Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2011/2012 > Juniorzy starsi > Liga Małopolska JS
SMS po Kres, czyli krótka relacja z ukraińskiej podróży (FOTO + FILM)2011-11-23 19:27:00

Maturzyści Szkoły Mistrzostwa Sportowego odbyli w dniach 9-18 listopada podróż na Kresy.  W reprezentacji szkoły znaleźli się zawodnicy krakowskich klubów - Cracovii, Wisły i MKS SMS.


Kadrę opiekuńczą stanowili: dyrektor SMS Mirosław Gilarski, wicedyrektor ds. sportowych Piotr Kocąb, wicedyrektor ds. dydaktycznych Katarzyna Gubernat, wychowawcy klas maturalnych Lucyna Żala i Katarzyna Tomczak oraz trener senior Aleksander Hradecki. Reprezentację szkolną poprowadził trener Marek Salamon.

Już pierwszego dnia ta niezwykła podroż dostarczyła uczestnikom emocji. Uczniowie SMS-u  zwiedzili Cmentarz Łyczakowski, miejsce pochówku wielu wybitnych, zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki. Następnie, na cmentarzu Orląt, oddali hołd bohaterskim obrońcom Lwowa z 1918 roku.

W planie zwiedzania Lwowa znalazły się Katedra Łacińska i Ormiańska oraz Stare Miasto, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

11 listopada reprezentacja szkoły w niezwykły sposób uczciła Święto Niepodległości. Na boisku Lwowskiego Kolegium Kultury Fizycznej rozegrała dwa mecze: z juniorami Karpat Lwów, a następnie z polską drużyną Pogoni Lwów.

- Niestety, trudy długiej podróży dały o sobie znać. W obu spotkaniach musieliśmy uznać wyższość przeciwników. Mecz z Karpatami zakończył się wynikiem 0-3, natomiast Pogoni ulegliśmy 3-7 – powiedział trener Marek Salamon.

Po rozegranych meczach uczniowie szkoły zwiedzili lwowski stadion, który będzie jedną z aren EURO 2012. 

Ważnym aspektem edukacyjnym wyjazdu było poznanie tragicznych losów na wschodnich terenach II Rzeczpospolitej. W czasie II wojny światowej nacjonalistyczne oddziały UPA dokonały brutalnych mordów na ludności polskiej. Prelekcje, wygłoszone przez dyrektora Mirosława Gilarskiego, zostały wzbogacone o projekcję filmów dokumentalnych dotyczących rzezi na Polakach.

- Do tego bardzo smutnego rozdziału z naszej historii przygotowujemy uczniów na specjalnych lekcjach, które odbywają się przed każdym wyjazdem. W szkole staramy się kształcić nie tylko wspaniałych sportowców, ale i świadomych obywateli – powiedział dyrektor Gilarski.

Kolejnym przystankiem podróży po Kresach był Krzemieniec. Miasto, w którym urodził się Juliusz Słowacki oraz miejsce, w którym powstało znane liceum zwane "Atenami Wołyńskimi". Mury szkoły krzemienieckiej opuściło wielu znakomitych absolwentów. Wsród nich znaleźli się Juliusz Słowacki, Mikołaj Jełowicki (polski pisarz, dziennikarz, kapitan jazdy wołyńskiej w powstaniu listopadowym), Antoni Malczewski (polski poeta, prekursor romantyzmu), Narcyz Olizar (polski hrabia, senator-kasztelan Królestwa Polskiego, poseł na Sejm w 1831, działacz polityczny Wielkiej Emigracji, pisarz, publicysta i malarz), Józef Antoni Beaupré (lekarz, przyjaciel Juliusza Słowackiego).

Z Krzemieńca reprezentacja szkoły udała się do miasta Chmielnicki. W czasach I Rzeczypospolitej nosiło ono nazwę Płoskirów. W tym dawnym polskim mieście rozegrane zostało towarzyskie spotkanie z klubem Polonia Chmielnicki. Jak przystało na przyjacielski pojedynek, mecz zakończył się remisem 1-1.

Kolejnym przystankiem w podróży SMS-u był Humań, gdzie maturzyści mogli zobaczyć Cerkiew oraz wspaniały park Sofijówkę, ufundowany przez magnatów Potockich.

Następnym celem kresowej wyprawy była Odessa. W ciągu trzech dni uczniowie szkoły zwiedzili Stare Miasto oraz port. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli również odeskie katakumby - sieć podziemnych tuneli, korytarzy i wyrobisk, które podczas II wojny światowej katakumby stanowiły schronienie kilku oddziałów partyzantów.

Tuż przed odjazdem rozegrane zostało ostatnie już spotkanie, z drużyną Czernomorca Odessa. - SMS pokazał się z bardzo dobrej strony. Udowodnił, że jest w stanie dorównać tak znakomitej drużynie jak „Marynarze”. O wyniku zdecydowały dopiero ostatnie minuty. Pierwszy gol padł w 87. minucie, drugi trzy minuty później – stwierdził dyrektor Piotr Kocąb. Mecz wygrał Czernomorec 2-0.

Z Odessy przedstawiciele szkoły sportowej pojechali do dawnej twierdzy Rzeczpospolitej, Kamieńca Podolskiego. Miasto to zostało opisane w jednej z części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza - „Panu Wołodyjowskim”. Michał Jerzy Wołodyjowski nie opuszcza bronionej przed oblegającymi ją Turkami sułtana twierdzy. Na wieść, że komisarze oddali miasto wrogom, bohater wysadza zamek i sam traci życie.

Ostatnią noc przed powrotem do Krakowa reprezentacja Szkoły Mistrzostwa Sportowego spędziła w Stanisławowie.

Wyjazdy na Kresy są stałym elementem nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Stanowią ważny projekt w ramach programu historyczno–patriotycznego, który realizowany jest w placówce. Wyjazdy mają istotne znaczenie. Są cennym doświadczeniem dla uczniów, zarówno w wymiarze edukacyjnym, jak i sportowym.

W trakcie podróży na Ukrainę reprezentacja szkoły rozgrywa towarzyskie mecze z bardzo dobrymi zespołami. Pogoń Lwów i Polonia Chmielnicki to kluby, z którymi SMS współpracuje od kilku lat i z którymi rozgrywa regularnie mecze.

- Cieszę się, iż podczas podróży mamy możliwość rozegrania towarzyskich spotkań z drużynami, których kluby występują w ukraińskiej Premier Liha. Podczas poprzednich wyjazdów graliśmy z Dynamem Kijów i Karpatami Lwów. Tym razem mogliśmy się spotkać z trzecią drużyną, Czernomorcem Odessa – dodaje Mirosław Gilarski.

Katarzyna Tomczak,  Piotr Czajowski


Zdjęcia z meczu Czernomorec Odessa - SMS Kraków: kliknij tutaj

Zobacz film (SMS Kraków)

 


s4.jpg
s1.jpg
s2.jpg
s3.jpg
s5.jpg
s6.jpg
s7.jpg
s8.jpg
s9.jpg
s10.jpg
s11.jpg
s12.jpg
s13.jpg
s14.jpg
s15.jpg
s16.jpg
s17.jpg
s18.jpg
s19.jpg
s20.jpg
s21.jpg
s22.jpg
s23.jpg
s24.jpg
s25.jpg
s28.jpg
s30.jpg
s31.jpg
s32.jpg
s33.jpg
s34.jpg
s35.jpg
s36.jpg
s37.jpg
s38.jpg
s39.jpg
s40.jpg
s41.jpg
s42.jpg
s43.jpg
s44.jpg
s45.jpg
s46.jpg
s47.jpg
s48.jpg
s49.jpg
s50.jpg
s51.jpg
s52.jpg
s53.jpg
s54.jpg
s55.jpg
s56.jpg
s57.jpg
s58.jpg


WIADOMOŚCI

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty