Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Siatkówka > Wiadomości siatkówka
RYSZARD NIEMIEC analizuje geografię krajowego volleyballu2021-04-18 22:04:00 Ryszard Niemiec

LEKCJA GIMNASTYKI (576)

Dzieje się u siatkarzy…


Kędzierzyn-Koźle, Jastrzębie-Zdrój, Bełchatów, Suwałki, Będzin, Zawiercie, Nysa… Wymieniam miasta na prawach powiatu, kojarzące się z siedzibami najlepszych klubów siatkarskich w Polsce. Wymowa przytoczonej geografii w żadnym razie nie potwierdza starej tezy o siatkówce, jako dyscypliny przypisanej do tradycyjnych środowisk akademickich! Jedynie olsztyński AZS formalnie da się powiązać z tamtejszym ośrodkiem uczelnianym, aliści i on egzystuje dzięki strategicznemu sponsorowi, związanemu z branżą mleczarską.


Metropolitarne miasta - Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Kielce, które kiedyś były bazą dla volleyballu męskiego i potrafiły dać utrzymanie nawet niejednemu klubowi wysokiego wyczynu, dziś przekształciły się w istne peryferia dyscypliny. Tamtejszy biznes prywatny niespecjalnie jest zainteresowany promocją przez siatkówkę, środowisk uczelnianych najzwyczajniej nie stać na rywalizację ze wspierającymi kluby potężnymi koncernami działającymi w formule spółek skarbu państwa. Klasycznym przykładem na tym polu pozostaje prawdopodobnie jeden z dwóch najsilniejszych w Europie - klub oparty o chemiczną Grupę Azoty, w skład której wchodzą zakłady azotowe w Tarnowie, Policach, także ten z Kędzierzyna-Koźla.


Niniejszy tekst nie ma zamiaru kwestionować utrwalonego w III Rzeczpospolitej układu właścicielskiego, tym bardziej faktycznego wyprowadzenia się siatkówki do powiatowej Polski. Nawet jeśli uwiera mnie tęsknota za dawnymi weekendami w Krakowie, w czasie których można było się delektować grą podwójnych mistrzów Polski - Hutnika, solidnych ligowców z Wawelu, Korony, nie mówiąc już o pionierach dyscypliny - krakowskich akademikach… A przecież bywały czasy, kiedy na parkiecie Sokoła zdarzyło się walczyć o awans do ekstraklasy zespołowi siatkarzy, a jakże… Cracovii!


Spośród stolic wojewódzkich z postawy mało przyjaznej dla siatkówki wyłamuje się konsekwentnie Rzeszów. Dzięki konsekwentnej determinacji właściciela firmy informatycznej Asseco - Adama Górala, zdołano tu kontynuować wspaniałe tradycje siatkarzy Resovii z czasów trenera-nowatora(podwójna krótka) Janusza Strzelczyka i takich asów dyscypliny jak Stanisław Gościniak, Marek Karbarz, Bronisław Bebel… Wprawdzie od paru sezonów Resovia tytułu mistrzowskiego nie zdobywa, ale ma wielki wpływ na kształt czołówki. Z najnowszych doniesień wynika, że na przyszły sezon szykuje się w Rzeszowie paka celująca w najwyższy stopień mistrzowskiego podium. Miasto nad Wisłokiem w tym nieodpartym afekcie do siatkówki poszerzyło dominium dyscypliny o ciekawy zespół żeński - DevelopRes, który dorósł w krótkim czasie do grona krajowych potentatów i dobija się właśnie kolejny raz o złoty medal mistrzostw Polski. Kibice ze stolicy Podkarpacia żyją przyszłością, tym bardziej, że coraz bliższy jest ponoć dzień, kiedy spełni się obietnica Wilfredo Leona o podpisaniu kontraktu z ich klubem.


Nowy model dyscypliny, oparty na zaangażowaniu prywatnego i państwowego kapitału (spółki skarbu państwa) nie podlega krytyce, ponieważ na jego bazie organizacyjno-ekonomicznej zbudowano fundament wyjątkowo wysokiej pozycji polskiej reprezentacji w Europie i świecie. Zdobycie mistrzowskich tytułów w czempionacie światowym, czy triumf w Lidze Światowej, a także najświeższe osiągnięcia ekipy trenera Nikoli Grbicia w rywalizacji klubowej na  kontynencie, potwierdzają dynamikę rozwoju dyscypliny. Reprezentant koncernu węglowego z Jastrzębia nie przestraszył się jednak ZAKSY, która już 1 maja zagra z włoskim Trentino mecz o tytuł europejskiego czempiona. Dziś odprawił bowiem kędzierzynian 3:1 w decydującym spotkaniu o mistrzostwie Polski. Ta imponująca rywalizacja na szczycie krajowej ekstraklasy z całą pewnością spotęguje konkurencję w kadrze narodowej, szykującej się do startu w igrzyskach olimpijskich. A, że w kręgach około reprezentacyjnych bez specjalnej krępacji zapowiadana jest powtórka z turnieju montrealskiego 1976, siatkówka męska stoi w centrum zainteresowania polskiej opinii publicznej.


Ryszard Niemiecwięcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty