Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2010/2011 > Seniorzy > A klasa (Kraków I)
Pogoń Miechów ma dowód na to, że sędzia wypaczył wynik meczu (ZOBACZ FILM!)2011-03-28 18:03:00

We wczorajszej relacji z meczu A klasy krakowskiej pomiędzy Bibiczanką Bibice a Pogonią Miechów (2-1) opisaliśmy jak goście przegrali wygrany mecz. Okazuje się, że bardzo mocno przyczynił się do tego prowadzący zawody sędzia Paweł Piotr Nowak z Podokręgu Wieliczka.

Kontrowersyjna sytuacja miała miejsce w 83. minucie, przy stanie 1-0 dla Pogoni. Bramkarzowi miechowian Paczyńskiemu - jak pisaliśmy - przeszkadzał w wyekspediowaniu piłki napastnik rywali Ziętara, ale sędzia na to nie reagował. W końcu golkiper ją wybił, ale trafił w... plecy nadal utrudniającego mu wznowienie gry zawodnika Bibiczanki. Futbolówka potoczyła się pod nogi Zegarka, a ten skierował ją do pustej bramki.

Film udostępniony nam przez p. Krzysztofa Porębskiego pokazuje dokładnie tę sytuację i potwierdza nasz opis. Widać na nim, że przed bramkarzem Pogoni cały czas porusza się zawodnik Bibiczanki (w białej koszulce). Konsultowaliśmy ten fragment filmu i meczu z kilkoma ekspertami od spraw sędziowskich i przepisów gry w piłkę nożną.

Ich opinia jest jednoznaczna: arbiter popełnił ewidentny błąd! Zawodnik w białej koszulce z całą pewnością utrudnia wznowienie gry bramkarzowi!

Sędzia nie miał więc prawa uznać gola, powinien był przyznać rzut wolny pośredni dla Pogoni za utrudnianie wznowienia gry bramkarzowi.

Film pokazujący tę sytuację mógłby być doskonałą lekcją poglądowa i wręcz materiałem instruktażowym na kursach sędziowskich. Takiego zdania byli nasi eksperci.

- Będziemy w tej sprawie składać pisemny protest do MZPN, Podokręgu i Kolegium Sędziów - mówi Mariusz Malicki, prezes Pogoni Miechów. - Z materiału filmowego, którym dysponujemy wynika ewidentnie, że sędzia wypaczył wynik naszego meczu z Bibiczanką. Jeśli nawet nie da się tego naprawić, to przynajmniej wystąpimy o anulowanie kary dla naszego bramkarza za czerwoną kartkę. Jak się okazuje, protestował mając rację!

Dodajmy na zakończenie, że arbiter z Podokręgu Wieliczka pogubił się nawet przy wypełnianiu załącznika do protokołu. Czerwona kartka dla bramkarza Paczyńskiego została pokazana, jak wynika z dokonanego przez niego wpisu, w 84. minucie, a zmiana, która nastąpiła w Pogoni po zejściu ukaranego zawodnika w... 83. minucie. Czyli przez minutę, jeśli by się trzymać załącznika do protokołu, w bramce miechowian grało dwóch bramkarzy!!!

rst

Jak Pogoń przegrała wygrany mecz w Bibicach

Wyciąg z Przepisów Gry w Piłkę Nożną

Artykuł 12 - Gra niedozwolona i niewłaściwe postępowanie
Rzut wolny pośredni jest przyznany drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik, zdaniem sędziego: