Strona główna > Piłka nożna > Reprezentacja > Wiadomości reprezentacja
Pożegnanie Błaszczykowskiego (FOTO)2023-06-17 16:13:00

Zdjęcia: GRZEGORZ JANIA

Reprezentacja Polski pokonała 1-0 drużynę Niemiec w towarzyskim meczu rozegranym na PGE Narodowym w Warszawie. Gola strzelił głową w 31. minucie Jakub Kiwior, wykorzystując dośrodkowanie Sebastiana Szymańskiego. Niesamowicie bronił Wojciech Szczęsny. Bohaterem wieczoru był także piłkarz krakowskiej Wisły Jakub Błaszczykowski, który po raz ostatni zagrał w biało-czerwonych barwach.

Mecz z Niemcami rzeczywiście był świętem Kuby. Polski Związek Piłki Nożnej przygotował efektowną kartoniadę, a kibice na PGE Narodowym zgotowali Błaszczykowskiemu owację na stojąco. I to kilka razy! Po raz pierwszy – gdy wybiegł na rozgrzewkę. Następnie – przy wyczytaniu składów. Po raz kolejny – gdy wzruszony wyprowadzał reprezentację na boisko z opaską kapitana na ramieniu. Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem prezes PZPN Cezary Kulesza, a także sekretarz generalny Łukasz Wachowski wręczyli Kubie specjalną koszulkę drużyny narodowej, na której zostały wypisane jego wszystkie mecze w kadrze. 109 występów. Od spotkania z Arabią Saudyjską w 2006 roku w Rijadzie aż po mecz z Niemcami, 16 czerwca 2023 w Warszawie.

Błaszczykowski rozpoczął spotkanie od pierwszej minuty i był bardzo aktywny, miał nawet szansę na strzelenie gola. Dostał świetne podanie od Jakuba Kiwiora i wybiegał sam na sam z bramkarzem, ale w ostatniej chwili dobiegł do niego Malick Thiaw i zablokował. Kuba – zgodnie z ustaleniami – rozegrał symboliczne 16 minut. Właśnie z takim numerem na koszulce występował przez lata w reprezentacji. Błaszczykowski przekazał kapitańską opaskę Robertowi Lewandowskiemu, który go serdecznie wyściskał i pogratulował kariery. Kadrowicze zrobili Kubie szpaler, a kibice raz jeszcze zgotowali mu owację na stojąco. 109-krotny reprezentant Polski nie mógł powstrzymał łez, a już po chwili utonął w objęciach żony i dzieci. To była piękna i wzruszająca scena. Tak jak i cała kariera Błaszczykowskiego, która nadaje się na film.