Strona główna > IO > Vancouver 2010
Łyżwiarki mają brąz! Co za niespodzianka!2010-02-27 23:25:00

Drużyna polskich łyżwiarek wywalczyła brązowy medal igrzysk olimpijskich! W wyścigu o brązowy medal pokonały Amerykanki. Tę wielką niespodziankę sprawiły  Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska i Katarzyna Woźniak!

Polki przegrały półfinałowy pojedynek z Japonią zaledwie o 19/100 sekundy i zmierzyły się  w walce o  brązowy medal olimpijski w Vancouver z Amerykankami. Dramatycznie się toczył ten pojedynek. Polki przegrywały na początku, ale po 1000 i 1200 metrach prowadziły. Im bliżej jednak było mety, tym bliżej do podium było Amerykankom, prowadziły o 0,70 sekundy po 3/4 dystansu, ale nasze łyżwiarki miały fantastyczny finisz. Wszystkie trzy wytrzymały fizycznie tę walkę i właśnie dzięki równej jeździe wszystkich wpadły na metę przed Amerykankami. Ich brąz to najbardziej niespodziewany sukces w polskiej ekipie na tych igrzyskach. To dopiero trzeci medal  olimpijski w historii dla polskiego łyżwiarstwa szybkiego!

W polskiej drużynie była także Natalia Czerwonka, ale ponieważ nie wystartowała w żadnym wyścigu - nie stanęła na podium.

W półfinale  Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska i Katarzyna Woźniak  od samego początku przegrywały z Japonkami. Po każdym 200-metrowym odcinku rywalki powiększały przewagę. Po 1800 metrach wynosiła ona 1.48 sekundy. Na ostatnich 600 metrach nasza drużyna przyspieszyła, ale nie zdołała odrobić straty, choć była tego bardzo blisko.

Złoto przypadło Niemkom, srebro Japonkom.

O brązowy medal:
1. Polska (Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska) 3:03.73
2. USA (Catherine Raney-Norman, Jennifer Rodriguez, Jilleanne Rookard) 3:05.30 (+1.57)
O złoty medal:
1. Niemcy (Daniela Anschutz Thoms, Stephanie Beckert, Katrin Mattscherodt)  3:02.82
2. Japonia (Masako Hozumi, Nao Kodaira, Maki Tabata) 3:02.84 (+0.02)