Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
130 kolarzy w 26 drużynach, reprezentujących sześć kontynentów, rozpocznie 40. Karpacki Wyścig Kurierów im. Wacława Felczaka.
Zmagania rozpoczną się 28 kwietnia w Budapeszcie, by potem przemierzyć drogi Słowacji i Polski, zachowując pamięć o miastach, szczególnie zasłużonych na kurierskim szlaku II wojny światowej.
Szacunek dla tradycji, bliskość kibiców i wykorzystanie energii pasjonatów kolarstwa w nowych i starych miejscach etapowych. To hasła przewodzące 40 edycji „Kurierów”. Na trasie są trzy kraje, pięć etapów, 11 lotnych i aż 21 górskich premii na karpackich szosach.
29 kwietnia o godz. 11 rozpocznie się prolog w budapeszteńskiej dzielnicy Csepel. Zawodnicy będą starali się wykręcić jak najlepszy czas, na odcinku liczącym cztery kilometry.
30 kwietnia na 142-kilometrowej trasie kolarze będą się ścigać wokół niewielkiego słowackiego miasteczka - Bánovce nad Bebravou (aż osiem premii, w tym pięć górskim i trzy lotne).
1 maja zawodnicy wystartują w Starej Lubowli na Słowacji (138,4). Dwa ostatnie etapy zostaną rozegrane w Polsce. 2 maja kolarze pojadą z Zapory Niedzica do Podegrodzia (142,1 km). To będzie etap z sześcioma górskimi premiami i trzema premiami lotnymi. Wreszcie 3 maja zawodnicy będą rywalizować na 136 km trasie z Iwonicza Zdroju aż do mety w Rymanowie Zdroju.
Wierni idei kurierskiej
– Cieszę się, że możemy być współorganizatorami w wielkim, międzynarodowym wyścigu, z udziałem młodzieżowców. W tym roku ponownie rozpocznie się w bardzo szczególnym miejscu dla Polaków, czyli na wyspie Csepel. To właśnie na niej znajdowały się zakłady zbrojeniowe, które bardzo pomogły Polsce w zwycięstwie podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku – zauważył prof. Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Wacława Felczaka.
– Gdy myślę o 40. edycji, to przede wszystkim mam na myśli tych, którzy ten wyścig wymyślili i cieszę się, że choć zawodowy sport jest często zbytnio skomercjalizowany, to udaje nam się być wiernym idei karpackiej i kurierskiej. Nasz wyścig na stałe rozgrywany jest na Węgrzech, Słowacji i w Polsce, a niekiedy jeszcze w Czechach – wspomniał dyrektor Tomasz Wójcik.
Na liście startowej są kolarze z Australii, Austrii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Erytrei, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Kolumbii, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Uzbekistanu, Węgier i Wielkiej Brytanii. – To jasny dowód na to, że wyścig jest globalnym wydarzeniem – powiedział dyrektor Szymanowski. – Będzie wiele ukraińskich akcentów. W wyścigu wezmą udział kolarze zza wschodniej granicy, a sędzia główny też jest z Ukrainy – uzupełnił dyrektor Wójcik.
– To jubileuszowa edycja. Każdy etap jest dedykowany historii i jest to dodatkowy atut tego wyścigu, w którym emocjom towarzyszy kultura – podkreśliła Agata Lang z komitetu zarządzającego Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). – W tym roku ponownie zaczynamy na wyspie Csepel. To będzie krótki ale wyczerpujący prolog – dodał Wójcik.
***
Karpacki Wyścig Kurierów (KWK) powstał dla kolarzy do lat 23, w Polsce popularnie nazywanych orlikami. KWK po raz pierwszy zorganizowano w 1975 roku, w Tarnowie, na cześć bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Po reaktywacji wyścig ma swoje stałe miejsce w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i jest wyjątkowym wydarzeniem, z uwagi na swoją geograficzną przestrzeń, historyczne znaczenie oraz legendarne nazwiska kolarzy, którzy go wygrywali.
Triumfatorzy z Tour de France
Słoweniec Tadej Pogačar, pierwszy zawodnik U-21 KWK w 2017 roku, dwukrotny zwyciężał w Tour de France w latach 2020-21. Rafał Majka, najlepszy „góral” Tour de France i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), wygrał klasyfikację górską KWK w 2010 roku. Lech Piasecki, amatorski mistrz świata (1985) i zawodowy mistrz świata na torze (1986), był drugi w KWK w 1979 roku. Ondrej Glazja, mistrz świata w przełajach, triumfował w KWK w latach1983-84. – To dlatego nasze hasło „tu rodzą się gwiazdy!”, nie jest na wyrost – przekonuje dyrektor KWK. Tomasz Wójcik jest jedną z dwóch osób, obok Marka Kosickiego, prezesa Małopolskiego Związku Kolarskiego, które doprowadziły do reaktywacji wyścigu w 2009 roku.
- Jesteśmy partnerem imprezy sportowej, nieodłącznie związanej z Małopolską, promującej ją i pokazującej piękno naszego regionu. Cieszę się bardzo, bo organizatorzy udowadniają, jak wiele łączy nas z państwami Grupy Wyszehradzkiej w warstwie historycznej i w obecnej wspólnocie Europy. Karpacki Wyścig Kurierów oprócz emocjonującej rywalizacji sportowej, przełamuje uprzedzenia, odwołuje się do wszystkiego, co wspólnotowe, pokojowe i dające nadzieję na lepszą przyszłość - podkreśla Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.
Przepustka do kariery
Przez 39 edycji KWK przemierzył kilkadziesiąt miast etapowych, gromadząc setki uczestników, rywalizujących na trasach liczonych w tysiące kilometrów. W latach 1975–1987 wyścig był rozgrywany niemal zawsze na linii Tarnów – Poprad lub Poprad – Tarnów. Często gościł w takich kurierskich miastach jak Ciężkowice, Stary i Nowy Sącz, czy Piwniczna Zdrój. Po słowackiej stronie, wiele finałów kończono w Wysokich Tatrach. W 2014 roku, po 23 latach przerwy, dołożono kolejny, węgierski etap wyścigu i karpaccy kurierzy wystartowali z leżącego blisko Balatonu, prastarego Veszprém.
Carpathian Couriers Race (bo taka jest jego oficjalna nazwa) stał się europejskim poligonem doświadczalnym dla kolarskiej młodzieży. Młodzi kolarze zgodnie podkreślają, że wysokie miejsce w Karpackim Wyścigu Kurierów – gdzie można spróbować swoich sił z najlepszymi ze światowej czołówki – daje przepustkę do kariery i do zawodowego ścigania.
– Cieszy nas, że są polskie wyścigi ważne również dla grup zagranicznych – zauważył Dominik Ratajczak, zawodnik Lubelskie Perła Polski.
- Obok Giro d’Italia Baby i Tour de l'Avenir, Karpacki Wyścig Kurierów jest najważniejszym wyścigiem do lat 23 w Europie, a może i nawet na świecie – zastanawia się dyrektor Wójcik.
Wśród kurierów był wujek burmistrza
W 2016 roku klasyfikację generalną wygrał Hamish Schreurs, Nowozelandczyk, a głównym sponsorem jego drużyny była firma z Republiki Południowej Afryki. Od 2019 roku, w ramach stałej współpracy z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, wyścig poświęcony jest pamięci nieustraszonego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego oraz wybitnego historyka i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dwa pandemiczne lata 2021–22 wyścig przetrwał w dobrej formie, choć rozgrywany w awaryjnych terminach i na skróconych trasach.
W 2021 roku w ramach partnerskiej współpracy i poszanowania tradycji, zmagania zakończyły się pod zamkiem w Niedzicy. Pod historycznie węgierskim zamkiem, spoglądającym na bliską, słowacką granicę, obecnie leżącą w Polsce.
– Symbolika tego wyścigu jest dla nas szczególnie ważna. Wśród kurierów karpackich był między innymi mój wujek, który przeprowadzał na Węgry uciekinierów z Polski: żołnierzy i cywilów – wyznał Wojciech Farbiniec, burmistrz Rymanowa. – Trasa będzie przepiękna i będzie to zapewne najpiękniejszy etap tegorocznego wyścigu – dodał burmistrz ostatniego miasta wyścigu.
