Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sporty zimowe > Wiadomości sporty zimowe
Slalom gigant z Barbarą Grocholską-Kurkowiak2017-09-30 09:18:00

28 września w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie odbyła się wyjątkowa uroczystość. W związku z wydaniem tomiku Barbary Grocholskiej-Kurkowiak pt. „Wiersze zebrane” (Wyd. Estrella) miłośnicy poezji mieli okazję do spotkania z autorką.


Pani Barbara to wybitna postać: w wieku 17 lat, jako sanitariuszka pod pseudonimem „Kuczerawa” brała udział w Powstaniu Warszawskim, po wojnie zaczęła jeździć na nartach. Pomimo utrudniających jej uprawianie sportu astmy i licznych kontuzji, została wielokrotną mistrzynią Polski w narciarstwie zjazdowym oraz dwukrotną olimpijką (Oslo 1952 i Cortina d’Ampezzo 1956). Sama o sobie mówi bardzo skromnie, że jest narciarką piszącą wiersze.


Uczestniczących w popołudniu z poezją w Klubie Olimpijczyka PKOl powitał Kajetan Hądzelek, prezes Komitetu Pierre’a de Coubertina w Polsce, a spotkanie poprowadził poeta Krzysztof Zuchora. 


- Czekaliśmy na to spotkanie 90 lat - rozpoczął Krzysztof Zuchora. Barbara Grocholska-Kurkowiak w tym roku świętowała właśnie taki jubileusz. Wśród przybyłych gości do Centrum Olimpijskiego nie zabrakło olimpijczyków: Barbary Ślizowskiej-Konopki, Teresy Kodelskiej-Łaszek, Wojciecha Zabłockiego, Jacka Bierkowskiego oraz ludzi teatru, kultury i biznesu Mai Komorowskiej, Anny Danieli Międzyrzeckiej, Macieja Wierzyńskiego czy Rafała Sonika, który finansował wydanie wierszy.


Tematem poezji Barbary Grocholskiej-Kurkowiak są uroki natury, zwłaszcza gór, ale również miłość i przemijanie. Za największy dar uważa przyjaźń, której robi rozległe miejsce w swych wierszach. W przyjaźni jest stała, postawiona wobec trudności życia zachowuje się, jak na stoku w slalomie gigancie; zakręty pokonuje w stylu, który mieści się w granicach piękna. (…) Każdy wiersz jest jak list wysyłany pod właściwy adres - opowiadał o poezji Krzysztof Zuchora. Aktorka Dorota Bierkowska artystycznie wykonała poezję, co uruchamiało emocje i budowało poetycką przestrzeń.


www.olimpijski.pl

więcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty