Strona główna > IO > Vancouver 2010 > Kombinacja norweska
Zmieścili się w sekundzie2010-02-14 23:55:00 RK

Mistrzem olimpijskim w kombinacji norweskiej został Francuz Jason Lamy Chappuis. Lider Puchar Świata wyprzedził na finiszu biegu Amerykanina Johnny'ego Spillane'a o 4/10 sekundy, a trzeciego na mecie, Włocha Alessandro Pittina o 8/10 sekundy!

Na ostatnich kilometrach tempo biegu narzucali Amerykanie Spillane i Todd Lodwick (mistrz świata), ale najlepszym taktykiem okazał się Francuz z... amerykańskimi korzeniami. Jego ojcem jest Francuz, ale matka Amerykanką, a on sam urodził się w Montanie w USA, a do Europy przeprowadził się w wieku 5 lat.

Skok wygrał Fin Janne Ryynaenen, ale w biegu stracił kilka minut do najlepszych (42. czas) i w efekcie spadł na 26. miejsce. Późniejsi medaliści kombinacji zajęli miejsca 4-6. Ciekawe, że w biegu też zostali sklasyfikowani na tych samych miejscach, co tylko pokazuje, że są silni w obu konkurencjach.

Nie może tego powiedzieć o sobie Norweg Magnus H. Moan, srebrny i brązowy medalista z Turynu 2006. Skok zawalił, był dopiero 40. w skoku (91.5 m) i miał do odrobienia do lidera 2 minuty i 6 sekund. Mistrz biegu odrobił półtorej minut, co wystarczyło do zajęcia tylko 9. lokaty. Inny specjalista od biegania, Austriak Felix Gottwald skoczył jeszcze gorzej (91 m) i z 41. lokaty awansował tylko na 14.