Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2011/2012 > Żaki > Grupa IB (Kraków) Ż
Pięciolecie Szkółki Piłkarskiej Borek2011-10-21 19:32:00

Jedna z największych w Krakowie szkółek piłkarskich obchodziła swój jubileusz. To czerwono-czarni, czyli „Serca Zawsze Zwycięskie” - Szkółka Piłkarska Borek Kraków.


W miniony weekend Szkółka Piłkarska Borek świętowała jubileusz pięciolecia istnienia. Wydawać by się mogło, że to tylko pięć lat. Szkółka, której założycielem i prezesem jest od początku Bartłomiej Piwowarczyk wyróżnia się pod wieloma względami wśród innych tego typu jednostek w Krakowie, co zauważyło już wielu trenerów i rodziców. Stąd w tym roku przeżywa oblężenie.

Rekordowy nabór

W naborze w tym roku zgłosiło się prawie 100 nowych osób, przychodzą kolejni, ale ze względu na aż dziesięć grup treningowych w rocznikach 2000-2006 baza Klubu Sportowego Borek nie jest wystarczająca. Dlatego klub czyni starania, aby boczne boisko zyskało sztuczną nawierzchnię i oświetlenie, co umożliwiłoby trening większej liczbie grup. O ilości trenujących w szkółce i związanych z nią osób świadczy frekwencja podczas jubileuszowych uroczystości. Na obiektach przy ul. Żywieckiej zjawiło się około pięciuset osób – dzieci z całymi rodzinami, kadra trenerska, działacze klubu, przyjaciele i sponsorzy szkółki. To była wspaniała integracja, zresztą Szkółka Piłkarska Borek stawia nie tylko na szkolenie piłkarzy, równie ważne jest wychowywanie młodego pokolenia i aktywny sposób spędzania wolnego czasu.

Po pierwsze wychowanie

Szkółka Piłkarska Borek powstała we wrześniu 2006 roku z inicjatywy Bartłomieja Piwowarczyka przy współpracy z Klubem Sportowym Borek Kraków. Rozwijała się i nadal rozwija dzięki  wspaniałej kooperacji z prezesem KS Borek – Wojciechem Florczykiem, który pomaga szkółce w rozwoju i udostępnia obiekty klubu dla najmłodszych. Już od pierwszego roku istnienia chłopcy oprócz cotygodniowych treningów uczestniczyli w meczach sparingowych oraz wzięli udział w kilku turniejach piłkarskich. W okresie zimowym i letnim Szkółka zorganizowała pierwsze obozy piłkarskie, które z wielkim rozmachem organizuje do dnia dzisiejszego. Kolejnym etapem w rozwoju ośrodka było zgłoszenie drużyn do rozgrywek Małopolskiego Związku Piłki Nożnej i uczestnictwo w dwóch poważnych ogólnopolskich turniejach (Silver Cup, Cracovia Cup). W następnych latach Szkółka zorganizowała własny turniej o dużej renomie – Borek Cup, na który przyjeżdżają również drużyny zagraniczne.

- Głównym zadaniem Szkółki Piłkarskiej jest zaszczepienie w dzieciach zdrowego trybu życia poprzez czynne uprawianie sportu, promowanie zasad fair play, higieny osobistej oraz umiejętności współpracy w zespole. Szkółka Piłkarska Borek stawia przede wszystkim na wychowanie, radość, zabawę, aktywne spędzanie wolnego czasu, następnie na szkolenie i zdobywanie umiejętności piłkarskich – podkreśla założyciel Bartłomiej Piwowarczyk.

Ważny jest element integracyjny, stąd co roku dzieci biorą udział w imprezie mikołajkowej, organizowany jest specjalnie dla nich spektakl i obdarowywane są piłkarskimi prezentami. Co bardzo ważne, od zawsze Szkółka jest otwarta dla wszystkich chłopców od 5 do 12 lat bez względu na zdolności i umiejętności piłkarskie. Nie jest prowadzona selekcja, trenerzy stawiają na wszechstronny rozwój dzieci, dopingują je do ciągłego ruchu, tworzą wokół treningów fantastyczny klimat.

- W tym roku nasza szkółka piłkarska BOREK obchodzi swoje piąte urodziny. Gdy przychodziłem w 2008 roku były w niej trzy grupy treningowe. Z biegiem czasu, dzięki naszej ciężkiej pracy, bardzo prężnie się rozwinęła. W tym roku jest już 11 grup treningowych, czyli ponad 200 dzieciaków. Jako szkółka staramy się przede wszystkim wychowywać, pomagać w ten sposób rodzicom, aby dzieci stawały się samodzielne, potrafiły dobrze się zachować oraz pomagać innym. Wpajamy im zasadę fair play zarówno na boisku, jak i poza nim, czyli w życiu codziennym. Cieszy na pewno to, że jesteśmy jedną z najbardziej licznych szkółek w Krakowie, w której dzieci uczą się podstaw piłki nożnej, dobrej zabawy oraz współzawodnictwa poprzez granie w ligach Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, turniejach na terenie Polski i zagranicy. Mimo iż to jest zabawa, cieszą także wyniki sportowe naszych grup, m.in. zwycięstwo w ogólnopolskim turnieju BOREK CUP, nagroda fair play Cracovia Cup, II i III miejsce w Borek Cup zeszłego roku, II miejsce w DAP Dębica, II w turnieju o Czarną Jaskółkę, III miejsce w bardzo mocno obsadzonym turnieju Deichmanna i I miejsce w edycji jesiennej. Ale wyniki sportowe nie są najważniejsze, choć na pewno bardzo nas cieszą – podsumowuje Mirosław Myca, trener grupy Orłów 2002 w szkółce.

Ciekawe nazwy grup – Sokerzy, Zdobywcy, Czempioni...

Obchody pięciolecia uczczono wspólnym wyjściem na mecz Wisły Kraków z Ruchem Chorzów. 330 osób, w tym dzieci i rodzice, oglądnęło spotkanie mistrzów Polski. Dwa tygodnie później, 15 października, odbył się turniej piłkarski rodziców, w którym wystartowało aż 10 drużyn – każda reprezentowała ojców dzieci z danej grupy.

W klubie grupy mają swoje ciekawe nazwy, mamy ekipy Orłów, Kopaczy, Czempionów, Sokerów, Piorunów, Ligowców, Janosików, Snajperów, Kanonierów, czy też Zdobywców. Każda grupa reprezentuje dany rocznik. Pod takimi samymi nazwami wystartowali w turnieju rodzice. Dzień później ks. Emil Furtak – również zapalony piłkarz, odprawił mszę św. w pobliskiej kaplicy. Msza św. jest nieodłącznym elementem wszystkich uroczystości w ramach Szkółki Piłkarskiej Borek. Ks. Emil jest związany z najmłodszymi adeptami futbolu od samego początku. Docenia on trud wychowawczy jaki zadają sobie trenerzy w klubie, często zagląda na stadion i jest pełen dumy, że stadion przy Żywieckiej ciągle „żyje”. Nietrudno zresztą tego nie zauważyć – codziennie od poniedziałku do piątku obiekty klubu tętnią życiem, dziennie odbywa się po kilka treningów. Dodatkowo trenerzy muszą korzystać z pobliskich orlików, a zimą z gościnności szkół, które nie zawsze chętnie wynajmują sale dla piłkarzy.

