Strona główna > IO > Vancouver 2010 > Narciarstwo biegowe
Northug zdobył królewskie złoto2010-02-28 20:55:00 MAS

Norweg Petter Northug po fantastycznym finiszu wygrał bieg narciarski na 50 km stylem klasycznym, ostatnią z indywidualnych konkurencji igrzysk olimpijskich w Vancouver. Największym pechowcem dnia był  Szwajcar Dario Cologna, który upadł na ostatnich metrach przed metą.

Utrzymywał się w czołówce przez cały dystans, a na finiszowych metrach w przepychance nie utrzymał się na nartach. Kiedy się podniósł, mógł już tylko powolnym krokiem dobrnąć do mety, zajął 10. miejsce.

Northug na ostatnich metrach wyprzedził Niemca Axela Teichmanna, który przeżywał kryzys na trasie, ale na stadion przed metą wjeżdżał jeszcze jako lider. Nie odparł jednak ataku sprintera Northuga i zdobył srebrny medal. Norweg wygrał o 0,3 sek, czyli o tyle o ile Justyna Kowalczyk wyprzedziła Marit Bjoergen w biegu długim kobiet. Brąz przypadł Szwedowi Johanowi Olssonowi.