Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2011/2012 > Seniorzy > Ekstraklasa
Wisła Pany, Cracovia żegna Ekstraklasę

Wisła Kraków - Cracovia 1-0 (1-0)

1-0 Melikson 29
Sędzia: Robert Małek z Zabrza. Żółte kartki: Nunez, Wilk, Czekaj - Boljević 2, Nykiel, Szeliga, van der Biezen, Struna, Żytko, Budziński 2, Ntibazonkiza. Czerwone kartki: Boljević (70, druga żółta kartka), Budziński (90+3, druga żółta). Widzów 23 215.
WISŁA: Pareiko - Jirsak, Czekaj, Jaliens, Paljić - Nunez (59 Sobolewski), Wilk - Iliev, Melikson (88 Garguła), Kirm (66 Małecki) - Genkow. Trener: Michał Probierz.
CRACOVIA: Kaczmarek - Żytko, Nykiel (69 Steblecki), Radomski, Puzigaca (46 Szałachowski) - Struna, Szeliga (63 Budziński) - Ntibazonkiza, Boljević, Suart - van der Biezen. Trener: Tomasz Kafarski.

Poniedziałkowe, 185. derby Krakowa, wygrała Wisła i tym samym zadecydowała, że po ośmiu latach Cracovia żegna się z Ekstraklasą. "Pasy" kończyły mecz w ósemkę!

Trener Michał Probierz miał przed pierwszym gwizdkiem spore problemy kadrowe, a dotyczyły one linii defensywnej. Kontuzjowani są Gordan Bunoza, Osman Chavez, Marko Jovanović i Alan Uryga, a za kartki nie mogli wystąpić Junior Diaz i Michael Lamey. Z kolei szkoleniowiec Cracovii, Tomasz Kafarski, nie mógł skorzystać z zawieszonego za kartki Milosa Kosanovica. W meczowej kadrze zabrakło miejsca dla Mateusza Bartczaka, Roka Strausa i Bartłomieja Grzelaka.

Przed pierwszym gwizdkiem koszykarki "Białej Gwiazdy" zaprezentowały okazałe trofeum za zdobycie mistrzostwa Polski. Z kolei pod dach stadionu przy ulicy Reymonta powędrowała koszulka byłego napastnika Wisły, Andrzeja Iwana.

Już po kilkudziesięciu sekundach błąd popełnił Czekaj, który nie trafił w piłkę, ale nie wykorzystał prezentu Ntibazonkiza. Po trzech minutach żółte kartki mieli na koncie Nunez i Boljević. Po chwili dośrodkował z prawej strony Ntibazonkiza, ale van der Biezen główkował ponad bramką. Po kwadransie dominacji "Pasów" gra się wyrównała, lecz zarówno jedni jak i drudzy do sytuacji bramkowych nie dochodzili. W 28 minucie tuż przed polem karnym Nykiel faulował Nuneza. Do piłki podszedł Melikson i technicznym uderzeniem umieścił futbolówkę w górnym rogu. Trudno w to uwierzyć, ale to dopiero pierwszym ligowy gol reprezentanta Izraela w lidze. I co ciekawsze, to był jedyny strzał wiślaków do przerwy w światło bramki.

Druga połowa rozpoczęła się z opóźnieniem, bowiem z trybun leciały w kierunku Kaczmarka różne przedmioty. Już w trzeciej sekundzie Szeliga za faul na Meliksonie ujrzał żółty kartonik. Trzy minuty później nerwowo nie wytrzymał van der Biezen i także za podcięcie Meliksona został ukarany.

W 51 minucie nieporozumienie Pareiki i Palijca sprawiło, że w polu karnym piłkę przejął Szałachowski. Wycofał do Ntibazonkizy, jednak ten nie trafił w futbolówkę. W odpowiedzi Iliev ograł Suarta i Radomskiego, lecz strzelił niecelnie. W 62 minucie Czekaj faulował przed polem karnym Ntibazonkizę. Do wolnego podszedł Suart i uderzył w dłuższy róg, ale Pareiko sparował piłkę.

Złośliwe faule piłkarzy Cracovii na Meliksonie musiały źle się skończyć dla gości. Po serii żółtych kartek w 70 minucie trafiło na Boljevica, a że kartonik miał już na swoim koncie, więc musiał opuścić murawę.

W 77 minucie, po krótko rozegranym rzucie rożnym, z narożnika pola karnego przymierzył w dłuższy róg Małecki, ale Kaczmarek efektowną paradą odbił futbolówkę.  Pięć minut później w roli głównej wystąpił najlepszy na murawie Melikson; huknął z 28 metrów, lecz i w tym przypadku golkiper "Pasów" pokazał klasę. W 90 minucie powinno być 2-0, ale Garguła zamiast strzelać próbował podawać do Ilieva.

Od 88 minuty Cracovia grała w dziewięciu, bowiem oszołomiony Struna nie był w stanie kontynuować gry i musiała podjechać pod ławkę rezerwowych karetka pogotowia. A już w doliczonym czasie gry drugi żółty kartonik ujrzał Budziński i "Pasy" zakończyły prestiżowy bój w ośmiu.

Po końcowym gwizdku drużynę Tomasza Kafarskiego żegnała piosenka "Time to Say Goodbye" w wykonaniu Andrei Bocelliego i Sarah Brightman.

Dzisiejszy mecz - jak poinformował Eurosport - można było zobaczyć w 22 krajach europejskich, gdzie pokazywana jest T-Mobile Ekstraklasa. To Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Węgry, Islandia, Kosowo, Litwa, Łotwa, Macedonia, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja.