Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2011/2012 > Młodzicy > IV liga (Kraków) M
SMS Cracovia Cup dla Jadwigi, Damian Matyja idzie w ślady ojca (FOTO)2012-06-03 18:46:00 RK

12-latkowie Jadwigi Kraków, podopieczni trenera Łukasza Szewczyka, wygrali VI Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej SMS Cracovia Cup 2012. W finale pokonali Cracovię II 2-2 i w karnych 3-1, a bohaterem meczu był Damian Matyja, wybrany zresztą najlepszym zawodnikiem imprezy.

Turniej, zorganizowany przez SMS Kraków i Cracovię, odbywał się w sobotę i niedzielę na boisku przy ul. Szablowskiego. Uczestniczyło w nim w sumie 11 zespołów z rocznika 2000 - trzy ukraińskie, jeden słowacki i siedem polskich (a właściwie małopolskich - 6 z Krakowa i 1 z Myślenic). W finale zagrali krakowianie, ale brąz wywalczyli goście z Ukrainy - FC Lwów.

11. Pogoń Lwów

Najlepszy zawodnik: Damian Matyja (Jadwiga Kraków)
Najlepszy bramkarz: Julian Mytnik (FC Lwów)
Król strzelców: Adrian Kopycki (Cracovia II)
Puchar Fair Play: Lokomotiw Lwów

Mecz o 1. miejsce zaczął się dla Jadwigi doskonale, bo już w 2. minucie Damian Matyja wykorzystał swą przebojowość, wyszedł sam na bramkarza i strzelił obok niego do siatki. Pasy w polu radziły sobie składnie, miały lekką optyczną przewagę, ale nie radziły sobie z defensywą rywali. - Z różnych powodów brakowało mi dziś kilku zawodników ofensywnych, więc ustawiłem zespół defensywnie - tłumaczył trener Szewczyk. Taka taktyka dawała okazję do kontr. W I połowie (grano 2x12 minut) szans na podwyższenie prowadzenia nie wykorzystali Matyja i Dorian Pituła.

Zaraz po przerwie Matyja odebrał piłkę obrońcy Pasów i zmusił do kapitulacji bramkarza. Cracovia się nie poddała. Kilka minut później Maksymilian Graniczkowski wykorzystał jeden z nielicznych błędów defensywy Jadwiga i uzyskał kontaktowe trafienie. Po chwili Adrian Kopycki (najlepszy strzelec turnieju) trafił do siatki po błędzie bramkarza i było 2-2! Kopycki miał jeszcze okazję do zdobycia trzeciej bramki, ale tym razem zabrakło precyzji.

W ostatnich sekundach doszło do niecodziennej sytuacji. Jadwiga wykonywała rzut rożny, a gdy po wrzutce pod bramkę golkiper Pasów wypiąstkował piłkę do góry, sędzia uznał, że akcja jest zakończona i odgwizdał koniec spotkania. Tymczasem futbolówka po wysokim locie zatoczyła w powietrzu łuk i zaczęła spadać w stronę bramki. Za chwilę wpadła do siatki! Arbiter gola nie mógł uznać, gdyż chwilę wcześniej skończył mecz, ale niewątpliwie gwizdek zabrzmiał przedwcześnie...

W rzutach karnych sprawiedliwości stało się zadość. Młodzicy Jadwigi po I serii prowadzili 1-0 (trafił Pituła, a Robert Ożóg wcelował w słupek), po drugiej 2-1 (celne strzały Kacpra Gajdy i Kopyckiego) i gdy w samo "okno" huknął Matyja mogli odtańczyć taniec zwycięstwa.

Damian Matyja ma duże szanse pójść w ślady ojca - Jacka Matyi, w latach 90. piłkarza krakowskiej Wisły, a obecnie trenera juniorów młodszych Białej Gwiazdy. Niekoniecznie jednak musi zostać obrońcą, Matyja junior na razie bardziej zdradza inklinacje do gry w ataku!