Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Hokej > Wiadomości hokej
Hokeiści zagrają o Pekin2020-02-10 09:02:00

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie pokonała Kazachstan 3:2 w trzecim meczu turnieju prekwalifikacyjnego do Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, który rozgrywany był w stolicy Kazachstanu Nur-Sułtanie. 


Trzy wygrane i 9 punktów dały podopiecznym Tomasza Valtonena zwycięstwo w całym turnieju. Dzięki temu biało-czerwoni awansowali do kolejnej rundy walki o olimpijski paszport – są to główne kwalifikacje do XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022, które zostaną rozegrane w sierpniu.


Polska pierwszy mecz wygrała z Niderlandami 8:0. W drugiej potyczce Kazachstan pokonał Ukrainę 8:1. W drugiej kolejce spotkań wygraliśmy z Ukrainą 6:1, a Kazachowie z Niderlandami 7:1. Wszystko miało rozstrzygnąć się w ostatnim meczu.


Kazachstan jest notowany zdecydowanie wyżej od Polaków, jednak biało-czerwoni byli niesamowicie skoncentrowani i pokazali wysokie umiejętności, wygrywając sensacyjnie 3:2.


Polska – Kazachstan 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

1:0 Bartosz Ciura (8), 2:0 Martin Przygodzki (Oskar Jaśkiewicz, 31), 2:1 Dustin Boyd (Valk Curtis, Nigel Dawes, 31), 2:2 Dustin Boyd (Nigel Dawes, Valk Curtis, 36), 3:2 Maciej Urbanowicz (Filip Komorski, Krystian Dziubiński, 41).

POLSKA: John Murray – Marcin Kolusz, Patryk Wajda, Bartłomiej Jeziorski, Dominik Paś, Aron Chmielewski – Arkadiusz Kostek, Bartosz Ciura, Noureddine Bettahar, Bartłomiej Neupauer, Damian Kapica – Oskar Jaśkiewicz, Jakub Michałowski, Maciej Urbanowicz, Filip Komorski, Krystian Dziubiński oraz Szymon Marzec, Filip Starzyński, Martin Przygodzki.


W kwietniu reprezentacja Polski wystąpi w mistrzostwach świata Dywizji 1B. Rywalami Polaków w Katowicach będą: Serbia, Litwa, Estonia, Japonia i Ukraina. Celem polskiej drużyny narodowej będzie powrót na zaplecze elity (Kazachstan gra w elicie, czyli o dwa stopnie wyżej).


W sierpniu (27-30.08) podopieczni trenera Valtonena zagrają o prawo startu w ZIO Pekin 2022. Te główne kwalifikacje odbędą się w Norwegii, na Łotwie i na Słowacji. 


Kwalifikacje:

Grupa D: Słowacja, Białoruś, Austria, Polska

Grupa E: Łotwa, Francja, Włochy, Węgry

Grupa F: Norwegia, Dania, Korea Płd., Słowenia


W turnieju olimpijskim w Pekinie zagra 12 drużyn. Kanada, Rosja, Finlandia, Szwecja, Czechy, USA, Niemcy i Szwajcaria, zostały automatycznie zakwalifikowane na bazie rankingu IIHF z 2019 roku. Stawkę uzupełnią – gospodarze (Chiny) oraz zwycięzcy trzech turniejów finałowych ze wspomnianych eliminacji.


XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku. Po raz ostatni polscy hokeiści w igrzyskach wystąpili w Albertville w 1992 roku.


www.olimpijski.pl/top, iihf.com, st

więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty