Strona główna > IO > Vancouver 2010 > Hokej na lodzie > Wiadomości Hokej na lodzie
Ćwierćfinaliści znani, teraz Rosja - Kanada!2010-02-24 08:22:00 AnGo

Mecze barażowe turnieju hokejowego panów o awans do ćwierćfinałów nie przyniosły niespodzianek. Wygrali faworyci, choć niektórzy musieli solidnie na wygraną zapracować. Chodzi o Czechów, którzy dopiero po dogrywce okazali się lepsi od Łotyszy i Słowaków. Ci z trudem pokonali Norwegię 4-3.

Dramatycznie rozpoczął się mecz Słowacji z Norwegią. W 7 minucie Ole Kristian Tollefsen zaatakował głowę Ľuboša Bartečki. Słowak, który rozgrywał 99. mecz w reprezentacji, długo leżał na lodzie w kałuży krwi po czym opuścił halę Canada Hockey Place na noszach i został odwieziony do szpitala. Winowajca otrzymał karę meczu. Nasi południowi sąsiedzi byli faworytem i nic dziwnego, że po pierwszej tercji prowadzili 3-1. Co ciekawe, wszystkie gole zdobyli w liczebnej przewadze. W 28 minucie Vigingstad strzelił kontaktową bramkę z metra kierując krążek do siatki... łyżwą. Sędziowie po analizie wideo uznali, że nie było ruchu nogą i gola uznali. Na niespełna sekundę przed zakończeniem tercji, Bastiansen - z prawego punktu bulikowego - przymierzył z nadgarstka w górny róg tuż przy głowie Halaka. Wynik ustalił niezawodny Šatan, który dołożył łopatkę kija do "gumy" podanej przez Višňovský'ego. W ostatniej minucie Norwegowie wycofali bramkarza, ale ten manewr nie przyniósł zmiany rezultatu.
Kanada nie miała żadnego problemu z pokonaniem drużyny niemieckiej i w zasadzie był to trening przed spotkaniem ćwierćfinałowym z Rosją. Z kolei Czesi potwornie się męczyli z Łotwą, która rozgrywała najlepszy mecz w turnieju i była bliska sukcesu. W szóstej minucie dogrywki czeski zespół przeprowadził zabójczą kontrę. Fleischman obsłużył Krejčiego, a ten majć przed sobą tylko Masalskisa posłał krążek między jego parkanami.

4-3 Šatan - Višňovský - Zedník 48:41

Sędziowali: Bułanow (Rosja), Joannette (Kanada) - Kicza (Ukraina), Losier (Kanada). Kary: 2 - 29 (w tym kara meczu dla Tollefsena). Strzały: 40 - 19. Widzów 17 000.
SŁOWACJA: Halák - Meszároš, Chára, L. Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Handzuš, Bartečko (7. Cibák) - Šatan, T. Kopecký, Radivojevič. Trener: Ján Filc.
NORWEGIA: Grotnes - Trygg, T. Jakobsen, Holos, Tollefsen, Bonsaksen, Lund - Zuccarello Aasen, Vikingstad, Thoresen - J. Andersen, Hansen, Roymark - Olimb, Bastiansen, Holtet - K. Forsberg, Spets, Laumann Ylven. Trener: Roy Johansen.

Czechy - Łotwa 3-2 (2-0, 0-0, 0-2 - 1-0) po dogr.

1-0 Rolinek - Kuba - Havlát 5:52 w przewadze
2-0 Fleischmann - Krejčí - Červenka 11:06
2-1 Cipulis - Niživijs - K. Redlihs 52:02
2-2 M. Redlihs - Berzinš - Darzinš 56:19
3-2 Krejčí - Fleischmann 65:10 4 na 4

Sędziowali: McCreary (Kanada), Reiber (Szwajcaria) - M. Novak (Słowacja), Winnekens (Niemcy). Kary: 10 - 10 min. Strzały na bramkę: 50 - 26. Widzów 5448.
CZECHY: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Hejda, Kubina, Z. Michálek, Blaťák - Erat, Plekanec, Eliáš - Jágr, Čajánek, M. Michálek - Červenka, Krejčí, Fleischmann - Havlát, Vašíček, Rolinek. Trener: Vladimír Růžička.
ŁOTWA: Masalskis - K. Redlihs, Skrastinš, Rekis, Pujacs, Bartulis, Sotnieks, Lavinš - Ankipans, Sprukts, Karsums - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - M. Redlihs, Berzinš, Darzinš - Širokovs, Meija, Daugavinš. Trener: Olegs Znaroks.

8-2 Klinge - M. Müller - Hospelt 58:58

Sędziowali: Rönn (Finlandia), Rooney (USA) - Fonselius (Finlandia), Murphy (USA). Kary: 6 - 4 min. Strzały na bramkę: 39 - 23. Widzów 17 723.
KANADA: Luongo - Keith, Doughty, S. Niedermayer, S. Weber, Boyle, Pronger, Seabrook - Iginla, Crosby, E. Staal - Perry, Getzlaf, Nash - Marleau, Thornton, Heatley - M. Richards, Toews, Morrow - Bergeron. Trener: Mike Babcock.
NIEMCY: Greiss - Ehrhoff, Seidenberg, Ficenec, Sulzer, Holzer, Butenschön, Schmidt, Bakos - Hecht, M. Goc, Sturm - Wolf, Mulock, Greilinger - Felski, Tripp, Rankel - Klinge, Hospelt, M. Müller. Trener: Uwe Krupp.