Strona główna > Siatkówka > Wiadomości siatkówka
XXI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera: polscy siatkarze najlepsi w Krakowie2024-07-15 00:48:00

Polscy siatkarze wygrali XXI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. W niedzielę, w ostatnim meczu turnieju, pokonali w czterech setach Słoweńców i z kompletem zwycięstw zajęli pierwsze miejsce. Nagrodę dla najlepszego zawodnika (MVP) otrzymał Kamil Semeniuk.

Dla rywalizujących przez trzy dni w krakowskiej TAURON Arenie reprezentacji Polski, Egiptu, Niemiec i Słowenii był to niezwykle ważny sprawdzian przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Biało-czerwonych czekają jeszcze 20 i 21 lipca w Gdańsku zamykające ostatni cykl przygotowań towarzyskie spotkania z Japonią i USA.

W starciu z niewygodnymi zawsze dla naszej drużyny Słoweńcami podopieczni Nikoli Grbicia przeplatali udane akcje błędami. Widać było, że przed olimpijskimi występami potrzebują jeszcze szlifu formy.

Mecz ze Słowenią rozpoczęła ta sama szóstka, co dzień wcześniej przeciwko Niemcom. To oznaczało więc kolejną, solidną porcję gry dla Aleksandra Śliwki.

Do pierwszego seta lepiej wystartowali Słoweńcy, ale po ataku Bartosza Kurka inicjatywę przejęli Polacy (7-6). Potem od stanu 18-16 nie wypuścili już szansy na rozstrzygnięcie tego fragmentu rywalizacji.

Gdy wydawało się, że gospodarze podwyższą wynik, ponieważ w końcówce drugiego seta prowadzili 24-22, dali się zaskoczyć w najdłuższej partii tegorocznego Memoriału (26-28). Odbili sobie to z nawiązką w trzecim secie, ale w czwartym znów doszło do bardzo nerwowej końcówki.

Epilog okazał się bardzo zaskakujący. Po serwisie Marcina Janusza, sędzia Paweł Burkiewicz odgwizdał podwójne odbicie Saso Stalekarowi i zakończył mecz, mimo protestów Słoweńców.

Tak więc, polscy siatkarze po raz jedenasty triumfowali w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, a Słoweńcy - jak przed rokiem - musieli zadowolić się drugim miejscem.

- Widać, że forma każdego z nas zwyżkuje i gramy coraz lepiej - ocenił postawę naszych reprezentantów kapitan zespołu Bartosz Kurek. - Poprawiamy błędy, które się przydarzają. Nie gramy perfekcyjnie i dobrze, bo gdybyśmy teraz mieli utrzymać tę dyspozycję to mogłoby nam zabraknąć pary. Mam nadzieję, że nasza najlepsza gra przyjdzie wtedy kiedy trzeba i razem ze sztabem robimy wszystko, żeby tak właśnie było.

Polska - Słowenia 3-1 (25-20, 26-28, 25-14, 26-24)

Polska:  Semeniuk, Śliwka, Kochanowski, Huber, Kurek, Janusz,  Zatorski (libero) oraz Fornal, Bołądź, Łomacz.

Słowenia: Stern, Pajenk, Kozamernik, Urnaut, Ropret, Cebulj, Kovacic (libero) oraz Mujanovic, Mozic, Stalekar.

Niemcy - Egipt 3-1 (25-14, 26-24, 17-25, 25-19)

Końcowa klasyfikacja: 1. Polska 8 pkt, 2. Słowenia 5, 3. Niemcy 5, 4. Egipt 0.