Po raz pierwszy w historii Karpacki Wyścig Kurierów skończy się rzeczywiście na Podkarpaciu.
Zapraszamy do pobrania folderu wyścigu pod linkiem https://we.tl/t-ySoIWk9gDq
Więcej na www.carpathianrace.eu
- Na czym polega wyjątkowość SMS-u? (FILM)
- Rzeszowianie o krok od mistrzostwa
- Kumulacja na Podkarpaciu: Drużyna Bońka czy Grenia?! (FILM)
- Triumf 8-latków z MOSiR-u Mielec
- Triumf dębiczan w Wadowicach Górnych
- Zmarł wybitny Redaktor - Andrzej Kosiorowski
- REKRUTACJA do Szkoły Mistrzostwa Sportowego - dodatkowy termin
- REKRUTACJA DO SZKOŁY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
- Szalony tydzień w transfersport.pl!!!
- TRANSFERSPORT.PL: "Trzy kroki w drodze do spełnienia marzeń"
- RYSZARD NIEMIEC o "miażdżącym" zwycięstwie Grenia i o tym czy słusznie opinia publiczna Rzeszowszczyzny przestała interesować się losem piłkarstwa na swoim terenie
- 18-latek nowym nabytkiem Resovii
- TARNOVIA CUP: Triumf Beniaminka
- Silver Cup 10-latków: Beniaminek na podium
- Sukces Beniaminka Krosno w Krakowie
- Zwycięstwo Beniaminka na początek sezonu halowego
- EGZAMINY do Szkoły Mistrzostwa Sportowego
- Nabór do Szkoły Mistrzostwa Sportowego
- Wanda odrobiła stratę, reszta walki w Strzyżowie
- Asseco Resovia rekordowo bije częstochowian
- Cenne zwycięstwo i Stal bliżej czołówki
- Podkarpackie Stale podzieliły się punktami
- KH Sanok bez porażki
- Stal poza Pucharem Polski
- Startuje II liga: mocne Podkarpacie, skromna Małopolska
- Resovia ma nowego sponsora
- Koszykarze Siarki blisko mistrzostwa
- KTS Tarnobrzeg bliżej finału, Bronowianka powalczyła
- SMS zaprasza na dni otwarte
- Aleh Akhrem - Nic nie mamy do stracenia
- Resovia przegrywa. Oivanen kontuzjowany. ZOBACZ ZDJĘCIA !
- Mistrzynie z Tarnobrzega przegrały w Portugalii
- Największy taki turniej - MNÓSTWO ZDJĘĆ TYLKO U NAS !
- Grali tylko 75 minut - zobacz zdjęcia
- Zimna krew rzeszowianek
- Zobacz jak Asseco Resovia ograła Turków
- Jest mi tu dobrze - mówi środkowy Asseco Resovii Wojciech Grzyb
- Resovia pokonała Skrę - FOTOGALERIA z meczu Pucharu Polski
- Trzeci mecz, trzecie zwycięstwo - na Resovię w Europie nie ma mocnych!
- Kosok do Resovii, Kreek do Radomia
- Nowy trener Karpat Krosno
- Niespodzianka: Stal wygrywa w Łodzi!
- FOTOGALERIA: Asseco Resovia - Delecta Bydgoszcz
- Lekcja dla krakowskiej młodzieży, rewanż rzeszowianek
- FOTOGALERIA, Liga Mistrzów siatkarzy: Asseco Resovia - ACH Volley Bled
- Pierwsze zwycięstwo za trzy punkty? Stal Mielec gra dziś w Żukowie
- Mecz o dwóch obliczach w Jarosławiu, Znicz-Anwil 60-77
- Rzeszowskie przekleństwo obcych boisk
- Karpackie Złote Rękawice: rzeszowianin nie sprostał wicemistrzowi kraju
- Zdjęcia z meczu II ligi Resovia - Świt
więcej wiadomości >>>