W drugi dzień obchodów pięciolecia oprócz mszy św. odbył się festyn rodzinny. Zapleczem kulinarnym zajęła się Karczma „Bida” z Głogoczowa, piłkarskie torty przygotowała cukiernia Jana Dziadkowca z Myślenic, transportem zajęła się firma AW-BUD – te wszystkie inicjatywy podjęli rodzice dzieci ze szkółki, co znaczy, że doceniają zaangażowanie kadry i organizatorów, a swoje dzieci oddają w dobre ręce. Nie obyło się bez upominków dla najmłodszych – gadżetów szkółki i losowania nagrody głównej w formie sprzętu elektronicznego. Na boisku głównym Borku ustawiono osiem boisk piłkarskich, na których dzieci mogły zagrać w piłkę, świętując "po piłkarsku” pięciolecie. Jeden z rodziców – pan Jacek Latosiński podczas imprezy napisał wiersz pt. „Szkółka Borek - autobiografia”:

Mam ja latek pięć i rosnę
starsza będę znów na wiosnę
rodzę dzieci gdzieś od kwietnia
choć nie jestem pełnoletnia.
Golem - to był kolos z gliny
nie udźwignął swej wielkości
ja mam silne podwaliny
rosnę do nieskończoności.
Ojcem chrzestnym - prezes Borku
w dyscyplinie trzyma grupę
nikt mu tutaj nie podskoczy
bo dostanie - wilczy bilet.
Ojciec Bartek mnie założył
wychowuje moje dzieci
tu nic złego ich nie spotka
tutaj zawsze słońce świeci.

Motto godne naśladowania

„Serca Zawsze Zwycięskie” - to wspaniałe motto klubu obecne na koszulkach i szalikach. - Nasze motto mówi o tym, że nie najważniejszy jest wynik i rezultat. Najważniejszy jest zapał, dobre chęci, po prostu całe serce, które wkłada się w rozwój sportowy, ale przez to także duchowy. Wpajamy najmłodszym, że ważna jest postawa fair play, ale nie tylko na boisku, lecz również w całym życiu. Z takim przekonaniem mają kończyć każdy mecz, czy trening – mówi jeden z trenerów, który jest autorem motta Szkółki działającej na południu Krakowa.

Trzeba zaznaczyć, ze Szkółka buduje zaplecze dla juniorów, seniorów klubu. Wielu zawodników, którzy pierwsze kroki stawiali w Szkółce Borek gra w najsilniejszych zespołach Małopolski – Wiśle, Hutniku, Cracovii, czy Akademii Piłkarskiej 21. Trenerzy do zmiany barw podchodzą spokojnie, skupiają się na swojej pracy, a przecież fakt, że zdolny chłopiec, którego mieli okazję szlifować na treningach zasila mocny zespół i może kiedyś coś osiągnąć jest powodem do wielkiej dumy, a nie chęci rywalizacji, czy też zazdrości. Zwycięstwa w turniejach są ważne, ale nie najważniejsze. Przecież rozwój dzieci i ich postępy ocenić będzie można w dość odległej przyszłości. Szkółka Piłkarska Borek integruje dzieci i rodziców i stawia na rozwój całego człowieka. Z takim podejściem wygrywa w innych o wiele ważniejszych dziedzinach z innymi szkółkami.

Szkółka posiada swój dekalog:

1. SERCE MAM ZAWSZE ZWYCIĘSKIE!
2. JEDEN ZA WSZYSTKICH, WSZYSCY ZA JEDNEGO!
3. SZANUJĘ PRZECIWNIKA I BARWY KLUBOWE!
4. Z JAK NAJWIĘKSZYM ZAANGAŻOWANIEM WYKONUJĘ POLECENIA TRENERA!
5. NIE NARZEKAM NA PRACĘ SĘDZIEGO!
6. WALCZĘ UCZCIWIE DO KOŃCA KAŻDYCH ZAWODÓW!
7. ZDROWO SIĘ ODŻYWIAM!
8. DBAM O SPRZĘT SPORTOWY!
9. JESTEM WIERNYM KIBICEM!
10. POZA BOISKIEM JESTEM WZOREM DLA INNYCH!

www.szkolkaborek.pl


b1.jpg
b2.jpg
b3.jpg
b4.jpg
b5.jpg
b6.jpg
b7.jpg
b8.jpg
b9.jpg
b10.jpg
b11.jpg
b12.jpg
b13.jpg
b14.jpg
b15.jpg


WIADOMOŚCI

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty