Strona główna > Sporty zimowe > Narciarstwo biegowe
Sensacyjne trzecie miejsce Sylwii Jaśkowiec!2013-12-28 20:39:00

Po wycofaniu się Justyny Kowalczyk chyba nikt nie spodziewał się tak pięknego rozpoczęcia Tour de Ski 2013/2014 w biegach narciarskich. Sylwia Jaśkowiec znalazła się na podium prologu!

27-letnia zawodniczka z Myślenickiego wywalczyła trzecie miejsce w biegu na 3 km techniką dowolną. Wygrała Norweżka Marit Bjoergen przed swą rodaczką Astrid Urenholdt Jacobsen.

Bieg na 3 kilometry techniką dowolną zainaugurował ósmą edycję prestiżowego cyklu Tour de Ski, zawodów zaliczanych do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich. W deszczowym, niemieckim Oberhofie wystartowały trzy Polki: Paulina Maciuszek, Kornelia Kubińska i Sylwia Jaśkowiec. Tuż przed zawodami z udziału w imprezie wycofała się Justyna Kowalczyk. Czterokrotna zwyciężczyni Tour de Ski zrezygnowała z powodu zmian w programie, jakie w ostatniej chwili wprowadzili organizatorzy. Z powodu braku śniegu drugie zawody Tour de Ski - bieg na 10 km techniką klasyczną zostały zastąpione sprintem techniką dowolną. Tym samym w siedmoetapowym Tour de Ski tylko dwa biegi zostaną przeprowadzone stylem klasycznym.

Mimo braku Justyny Kowalczyk kibice biało-czerwonych nie mogli cierpieć na brak emocji w prologu. Już od kilku tygodni Sylwia Jaśkowiec, podopieczna trenera Ivana Hudaca, prezentowała się dobrze, ale chyba nikt nie spodziewał się, że pokaże dzisiaj tak wysoką formę! Już pierwszy pomiar czasu przyniósł wiadomość o jedenastym miejscu, ale później było jeszcze lepiej. Na kolejnym punkcie pomiarowym Jaśkowiec była już trzecia i tak pozostało aż do mety. Nasza reprezentantka finiszowała z trzecim czasem, tracąc tylko 7 sekund do Marit Bjoergen i 5,1 sekundy do Astrid Uhrenholdt Jacobsen. To najlepszy wynik w karierze Sylwii Jaśkowiec!

Pozostałe Polki zajęły miejsca poza czołową trzydziestką - Paulina Maciuszek uzyskała 39. czas (+27,1 sek), a Kornelia Kubińska była 72. (+43,7 sek).

Prolog mężczyzn padł łupem Kanadyjczyków - wygrał Alex Harvey przed Devonem Kershawem, a miejsce na podium uzupełnił Norweg Chris Jespersen. Maciej Staręga zajął 70. miejsce, Jan Antolec był 94., a Sebastian Gazurek 97.

Jutro zawodniczki i zawodników czeka drugi etap Tour de Ski - sprint techniką dowolną, również w Oberhofie.