Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2012/2013 > Juniorzy starsi > Małopolska Liga JS
Finał Comeniusa w krakowskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego2013-05-21 23:12:00

W Krakowie odbyło się spotkanie uczestników projektu "Football as a medium promoting a greater social mix and intercultural communication through various forms of exchange". Przedsięwzięcie realizowane było w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół „Uczenie się przez całe życie”.


- Był to trzeci i zarazem ostatni etap projektu, w którym biorą udział trzy placówki: Institut Provincial D’enseignement Secondaire de Hesbaye z Belgii, Walter-Klingenbeck-Schule z Niemiec oraz Szkoła Mistrzostwa Sportowego z Polski. Poprzednie spotkania odbyły się w Belgii i w Niemczech - powiedział Mirosław Gilarski, dyrektor krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.


Spotkanie w Krakowie było bardzo pracowite. Pierwszy dzień, w poniedziałek 13 maja, uczestnicy przedsięwzięcia rozpoczęli od wizyty w murach Szkoły Mistrzostwa Sportowego.


- Wraz z uczniami naszej szkoły, koledzy z Belgii i Niemiec wzięli udział w lekcjach. Goście mogli zobaczyć podobieństwa oraz różnice zajęć prowadzonych w ich szkołach z tymi, które odbywają się w Polsce - mówi Szymon Demarczyk, uczestnik projektu z klasy Ia SMS.


Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z uczniami szkoły, którzy grają w zespołach ligowych - Pawłem Stolarskim z Wisły Kraków oraz Bartoszem Kapustką i Krzysztofem Szewczykiem z Cracovii. Chłopcy opowiadali jak wygląda organizacja ich dnia, dzielili się swoimi wrażeniami z gry w pierwszych drużynach oraz swoimi sposobami godzenia nauki z treningami.


- Nasi goście byli pod wrażeniem osiągnięć Pawła, Krzyśka i Bartka. Mimo młodego wieku grają w pierwszych zespołach swoich klubów oraz są reprezentantami Polski U 17 - mówi Piotr Kocąb, wicedyrektor ds. Sportowych w SMS.


Tuż po spotkaniu z piłkarzami odbył się wykład dotyczący aspektów sędziowania, tolerancji oraz zasady fair play w futbolu. Wykład w języku angielskim poprowadził sędzia II-ligowy Paweł Kukla.


Kolejnym punktem programu były treningi piłkarskie. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Dla zespołu niemieckiego zajęcia poprowadził trener Maciej Antkiewicz (szkoleniowiec w SMS oraz trener III-ligowego Przeboju Wolbrom), drużyna Szkoły Mistrzostwa Sportowego odbyła zajęcia z Erickiem Calay (trener w IPES oraz były szkoleniowiec w Akademii Standard de Liege), natomiast uczniowie belgijscy spotkali się z Manuelem Baumem (koordynator sportowy w szkole niemieckiej oraz trener SpVgg Unterhaching - III liga niemiecka). Specjalny trening dla bramkarzy przeprowadził Maciej Palczewski, trener bramkarzy w SMS-ie, MKS Cracovii S.S.A i golkiper Przeboju Wolbrom.


- Trening był super – podsumował krótko Błażej Skrobowski z klasy c. - Zajęcia poprowadzone przez trenera Calay bardzo nam się podobały, mogliśmy poznać techniki szkoleniowe jakie są prowadzone w Belgii - dodał Błażej.


Po południu uczestnicy wizyty spotkali się w Urzędzie Miasta Krakowa. Przewodnikiem po Pałacu Wielopolskich był dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego Mirosław Gilarski, który zapoznał wszystkich z historią dzisiejszej siedziby władz miasta oraz przedstawił kompetencje Rady Miasta. Uczestnicy mogli zobaczyć miejsce, gdzie urzęduje prezydent Miasta Krakowa oraz salę obrad Rady Miejskiej, gdzie spotkali się z przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmidrem.


***


Drugi dzień goście Szkoły Mistrzostwa Sportowego rozpoczęli w Wieliczce, gdzie zwiedzali Kopalnię Soli.


Następnym punktem programu były wizyty na stadionach Wisły i Cracovii.


Po obiekcie Wisły Kraków uczestników obiektu oprowadzał Adam Musiał (Adam Musiał – jeden z „Orłów Górskiego”, reprezentant Polski w latach 1968-74. W kadrze rozegrał 34 mecze. Zdobywca trzeciego miejsca na MŚ 74. Trener Roku w Plebiscycie Piłki Nożnej w 1991 - przyp. red.), który pokazał młodym zawodnikom wszystkie zakamarki stadionu. Pan Adam chętnie dzielił się z gośćmi wspomnieniami. Jego osiągnięcia i kariera piłkarska zrobiła duże wrażenie na młodych adeptach tej dyscypliny sportu.


