Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2011/2012 > Trampkarze starsi > Małopolska Liga T
Sukces SMS-u w turnieju Czernomorca Odessa2012-04-02 23:28:00

Reprezentacja Szkoły Mistrzostwa Sportowego brała udział w rozegranym w dniach 21-30 marca 2012 w Odessie Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej „Kubok Czorne More” („Puchar Morza Czarnego”). Jak już informowaliśmy, krakowianie zajęli drugie miejsce.


Coroczny turniej jest memoriałem Anatolija Zubryckiego – zawodnika, trenera oraz założyciela szkoły piłkarskiej Czernomorca.

- Wyprawa do Odessy była bardzo udana, zarówno pod względem sportowym, jak i edukacyjno-poznawczym. Dużym sukcesem było zajęcie drugiego miejsce w silnie obsadzonym Turnieju o Puchar Morza Czarnego – mówi Mirosław Gilarski, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Pierwsze turniejowe spotkanie krakowianie (rocznik 97) rozegrali z Czernomorcem 1996. Mecz zakończył się wynikiem 5-0 dla gospodarzy.

- Należy zaznaczyć, że uczniowie 2 klasy grali z rocznikiem starszym. Po tym meczu nie pozostało im nic innego, jak zapomnieć o porażce i skupić się na następnym spotkaniu z Mikołajewem – powiedział prowadzący zespół SMS-u Piotr Górecki.

W sobotnie popołudnie zawodnicy SMS cieszyli się z pierwszych 3 punktów w turnieju. Mecz
z Mikołajewem zakończył się wynikiem 5-2 (bramki: Ceglarz 2, Kolanko, Szymczak, Studnicki).

Niedziela (25 marca) była dniem wolnym od gry. Uczniowie SMS-u wzięli udział w mszy świętej odprawianej po rosyjsku w Katedrze Łacińskiej - jednym z nielicznych kościołów katolickich w Odessie.

Po nabożeństwie reprezentacja szkoły udała się na krótki spacer po mieście oraz zwiedziła Plac Grecki.

- Wieczorem wraz ze wszystkimi uczestnikami turnieju udaliśmy się na mecz Czernomorca Odessa z Worsklą Połtawa – mówi Beniamin Jeż.

- Przy blisko trzydziestotysięcznej publiczności gospodarze zwyciężyli po bardzo szybkim i zaciętym meczu 2-1 – wspomina Szymon Kiebzak.

- Na mecz przyjechaliśmy nieco wcześniej, aby móc zobaczyć rozgrzewkę drużyn ukraińskich. Przed samym spotkaniem stadion zapełnił się w niespełna 20 minut. To niesamowite obserwować jak tak olbrzymi obiekt wypełnia się tak szybko publicznością – dodał Kiebzak.

W poniedziałek uczniów SMS czekał mecz z Zirką Kijów (współpracują z Arsenałem Kijów). Spotkanie zakończyło się remisem 2-2 (bramki: Jeż, Studnicki z karnego).

W pomeczowych rozmowach nie zabrakło krytyki skierowanej w stronę sędziów.

- Moi zawodnicy zrealizowali wszystkie założenia w trakcie meczu. Jestem bardzo zadowolony
z poziomu jaki zaprezentowali nasi wychowankowie - mówi Piotr Górecki. - O sędziach nic nie będę mówił – dodał trener.

Po południu zawodnicy udali się do centrum treningowego pierwszej drużyny Czernomorca. Obiekty wywarły na wszystkich ogromne wrażenie. Na miejscu zawodnicy mogli spotkać się z jedynym Polakiem grającym w lidze ukraińskiej, Wojciechem Szymankiem.

27 marca SMS rozegrał bardzo ważny mecz z drużyną Czernomorca rocznik 97. Zacięte spotkanie zakończyło się wynikiem 3-2 dla SMS (bramki: Ceglarz 2, Jeż).

- Zwyciężyliśmy pewnie, aczkolwiek sama końcówka była bardzo nerwowa – relacjonował po spotkaniu trener Piotr Górecki.

Po meczu zawodnicy byli bardzo zmęczeni, ale również bardzo szczęśliwi z kolejnych punktów w turnieju. Z dobrymi informacjami z turnieju dyrektor Gilarski udał się z wizytą do Konsulatu Generalnego RP w Odessie.

Kolejnym dniem wolnym od meczu była środa. Dyrektor Gilarski zorganizował w tym dniu zwiedzanie znajdującego się na stadionie Czernomorca klubowego muzeum, w którym zawodnicy mogli lepiej poznać historię tego klubu.

W muzeum znajdowały się najważniejsze puchary, zdjęcia, oraz proporczyki drużyn spoza Ukrainy, z którymi mecze rozgrywał Czernomorec. Wśród nich zawodnicy znaleźli barwy polskich klubów: łódzkiego Widzewa, Lecha Poznań i Korony Kielce. Po zakończonym zwiedzaniu reprezentacja SMS-u wpisała się do klubowej księgi gości.

Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie Odessy z przewodnikiem Tadeuszem Załuskim, prezesem odeskiego oddziału Związku Polaków na Ukrainie. Po przywitaniu dyrektora z panem Tadeuszem reprezentacja udała się w stronę ulicy Polskiej i Lecha Kaczyńskiego, na której znajdował się pomnik jednego z pierwszych prezydentów Odessy.

Przewodnik opowiedział wszystkim historię pięknej Odeskiej Opery. Chwile później zawodnicy
i opiekunowie przeszli Schodami Potiomkinowskimi. Następnie SMS odwiedził Kościół Św. Piotra oraz mieszkanie zasłużonego dla tego kościoła ks. Tadeusza Hoppe, w którym mieszkał on 50 lat. Na końcu wycieczki uczestnicy mieli okazję zobaczyć pomnik Adama Mickiewicza.

W czwartek 29 marca zawodników SMS czekał ostatni turniejowy mecz z drużyną z Charkowa (zespół współpracuje z Metallistem Charków). Ewentualne zwycięstwo zapewniało 2. miejsce w turnieju, a w przypadku remisu trzeba byłoby czekać na wyniki innych meczów.

Mecz rozpoczął się dla SMS fatalnie, ponieważ już na początku Charków zdobył bramkę po rzucie rożnym i było 1-0. Jednak podopieczni trenera Góreckiego podnieśli się i po dwóch bramkach Ceglarza oraz jednym trafieniu Leśniaka prowadzili 3-1.

Na 10 minut przed końcem wynik spotkania ustalił zawodnik Charkowa pięknym strzałem z rzutu wolnego. SMS wygrał 3-2 i tym samym zdobył 2. miejsce w turnieju dla chłopców rocznika 96.

Zawodnicy po ostatnim gwizdku nie kryli radości i dopiero po odśpiewaniu triumfalnej przyśpiewki wraz z dyrektorem, trenerem i masażystą odebrali puchar oraz medale od organizatorów za 2. miejsce.

- Na tle o rok starszych rywali, przeważających siłowo i motorycznie, nasi chłopcy prowadzeni przez trenera Piotra Góreckiego i wspierającego go Alfreda Rusina, pokazali bardzo solidny, skuteczny futbol. W pokonanym polu znalazły się drużyny Czernomorca rocznik 97, Zirki Kijów (współpraca z Arsenałem i Oboloniem), Charkowa (współpraca z Metallistem) i Mikołajewa – podsumował turniej Mirosław Gilarski.

- Na uwagę zasługuje fakt, że Beniamin Jeż został uznany za najlepszego ofensywnie grającego zawodnika turnieju, a Eryk Ceglarz zwrócił na siebie uwagę najwyższą ilością zdobytych bramek – dodał dyrektor Gilarski.

Po zawodach po raz ostatni spojrzeli na boisko i morze, po czym wyruszyli w drogę do Krakowa. Ze względu na dużą odległość reprezentacja szkoły zatrzymała się na nocleg w Kamieńcu Podolskim.

- W Kamieńcu mogliśmy zwiedzić Polską Katedrę Katolicką, Rynek Polski, Kościół Dominikanów oraz rynek Ormiański – wspomina Piotr Mielcarek. - Spacer po mieście doprowadził nas pod Twierdzę w Kamieńcu. Przewodnik opowiedział jej historię oraz oprowadził nas po jej murach – dodał Mielcarek.

Po drodze do Lwowa SMS zatrzymał się przy rzece Dniestr i udał do Twierdzy Chocim. Następnie uczniowie szkoły oglądali Okopy Świętej Trójcy pomiędzy rzekami Dniestr i Zbrucz, po czym ruszyli w dalszą podróż do Lwowa na obiad, a następnie do Krakowa, gdzie dojechali w późnych godzinach wieczornych.

- W drodze powrotnej, obok Kamieńca Podolskiego, zwiedziliśmy Chocim, a jako uzupełnienie tej lekcji historii obejrzeliśmy podczas podróży całą "Trylogię" oraz filmy dotyczące ludobójstwa dokonanego na Polakach podczas II wojny światowej przez UON-UPA w Małopolsce Wschodniej – powiedział dyrektor Gilarski.

Barwy SMS reprezentowali zawodnicy Cracovii i Wisły: Adam Wilk, Maciej Sidor, Dominik Chochołek, Bartek Studnicki, Igor Wiechecki, Piotr Mielcarek, Piotr Kaciczak, Marcin Szymczak, Tomasz Kolanko, Damian Leśniak, Dawid Pawlusiński, Szymon Kiebzak, Szymon Woźniak, Beniamin Jeż, Eryk Ceglarz i Sebastian Fąfara.

Opiekę nad zawodnikami sprawowali: trener Piotr Górecki, masażysta Alfred Rusin oraz dyrektor SMS Mirosław Gilarski.

PC/SMS


odessa6.jpg
odessa5.jpg
odessa2.jpg
odessa4.jpg
odessa3.jpg
odessa1.jpg


WIADOMOŚCI

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty