Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2011/2012 > Młodzicy > Małopolska Liga M
Już wkrótce jubileuszowy turniej im. A. Grabki2012-01-26 11:23:00

Już wkrótce, 18-19 lutego, kolejna edycja Turnieju o Puchar im. Adama Grabki.


Tym razem ranga turnieju będzie szczególna! Będzie to bowiem jubileuszowa, 25. edycja tej prestiżowej imprezy! Zawody jak zawsze odbędą się w nowej hali TS Wisła, a wezmą w nich udział chłopcy urodzeni w 2000 roku.

Wisłę reprezentować będą podopieczni trenera Rafała Wisłockiego. Oprócz dwóch zespołów Białej Gwiazdy do Krakowa przyjadą takie kluby jak: Śląsk Wrocław, Lechia Gdańsk, Jagiellonia Białystok, Ruch Chorzów, Górnik Zabrze i Legia Warszawa. Udział wezmą też cztery drużyny zagraniczne. W tym roku będą to Slavia Praga, Banik Ostrawa i Sparta Praga z Czech oraz Dynamo Kijów z Ukrainy.

Idea organizacji Turnieju Halowego o Puchar imienia Adama Grabki zrodziła się w 1987 roku. Pomysłodawcą był założyciel Szkółki Piłkarskiej TS Wisła dr Stanisław Chemicz. Rozgrywany corocznie turniej poświęcony jest Adamowi Grabce – gorliwemu miłośnikowi piłki nożnej i znakomitemu wychowawcy młodzieży w latach 60-80. ubiegłego wieku.

Od samego początku głównym celem imprezy było stworzenie młodym wiślakom możliwości gry z silnymi zespołami z czołówki krajowej, a także z zespołami zagranicznymi. Pierwsza edycja odbyła się w 1988 roku. Zagrali chłopcy z rocznika 1977. Wzięło w niej udział 6 zespołów, a pierwszym zwycięzcą został zespół Białej Gwiazdy, prowadzony przez Stanisława Chemicza.

Kolejne lata przyniosły coraz większe zainteresowanie turniejem. Wzrosła jego ranga, a do udziału zaczęły zgłaszać się coraz silniejsze ekipy z zagranicy. Wśród zespołów, które gościły w nowej hali Wisły znalazły się: Espanyol Barcelona, Bayer Leverkusen, Leeds United, Red Bull Salzburg, Borussia Dortmund, Austria Wiedeń, Tirol Innsbruck, Spartak Moskwa, AIK Sztokholm, Ferencvarosi Budapeszt i wiele innych.

Turniej o Puchar im. Adama Grabki od samego początku odbywa się według tej samej formuły. Drużyny chłopców, z kategorii U-12, toczą rywalizację w cyklu dwudniowym (sobota-niedziela). Pierwszy dzień to rywalizacja grupowa, która wyłania po dwie najlepsze ekipy z każdej z dwóch grup. Dzień drugi to mecze o miejsca, a także swoisty FINAL FOUR czyli „GRUPA MISTRZÓW”. Grają w niej cztery najlepsze zespoły, systemem każdy z każdym.

Ozdobą turnieju jest zawsze ostatni mecz, w którym spotykają się zwycięzcy grup sobotnich. Emocje są ogromne! Wypełniona do ostatniego miejsca hala powoduje, że doping słychać aż na ulicy Reymonta!

Zwycięzca tej prestiżowej rywalizacji może liczyć na oryginalną nagrodę, a mianowicie Krakowskiego Lajkonika (otrzymują go trzy najlepsze ekipy). Warto wspomnieć, iż w latach 1988-1998 Puchar Grabki był nagrodą przechodnią. Na własność otrzymywała go drużyna, która trzy razy z rzędu, bądź pięć razy łącznie wygrała turniej.

Odbyły się już 24 edycje turnieju, to ewenement na skalę krajową i europejską! Zespół Wisły Kraków zanotował aż 7 zwycięstw (w tym 5-krotnie pod kierunkiem trenera Chemicza). Dwukrotnie wiślacy zajmowali II miejsce (trener Szymanowski i Chemicz) oraz 6-krotnie III miejsce (trenerzy: Chemicz, Krupiński, Juszczak, dwukrotnie Gój oraz Bejm).

Z bogatą historią Międzynarodowego Halowego Turnieju o Puchar im. Adama Grabki będzie można się zapoznać przychodząc do nowej hali Wisły 18-19 lutego. Organizator przygotował specjalny program na tę okazję.
WIADOMOŚCI

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty