Strona główna > Sporty zimowe > Łyżwiarstwo figurowe
Chińska dominacja, Polacy robią postępy2010-03-24 23:53:00

Chińczycy Pang Qing i Tong Jian zdobyli złoty medal w konkurencji par sportowych podczas mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym w Turynie. To ich drugi triumf w karierze, poprzednio wygrali w 2006 roku.

Doświadczona chińska para (oboje po 30 lat), która wywalczyła srebro podczas ZIO w Vancouver wykorzystała nieobecność swych rodaków, mistrzów olimpijskich, Shen Xue i Zhao Hongbo.

W programie dowolnym świetnie spisali się Niemcy Aliona Savchenko i Robin Szolkowy, awansując z trzeciego na drugie miejsce.

Bardzo przyzwoicie wypadli  w Turynie Polacy Mateusz Chruściński i Joanna Sulej. Trenują wspólnie niecałe dwa lata, ale robią systematyczne postępy. Przed rokiem byli na MŚ na 19. miejscu, w tym zaliczyli awans o cztery pozycje. Byli w gronie finalistów rywalizacji w MŚ, z 25 par 16 pokazywało swoje programy dowolne. Za ich plecami znaleźli się bardziej doświadczeni Brytyjczycy Stacey Kemp, David King prowadzeni przez Dorotę i Mariusza Siudków.

15. Joanna Sulej/Mateusz Chruściński 138,26

Po programie krótkim solistów prowadzi Japończyk Daisuke Takahashi, drugi jest Patrick Chan (Kanada), a trzeci Brian Joubert (Francja). 35. miejsce zajął Maciej Cieplucha.

W tańcach po programie obowiązkowym liderami są Tessa Virtue i Scott Moir (Kanada), drugie miejsce zajmują Meryl Davis i Charlie White (USA), a trzecie Federica Faiella i Massimo Scali (Włochy).