Strona główna > Sporty zimowe > Łyżwiarstwo figurowe
Sen się spełnia i aż chce się płakać2010-02-16 07:14:00

Chińczycy Xue Shen i Hongbo Zhao spełnili marzenie życia - wygrali w Vancouver olimpijską rywalizację par sportowych w łyżwiarstwie figurowym. Srebrny medal wywalczyli ich rodacy - Qing Pang i Jian Tong, a brązowy - Niemcy Aliona Sawczenko i Robin Szolkovy.

Złote chińskie małżeństwo, które wróciło na taflę po ponad 2-letniej przerwie, miało drugą w kolejności jazdę dowolną (popełnili jeden błąd przy zejściu z podnoszenia), ale to wystarczyło do utrzymania przewagi po shorcie. W swoim dorobku mają brązowe krążki olimpijskie z 2002 i 2006 r. i 3-krotne mistrzostwo świata. - To nasza czwarta olimpiada. Wróciliśmy, by po raz ostatni podjąć próbę zdobycia złotego medalu. Słowa nie mogą opisać, co teraz czujemy. Chce mi się płakać. To jest jak sen - mówiła Shen.  - Kiedy skończyła się muzyka, powiedziałem do mojej żony: dziękuję! Dzisiaj to zrobiliśmy! Wreszcie wygraliśmy olimpijskie złoto - cieszył się Zhao.

Aktualni mistrzowie globu - Aliona Sawczenko i Robin Szolkovy - po programie krótkim zajmowali drugie miejsce, ale upadek Szolkovego miał wpływ na końcową ocenę. Niemiecka para była więc zawiedziona: - Jesteśmy smutni, bo nie zdołaliśmy zdobyć złotych medali, ale trzecie miejsce to lepiej niż nic - komentowała Sawczenko.

Yuko Kawaguti i Aleksander Smirnow - zajmujący trzecią lokatę po short programie -  zawiedli w programie dowolnym, który sędziowie ocenili jako siódmy. Dzięki temu na podium wspięła się druga chińska para - Qing Pang, Jian Tong. - Myśleliśmy, że to niemożliwe marzenie - zdobyć medal na igrzyskach, a mamy srebro. To niesamowite - mówił Tong. Po bezbłędnym programie całował lód, bo już wiedział, że przesuną się na podium z czwartej pozycji po programie krótkim.

Polacy Joanna Sulej i Mateusz Chruściński opuścili ostatnią lokatę, którą zajmowali po shorcie i ostatecznie uplasowali się na 18. miejscu. Vancouver było dla młodej pary debiutantów miejscem zbierania doświadczeń, to, że przesunęli się w klasyfikacji po programie dowolnym to już ich mały sukcesik.