Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Piłka nożna > Wiadomości piłka nożna
RYSZARD NIEMIEC o liście najlepiej zorganizowanych i wzorowo szkolących akademii piłkarskich w Polsce2019-12-07 22:22:00 Ryszard Niemiec

LEKCJA GIMNASTYKI (529)

Skąd pokłady złota w Małopolsce?!


Po wielu weryfikacjach, sprawdzianach dokumentów i konfrontacjach papierów z danymi empirycznymi, powstała lista najlepiej zorganizowanych i wzorowo szkolących akademii piłkarskich. Wśród setki z okładem placówek godnych nadania im złotej gwiazdki aż 25 pochodzi z Małopolski!


Moim kolegom z zarządu PZPN, stojącym na czele wojewódzkich struktur piłkarskich, opadła z łomotem kopara w chwili kiedy pani dyrektor departamentu Grassroots - Małgorzata Urbańska i trener Marcin Dorna ogłaszali rzeczony ranking. Także w rankingu niższego zaszeregowania akademii (gwiazdki srebrne i brązowe) nasze futbolowe wszechnice wypadły znakomicie. W sumie, z ilością 79 odznaczonych, uplasowały się na drugim miejscu ustępując o parę jednostek Śląskowi. Poszedł  w Polskę hyr zazdrości pomieszany z wątpliwościami… Nie dziwota, bo jeśli sprawdzą się rządowe zapewnienia o wsparciu finansowym każdej odznaczonej akademii, to - skromnie licząc - około 50 tysięcy zł średnio na jedną, do Małopolski może spłynąć kasa w postaci circa 4 milionów złotych!


Docieka wiec szef warszawskiej akademii powiązanej z projektem Barcelony (Escola Varsovia) uchodzącej za wzorową -Wiesław Wilczyński, skąd się wziął nasz galicyjski wyraj? Inteligentnie sformułowane na Twitterze zapytanie zawiera nieco przerysowany podziw, ale i sceptycyzm, co do rzetelności objawionego osiągnięcia. Odpowiedziałem, że zachodzi tu współzależność między potencjałem ilościowym małopolskiego piłkarstwa (blisko 80 tysięcy zawodników i zawodniczek w 820 klubach zarejestrowanych w związku), a poziomem szkoleniowo-organizacyjnym półtorej setki naszych akademii. O tym, że wcześniej zeszliśmy z drzewa i w dwunożnej pozycji, wyprostowanej jak drut i już na początku tamtego wieku zaczęliśmy człeczą zabawę w piłkę kopaną, nie śmiałem mówić. A przecież mógłbym pociągnąć wątek heroiczny czasu teraźniejszego, który wciąż pokazuje potencjał piłkarski regionu, choćby taki, jak 3 drużyny stąd w elicie rozgrywkowej juniorów - CLJ 18 na ten przykład…


Ponieważ w postrzeganiu mapy krajowej piłkarstwa polskiego od dawna stosuje się warszawską perspektywę urawniłowki, w dodatku konstruowanej z lotu ptaka, różnice międzyregionalne wciąż zaskakują. Jest 16 województw, traktowanych i postrzeganych wedle jednego klucza, więc jeśli okazuje się, że na Warmii i Mazurach działa jedna akademia godna złotej gwiazdki, a w Małopolsce  dopracowano się podobnych akademii 25, wybucha sensacja i drapanie się w czoło z pytaniem: jak to możliwe?!


Pogłębiona analiza może, rzecz jasna, zadziwienia łatwo rozproszyć, ale przecież łatwiej udawać głupa i bawić się w Kolumba odkrywającego Amerykę i to w czasie, kiedy spotyka on na środku Atlantyku galicyjskich chłopów wracających z Nowego Jorku… Tak więc ogłoszone wszem i wobec oficjalne zestawy akademii złotych, srebrnych i brązowych, natychmiast poddawane będą intensywnemu nadzorowi, na przykład, z paragrafu dostępu do sal i hal w sezonie zimowym. Moim zdaniem zgoła niepotrzebnie. Czas zakończyć definitywnie sprawdziany, czas przejść do fazy realnego wsparcia finansowego tych, którym trójgwiazdkowe broszki zostały z rocznym trwaniem procedur sprawdzających. Niechaj ta 36-milionowa dotacja ministerialna zacznie pracować dla wspólnego dobra, amen!


Ryszard Niemiecwięcej wiadomości >>>

REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty