Strona główna > Piłka nożna > Reprezentacja > Wiadomości reprezentacja
Wstyd, kompromitacja... Porażka z Mołdawią...2023-06-20 23:25:00

Bez punktów z Kiszyniowa wracają do kraju reprezentanci Polski. Biało-czerwoni prowadzili już 2:0 po bramkach Arkadiusza Milika i Roberta Lewandowskiego, ale w drugiej połowie dali sobie strzelić trzy gole i ostatecznie przegrali 2-3 z dużo niżej notowanym rywalem (171. miejsce w rankingu FIFA). Polacy po trzech rozegranych spotkaniach w kwalifikacjach do mistrzostw Europy mają na koncie zaledwie trzy punkty.

Mołdawia – Polska 3-2 (0-2)

0-1 Arkadiusz Milik 12

0-2 Robert Lewandowski 34

1-2 Ion Nicolaescu 48

2-2 Ion Nicolaescu 79

3-2 Vladyslav Baboglo 85

Sędziował Filip Glova (Słowacja). Żółte kartki: Babohło, Nicolaescu, Railean, Reabciuk. Widzów 9442.

MOŁDAWIA: Railean – Revenco, Craciun, Mudrac, Posmac, Reabciuk – Cojocaru, Baboglo, Dros (46 Motpan), Damascan (46 Postolachi) – Nicolaescu (85 Cojocari).

POLSKA: Szczęsny – Kędziora, Bednarek, Kiwior – Frankowski (64 Bereszyński), S. Szymański, D. Szymański (83 Linetty), Zieliński, Zalewski (64 Kamiński) – Milik (73 Świderski), Lewandowski.

Mołdawianie od samego początku ustawieni byli całą jedenastką na własnej połowie boiska. Taka strategia sprawdzała się przez kilkanaście minut, aż wreszcie biało-czerwoni  przełamali opór gospodarzy. Po dośrodkowaniu Frankowskiego w polu karnym miejscowych wytworzyło się spore zamieszanie, w którym najsprytniejszy okazał się Milik, wpychając piłkę do siatki. Polacy kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń, starając się podwyższyć prowadzenie. Bliski tego był w 32. minucie Lewandowski, który uderzył bardzo mocno nad poprzeczką. Dwie minuty później Milik dograł do Lewandowskiego, a kapitan kadry odwrócił się z obrońcą na plecach i mocnym, precyzyjnym strzałem przy słupku pokonał mołdawskiego golkipera.

Na drugą odsłonę  biało-czerwoni wybiegli w niezmienionym personalnie składzie. Selekcjoner gospodarzy, Serghei Clescenko, zdecydował się na dwie roszady, które wniosły sporo ożywienia do gry jego zespołu. To przyniosło efekt zaledwie trzy minuty po wznowieniu gry. Piłka - po błędzie Zielińskiego - otarła do Nicolaescu, a ten przebiegł z nią kilkanaście metrów i bardzo precyzyjnym uderzeniem z prawie 25 m umieścił ją w siatce. Niesieni euforią po zdobytej bramce gospodarze ruszyli do wyższego pressingu, grając znacznie ostrzej. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym dla biało-czerwonych była 61. minuta. Po rzucie rożnym najwyżej w polu karnym wyskoczył Nicolaescu i po raz drugi pokonał Szczęsnego. Szczęśliwie dla Polaków, arbiter dopatrzył się przewinienia w polu karnym jednego z Mołdawian i nie uznał trafienia. W odpowiedzi Fernando Santos zdecydował się na podwójną zmianę – miejsca Frankowskiego i Zalewskiego na murawie zajęli Bereszyński i Kamiński.

To właśnie ten drugi był bardzo blisko podwyższenia biało-czerwonych. Zdecydował się na bardzo silne uderzenie zza pola karnego, lecz piłka nieznacznie minęła prawy słupek mołdawskiej bramki. „Kamyk” miał też swoją kolejną okazję w 76. minucie, ale z dość zagadkowych przyczyn w bardzo dogodnej sytuacji zamiast na strzał, zdecydował się na podanie do kolegi z zespołu. We wszystko wmieszali się mołdawscy defensorzy i akcja zakończyła się niepowodzeniem.

Na domiar złego Polakom przydarzył się kolejny, fatalny w skutkach błąd. W stronę własnej bramki piłkę podawał Kędziora. Niestety, uczynił to zbyt lekko i do futbolówki dopadł Nicolaescu. Mołdawski napastnik zbiegł do prawej strony i uderzeniem w kierunku dalszego słupka doprowadził do wyrównania. Dramat Polaków dopiero się rozpoczynał. Na kilka minut przed końcem po zamieszaniu w polu karnym i błędzie Szczęsnego piłka trafiła do mołdawskiego skrzydłowego. Ten dośrodkował ją na głowę Babohly i z wyniku 0:2 zrobiło się 3:2. Mimo prób, Polacy nie odrobili już strat i przegrali drugie spotkanie kwalifikacji EURO 2024.

Po trzech rozegranych dotąd meczach kwalifikacyjnych Polacy mają na koncie trzy punkty.

We wrześniu zmierzą się z Wyspami Owczymi (Warszawa) i Albanią (Tirana).