Ze stadionu Białej Gwiazdy przez Krakowskie Błonia uczestnicy projektu przeszli na stadion Cracovii. Również tutaj przed chłopcami drzwi stały otworem. Mogli zobaczyć stadion od przysłowiowej podszewki. Przewodnikiem po obiekcie Cracovii był Dariusz Guzik, menedżer ds. marketingu i PR klubu.


Prosto ze stadionu Cracovii uczestnicy spotkania w Krakowie pojechali do Sanktuarium w Łagiewnikach. Tutaj wraz z zawodnikami z innych klubów wzięli udział w VI Pielgrzymce Sportowców i Kibiców Małopolski. Pomimo bariery językowej, zagraniczni goście z zaangażowaniem uczestniczyli w nabożeństwie. 


***


W środę odbył się finał Turnieju Comeniusa. W Szkole Mistrzostwa Sportowego rozegrano ostatni etap tych zawodów - wcześniejsze rundy odbyły się Belgii i Niemczech.


- Zacięta walka na boisku przebiegała w atmosferze fair play, a wynik turnieju decydował się do ostatniego gwizdka. Wyrównany poziom zawodników i wyszkolenia drużyn oraz ich wola walki zapewniły wiele emocji i grę na wysokim poziomie - powiedział dyrektor Gilarski.


Szala zwycięstwa, która przechylała się to na jedną, to na drugą stronę dodawała dramaturgii spotkaniom. Zwycięzcą turnieju została drużyna Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Krakowa, drugie miejsce zdobyli uczniowie z Belgii, a trzecie młodzi piłkarze z Niemiec.


***


Po trudach sportowych przyszedł czas na pracę i naukę. W czwartek uczestnicy programu odwiedzili Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Na uczelni gości przywitał Maciej Starowicz, który jest pełnomocnikiem rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie ds. promocji uczelni. Następnie dr Joanna Basiaga-Pasternak wygłosiła wykład dotyczący treningu mentalnego.


- Pani doktor wygłosiła prelekcję w języku angielskim - jest to język komunikacji w tym projekcie. Spotkanie było bardzo interesujące, trenerzy, którzy przyjechali z drużynami mieli sporo pytań do prowadzącej - podsumował spotkanie Piotr Kocąb.


Uczestnicy projektu zasiedli następnie w sali wykładowej, gdzie rozpoczęło się spotkanie robocze.


- Uczniowie pracowali w kilku grupach mieszanych. Wspólnie opracowywali zagadnienia dotyczące organizacji pracy szkół partnerskich, struktur placówek, wymieniali informacje odnoszące się do różnic kulturowych i etnicznych w poszczególnych placówkach, aspektów integracji. Uczniowie zajęli się również sprawą prawidłowego żywienia i zdrowego trybu życia. Wspólnie opracowywali propozycje tygodniowej diety młodego piłkarza – powiedział Piotr Czajowski, koordynator projektu. 


- Wizyta w Szkole Mistrzostwa Sportowego była ostatnim spotkaniem w ramach realizacji tego projektu. Nasi goście byli pod olbrzymim wrażeniem Krakowa. Przygotowane przez nas wycieczki po starym mieście, Kazimierzu czy zwiedzanie Wawelu bardzo im się podobały. Pozwoliły one przybliżyć uczestnikom kulturę oraz historię miasta – powiedział Mirosław Gilarski.

- Teraz przyszedł czas na podsumowanie całego przedsięwzięcia oraz opracowanie rezultatów projektu. Program Comenius umożliwił nam wymianę doświadczeń sportowych oraz edukacyjnych, poznanie kultury, zwyczajów krajów partnerskich. Projekt pokazał, że piłka nożna stwarza znakomitą podstawę do międzykulturowej komunikacji. Uczniowie wszystkich placówek nawiązali nowe znajomości, które, mam nadzieje, będą owocowały w ich dorosłym życiu - podsumował spotkanie dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego.


SMS


dscn5183.jpg
dscn5239.jpg
dscn5273.jpg
dscn5277.jpg
dscn5281.jpg
dscn5312.jpg
dscn5419.jpg
dscn5477.jpg
dscn5561.jpg
dscn5628.jpg
dscn5656.jpg
dscn5668.jpg
dscn5674.jpg
dscn5684.jpg
dscn5723.jpg
dscn5735.jpg
dscn5946.jpg
dscn5968.jpg
dscn5991.jpg
dscn6025.jpg
dscn6214.jpg
dscn6247.jpg
dscn6254.jpg
eu_flag_llp_pl-01.jpg


WIADOMOŚCI

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty