Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2012/2013 > Seniorzy > Ekstraklasa
W oczekiwaniu na gola nr 3100 dla Wisły2012-08-10 18:19:00

Wisła Kraków do tej pory na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce zdobyła dokładnie 3097 goli. Wkrótce zatem, w którymś z najbliższych spotkań w T-Mobile Ekstraklas, Biała Gwiazda zdobędzie jubileuszową bramkę numer 3100. Kto będzie jej strzelcem?

Historia bramek strzelanych dla Wisły w rozgrywkach ligowych zaczęła się w 1927 roku. 3 kwietnia krakowianie rozegrali swój pierwszy mecz ligowy na stadionie Jutrzenki wygrywając z lokalnym rywalem 4:0. Pierwszego ligowego gola dla Wisły zdobył Stanisław Czulak. Co ciekawe, ten sam piłkarz zdobył także setną bramkę dla Białej Gwiazdy w 1928 roku. 21 kwietnia 1929 roku padł gol numer 200. Zdobył go Władysław Kowalski w wygranym 4:2 meczu wyjazdowym we Lwowie z Pogonią. Trafienie ligowe numer 300 dla Wisły zaliczył Walerian Kisieliński, natomiast gola o numerze 400 strzelił Henryk Reyman, uczynił to w swoim ostatnim meczu w karierze. 9 kwietnia 1933 roku w wygranym przez Wisłę 2:0 meczu z Cracovią Reyman uzyskał w  69. minucie bramkę z rzutu wolnego.

Pięćsetny gol ligowy dla Białej Gwiazdy padł także w spotkaniu derbowym z Cracovią, w 1935 roku, w meczu, który Wisła wygrała 4:0. Jubileuszową bramkę strzelił Marian Kopeć. Na tysięcznego gola na najwyższym szczeblu rozgrywek Biała Gwiazda czekała do 1955 roku. Autorem był Marian Machowski. Gol numer 2000 padł pod koniec sezonu 1988/1989, a jego zdobywcą okazał się Marek Świerczewski.

Jubileuszowe gole numer 2500 i 3000 to trafienia Kamila Kosowskiego i Tomasa Jirsaka. „Kosa” 4 sierpnia 2001 roku otwierając wynik wyjazdowego meczu z Widzewem zdobył bramkę numer 2500 dla Wisły. Czeski pomocnik natomiast jest autorem gola numer 3000. Gol ten padł w Kielcach, w trakcie wygranego 3:2 przez Wisłę meczu z Koroną Kielce. Jubileuszowe trafienie Jirsak zaliczył w 56. minucie spotkania, wyprowadzając Białą Gwiazdę na prowadzenie 3:0.