Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Kiosk
Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy2021-01-28 17:44:00

www.pzpn.pl:

- Do rozpoczęcia rywalizacji w meczach o punkty zostało dwa miesiące, musimy od początku wygrywać, ale ufam umiejętnościom polskich zawodników – powiedział na pierwszej konferencji prasowej selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Paulo Sousa.


O pomyśle na grę reprezentacji Polski:


Jeśli chodzi o systemy taktyczne, nie jestem totalnie przywiązany do jednego, konkretnego ustawienia. W moich zespołach różne systemy się mieszają. Jednym z moich priorytetów jest odpowiednie zarządzanie przestrzenią boiskową. Musimy dopasowywać nasze założenia taktyczne do zawodników, których dysponujemy, i pozyskiwać z nich to, co mają najlepszego. Do rozpoczęcia rywalizacji w meczach o punkty zostało dwa miesiące, musimy od początku wygrywać, ale ufam umiejętnościom polskich zawodników.


Praca z reprezentacją narodową jest zupełnie inna niż ta w klubie. Mamy dużo mniej czasu, musimy bardzo intensywnie trenować, a ja to uwielbiam. Staram się w trakcie zajęć odtwarzać to, co może dziać się na boisku. Trzeba wykorzystać doświadczenie zawodników, by podejmowali odpowiednie decyzje we właściwym czasie. Musimy skupić się na intensywności i szybkości, bo w innym przypadku nie zrobimy kroku do przodu. Zawodnicy muszą mieć pełną świadomość tego, czego oczekujemy od nich jako sztab szkoleniowy. Dzięki temu będą wiedzieli, w jaki sposób grać w różnych momentach – bronienia, atakowania i fazach przejścia. Na pewno skupimy się też na stałych fragmentach gry, którymi chcemy zaskakiwać rywali. To wymaga jednak czasu.


Każdy trener ma swoje sposoby, by wydobyć z zawodników ich maksimum. Mam już przygotowaną listę 40-45 piłkarzy, z którymi będę chciał się spotkać i porozmawiać. Zamierzam przedstawić im naszą koncepcję pracy i dać sygnał, że każdy z nich może być ważnym ogniwem drużyny narodowej. Chcemy zbudować dobrą energię i rozumienie gry. Zawodnicy otrzymają kilka koncepcji zachowania się na boisku w konkretnych momentach meczu. Chcę zbudować odważny, ambitny zespół, który wie, jak rozgrywać piłkę i tworzyć sytuację.


Zależy nam na tym, aby jak najczęściej posiadać piłkę. To pozwali nam kontrolować przebieg boiskowych wydarzeń, zepchnąć rywala do obrony. Mamy zawodników najwyższej klasy, więc chcemy grać ofensywnie. Na razie zbieramy kolejne informacje i zastanawiamy się nad konkretnymi rozwiązaniami. Oczywiście, nie zawsze da się narzucić przeciwnikowi swój styl gry i go zdominować, więc musimy być też gotowi na obronę. Wówczas musi pojawić się bardzo dobra organizacja.


O Robercie Lewandowskim i roli lidera:


Rozmawiałem już z Robertem Lewandowskim. Chciałem zobaczyć w jego oczach pasję oraz zaangażowanie i dokładnie to ujrzałem. Robert jest nie tylko najlepszym zawodnikiem świata, ale także prawdziwym liderem i przywódcą zespołu narodowego. Jest świetnym przykładem dla innych. Ci zawodnicy, którzy ciężko pracują i dają z siebie wszystko, motywują tym pozostałych do dalszego rozwoju. Kadra narodowa jest szczególnym zespołem, w którym można okazywać szacunek i miłość do swojego kraju. Dlatego cieszę się, że u Roberta widzę ten błysk. Chcemy zbudować drużynę, która zawsze będzie dawała z siebie wszystko. Jeśli zaangażowania nie zabraknie, będziemy mogli walczyć o zwycięstwo w każdym meczu, niezależnie od rywala.


O doborze sztabu szkoleniowego:


Prezes Zbigniew Boniek dał mi wolną rękę w doborze sztabu szkoleniowego. Oprócz stałych współpracowników, na pewno będę chciał korzystać ze współpracy z trenerami kadr młodzieżowych. Chciałbym, alby każdy wniósł swój wkład w rozwój seniorskiej reprezentacji Polski. Na pewno często będę chciał z nimi rozmawiać i konsultować. W moim sztabie znalazł się analityk, ale będziemy oczywiście wciąż współpracować z Hubertem Małowiejskim. Ma ogromną wiedzę na temat zawodników reprezentacji Polski i chcemy z tego skorzystać. Na pewno będzie bardzo pomocną dla nas postacią.


pzpn.pl
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty