Marcin Guszkiewicz, Mateusz Kabała, Maciej Kosiorek, Paweł Kwaśniewski, Bartosz Łastowski, Bartosz Skrzypek, Przemysław Świercz (kapitan), Arkadiusz Werner, Sebastian Ziółkowski

Plan rozgrywek:
31 marca 2012
godz. 12.00 Niemcy - Irlandia, godz. 13.00 Anglia - Polska, godz. 16.00 Anglia - Irlandia, godz. 17.00 Niemcy - Polska

1 kwietnia 2012 r.
godz. 12.00 Polska - Irlandia, godz. 13.00 Niemcy – Anglia

pzpn.pl




WIADOMOŚCI

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty