Strona główna > Sporty zimowe > Narciarstwo biegowe
Justyna Kowalczyk nie dobiegła do mety2014-02-22 12:19:00

Justyna Kowalczyk, w swym ostatnim występie olimpijskim w Soczi, w biegu na 30 km stylem dowolnym, wycofała się przed półmetkiem. Całe podium zajęły Norweżki, triumfowała Marit Bjoergen, zdobywając swój 10. medal w karierze (6. złoty).

Norweżki od samego początku dyktowały bardzo ostre tempo. Kowalczyk biegła w czołówce, ale nie z przodu. Po 2.5 km była dwudziesta (strata 4.7 sek), po 5 km siódma (+2.7), po 8 km dwunasta (+4.4).

Decydujący moment nastąpił na 10. kilometrze, na stadionie. Trzy prowadzące Norweżki - Bjoergen, Johaug i Steira - zdecydowały się na ucieczkę. Polka była wówczas w drugiej trójce - ze Szwedką Kallą i Norweżką Weng, na szóstej pozycji, ze stratą 5.4 sek, a więc tuż, tuż. Norweżki zaczęły uciekać, a Justyna, wraz z Finką Lahteenmaki, próbowała je gonić. Kalla i Weng nie miały na to siły, zajęły ostatecznie dalekie lokaty (34. i 19.).

Na pomiarze czasu, 12.5 km od startu, Kowalczyk została już wchłonięta przez grupę, była ósma, miała wtedy 29.4 sek straty. Niebawem wycofała się z rywalizacji...

Jak się okazało, we wstępnej fazie biegu Polka "spięła" się z Finką Saarinen. Narta Finki uderzyła Justynę w kontuzjowaną lewą stopę. Ból był tak dokuczliwy, że nie pomogły środki farmaceutyczne zaaplikowane przed startem. - Nie było sensu kulawym biegać trzydzieści kilometrów... - wyjaśniła Justyna w wywiadzie dla TVP.

A trzy Norweżki powiększały przewagę. Przed stadionem próbowała uciec Johaug, ale Bjoergen skontrowała i pewnie zdobyła złoto. Druga była Johaug, a trzecia Steira.

Dla Marit Bjoergen to był trzeci złoty medal w Soczi, wcześniej wygrała skiathlon na 15 km i sprint drużynowy. Licząc igrzyska w Salt Lake City, Turynie i Vancouver, Norweżka ma w dorobku 6 złotych medali, 3 srebrne i 1 brązowy.