Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2011/2012 > Juniorzy młodsi > Małopolska Liga JM
Warto powalczyć o koszulkę SMS-u: Wczoraj Standard Liège, jutro Bayern Monachium2012-05-14 19:07:00

Uczniowie klas pierwszych Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Krakowie przebywali przez cały miniony tydzień w Belgii.


Wyjazd uczniów związany był z realizacją projektu "Football as a medium promoting a greater social mix and intercultural communication through various forms of Exchange". Przedsięwzięcie organizowane było w ramach programu COMENIUS. Projekt realizowany jest przez Szkołę Mistrzostwa Sportowego w partnerstwie z placówkami z Belgii (Institut Provincial D’enseignement Secondaire de Hesbaye, współpracującym z klubem Standard Liège) i Niemiec (Walter-Klingenbeck-Schule, realizująca programy sportowe FC Bayern Monachium i TSV 1860 Monachium).

7 maja, po długiej podróży, uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego przybyli do Belgii. Przed przyjazdem do szkoły w Waremme, która jest gospodarzem pierwszego spotkania szkół partnerskich projektu Comeniusa - reprezentacja SMS-u przeprowadziła krótki trening w centrum sportowym w miejscowości Lommel. Do zajęć doszło dzięki uprzejmości wieloletniego kolegi trenera Piotra Kocąba - Mirosława Waligóry.

Po treningu chłopcy oddali hołd polskim żołnierzom, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej w Belgii. Polski Cmentarz Wojenny w Lommel to największa polska nekropolia w tym kraju. Powstał w 1946 r., gdy rozpoczęto ekshumację polskich żołnierzy z wybranych cmentarzy na terenie całej Belgii. Obecnie na cmentarzu spoczywa 257 osób, przede wszystkim z 1 Dywizji Pancernej generała Maczka. Pochowano tam także 24 lotników (w tym dwóch nieznanych) oraz trzech członków ruchu oporu.

W drugim dniu pobytu w Institut Provincial D’enseignement Secondaire de Hesbaye, uczestnicy projektu wzięli udział we wspólnych treningach oraz meczach kontrolnych.

Chłopcy podzieleni zostali na trzy zespoły - złożone z przedstawicieli każdej z partnerskich szkół. Zajęcia w grupach poprowadzili trenerzy ze Standardu Liège, Walter-Klingenbeck-Schule oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego (zajęcia SMS-u poprowadził trener Piotr Kocąb - dyrektor ds. sportowych szkoły). Po treningach chłopcy rozegrali krótkie mecze kontrolne.

W trzecim dniu pobytu uczestnicy projektu rozegrali mecze towarzyskie z miejscowymi drużynami. Chłopcy zagrali w mieszanych składach, które zostały utworzone we wtorek. Pierwszy Mix-team Comeniusa zmierzył się z drużyną Visè. Spotkanie zakończyło się wynikiem 4-0 dla gospodarzy. Zespół Comeniusa prowadzony był przez trenera Standardu Liège, Denisa Sauvage. - Pierwsza połowa była w miarę wyrównana, jednak w drugiej Mix-team popełniał zbyt dużo błędów i to spowodowało porażkę. Visè przewyższał zgraniem i indywidualnościami - ocenił spotkanie trener Piotr Kocąb.
W drugim spotkaniu drużyna juniorów młodszych Standardu Liège zmierzyła się z drugim Mix-teamem. Drużynę Comeniusa poprowadził Piotr Kocąb.
- Mimo naszego prowadzenia 2:0, a później 3:2 musieliśmy uznać wyższość Standardu, który imponował zgraniem oraz bardzo wysokimi umiejętnościami piłkarskimi - powiedział po spotkaniu Piotr Kocąb.
I dodał:
- Moja drużyna składała się z trzech Belgów, trzech Niemców oraz pięciu Polaków. Mogliśmy przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść mając trzy idealne okazje do zdobycia bramki. W ofensywie zabrakło jednak porozumienia belgijsko-niemieckiego. W końcówce dwa błędy w obronie przy egzekwowaniu stałych fragmentów gry przez zespół Standardu, szybkie rozegranie przez Lięge piłki i padły dwie bramki, które zadecydowały o wyniku spotkania.

W trakcie spotkania wyróżniał się bramkarz Mix-teamu, uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego - Kamil Kłosowski, na którego grę zwrócił uwagę między innymi wicedyrektor IPES Eric Bischop.

W trzecim spotkaniu drużyna Comeniusa zmierzyła się z RFCL Liège. Pod nieobecność trenera z Walter-Schule zespół poprowadził Piotr Kocąb.
- Dwa błędy w obronie zdecydowały o wyniku 2:0 dla Liège. Po przerwie zmiana ustawienia przyniosła tylko remis 1:1. Bramkę z rzutu karnego zdobył Tomek Sasak. Mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla Liège – skomentował mecz trener Kocąb.
- Gdyby utworzyć z wszystkich Mix-teamów jedną drużynę to jestem pewien, iż sprostałaby wszystkim dzisiejszym przeciwnikom – stwierdził dyrektor ds. sportowych SMS.

Czwartek był dla uczestników programu Comeniusa dniem przeznaczonym na zwiedzanie. Uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz pozostałe szkoły partnerskie zwiedziły kopalnię węgla kamiennego w Blegny. Była to najbardziej wysunięta na północ kopalnia węgla kamiennego obszaru górniczego Liège. Zwiedzanie objęło prezentację wideo zatytułowaną „Płonący kamień” oraz wyprawę pod ziemię. Uczestnicy projektu zjechali prawdziwą "klatką" górniczą na poziom - 30 metrów.

- Tutaj wszystko jest autentyczne. Mogliśmy zobaczyć tunele w obudowie górniczej, usłyszeć hałas pracujących maszyn, które przewodniczka uruchamiała specjalnie dla nas. Na własne oczy i uszy mogliśmy się przekonać jak ciężka była i jest praca górników - powiedział Piotr Czajowski, koordynator projektu.

Kolejnym etapem było miasto Tongeren. Jest to najstarsze miasto Belgii. Istniało już w 15 r. p.n.e. Uczestnicy programu zwiedzili miedzy innymi centrum miasta oraz Bazylikę Naszej Pani (Onze-Lieve-Vrouwe) z 64-metrową wieżą. Wedle legendy Święty Serwacy zbudował w tym miejscu pierwszy kościół już w IV wieku.

Wieczorem szkoły partnerskie projektu udały się na stadion Standardu Liège, gdzie mogli obejrzeć mecz Standardu z KAA Gent. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Standardu 2:1.

W piątek 11 maja uczestnicy projektu Comeniusa odwiedzili akademię Standardu Liège. Organizacja szkolenia oraz całe zaplecze, które jest przeznaczone dla zawodników w akademii wzbudziło podziw wśród młodych piłkarzy.

- Mogliśmy zwiedzić wszystkie pomieszczenia w akademii Standardu. Duża frajdą była możliwość zwiedzenia hotelu przeznaczonego dla zawodników pierwszej drużyny klubu -  powiedział po wizycie uczestnik projektu Kamil Mistarz.
- W hotelu akademii mogliśmy zobaczyć jadalnię, salę spotkań oraz pokoje zawodników - dodał Kamil.

Wieczorem uczestnicy spotkania zwiedzali Liège. Miasto jest głównym centrum ekonomicznym i kulturowym Walonii.

W sobotę 12 maja odbył się pierwszy etap turnieju Comeniusa. W zawodach dział wzięło 6 drużyn: reprezentacja Szkoły Mistrzostwa Sportowege, Walter-Klingenbeck-Schule, dwie drużyny gospodarza spotkania Institut Provincial D’enseignement Secondaire de Hesbaye oraz miejscowe zespoły Sprimont i Visè. Zespoły zagrały systemem każdy z każdym.

- Byliśmy zmotywowani, aby pokazać się z jak najlepszej strony – powiedział Bartosz Wzorek.
Mimo naszego zaangażowania pierwsze spotkanie z drużyną IPES 2 zakończyło się wynikiem 2:0 dla gospodarzy wizyty.

Na rozpamiętywanie win nie było czasu, ponieważ kolejne spotkanie z drużyną Sprimont odbyło się już kilka minut później. Drużyna SMS-u wyszła podwójnie zmotywowana. Przyniosło to efekt, chłopcy strzelili przeciwnikowi aż 7 bramek. Spotkanie zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem krakowskiej drużyny 7:1.

Kolejnym przeciwnikiem SMS-u była drużyna Walter-Klingenbeck-Schule.
- Mimo wielu szans, które sobie stworzyliśmy ulegliśmy naszym kolegom z Monachium 3:5 – skwitował Kamil Mistarz.

W następnym meczu SMS zmierzył się z drużyną IPES 1. Gospodarze ponownie musieli uznać wyższość krakowian, którzy strzelili 6 goli. Mecz zakończył się wynikiem 6:1 dla SMS-u.
Ostatni i decydujący mecz rozegrali krakowianie z Visè. Stawką było 2. miejsce w zawodach. Złotą bramkę dla SMS-u strzelił Rafał Barankiewicz. Cały zespół wraz ze sztabem szkoleniowym mógł cieszyć się z zajęcia drugiej lokaty i okazałego pucharu.
- Nasza radość ze zwycięstwa była tym większa, że puchar wręczała Miss Waremme (śmiech) – powiedział zdobywca złotej bramki Rafał Barankiewicz.

- Wszyscy jesteśmy zadowoleni z wyjazdu i możliwości udziału w projekcie – mówi Bartosz Sarga.
- Nawiązaliśmy nowe znajomości i przyjaźnie z kolegami, którzy trenują w klubach niemieckich oraz belgijskich. Mogliśmy z nimi wspólnie trenować i grać, dało nam to bardzo duże doświadczenie – podsumował wyjazd Bartek.

- Dla młodzieży wyjazd był bardzo korzystny. Chłopcy zyskali dużo pod względem piłkarskim, grali na bardzo dobrych boiskach, mogli skorzystać z doświadczenia znakomitych szkoleniowców – powiedział Piotr Kocąb.

- Nasi uczniowie mogli poznać kulturę oraz historię Waremme i Liège. Projekt „Football as a medium promoting a greater social mix and intercultural communication through various forms of Exchange” pozwala na wzajemne uczenie się, wymianę najlepszych praktyk edukacyjnych i sportowych oraz rozwijanie struktur współpracy międzynarodowej – stwierdził Piotr Czajowski, koordynator projektu.

- Wyjazd oraz udział w przedsięwzięciu jest nagrodą dla naszych uczniów za dobre wyniki w nauce i sporcie. Kolejna wymiana w ramach projektu odbędzie się już w październiku. Młodzież tym razem spotka się w Monachium, gdzie gospodarzem będzie Walter-Klingenbeck-Schule, realizująca programy sportowe FC Bayern Monachium i TSV 1860 Monachium - mówi Mirosław Gilarski, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

- Projekt jest szansą dla uczniów, którzy od września przyjdą do klas pierwszych liceum SMS. Do Niemiec pojadą bowiem chłopcy z rocznika 1996, czyli uczniowie, którzy rozpoczną naukę w SMS od września 2012 roku. Młodzież będzie miała możliwość obejrzenia ośrodków szkoleniowych oraz treningów  Bayernu i TSV, trenowania z chłopcami, którzy grają w znakomitych niemieckich zespołach, zwiedzenia stadionu Allianz Arena, w planie jest również obejrzenie meczu Bayernu Monachium, muzeum BMW, warto więc powalczyć o koszulkę SMS-u – dodał dyrektor Gilarski.

Zjazd szkół partnerskich projektu w Krakowie odbędzie się w maju 2013 roku.

Reprezentację krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Waremme tworzyli:
Maciej Gajewski, Adam Sadecki, Przemysław Suchan, Mateusz Kawula, Tomasz Sasak, Sebastian Bierówka, Łukasz Krówczyński, Kamil Mistarz, Mateusz Jarzębak, Adrian Pater, Kamil Kłoda, Artur Ptasznik, Bartosz Wzorek, Kamil Kłosowski, Bartosz Sarga, Rafał Barankiewicz.
Chłopcy są reprezentantami różnych klubów: MKS Cracovia, Wisła Kraków, MKS SMS, Górnik Wieliczka, Puszcza Niepołomice, Świt Krzeszowice.

SMS


dscn2121.jpg
dscn1513.jpg
dscn1541.jpg
dscn1649.jpg
dscn1663.jpg
dscn1771.jpg
dscn1787.jpg
dscn1797.jpg
dscn1798.jpg
dscn1801.jpg
dscn1802.jpg
dscn1950.jpg
dscn1980.jpg
dscn1990.jpg
dscn2024.jpg
dscn2075.jpg
dscn2122.jpg
dscn2131.jpg


WIADOMOŚCI

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty