Strona główna > Koszykówka > Wiadomości koszykówka
Polki wygrały z mistrzyniami Europy2023-11-09 11:24:00

W pierwszym meczu kwalifikacyjnym do mistrzostw Europy Polska pokonała 67:62 obrończynie tytułu z Belgii! Stephanie Mavunga rzuciła 21 punktów i zebrała 8 piłek.

Spotkanie z Belgią od samego początku stało pod znakiem przewagi kadry Polski, która po 10 minutach prowadziła 18:14. Jeszcze lepiej było w kolejnej kwarcie, gdzie po trafieniach Agnieszki Skobel Polska prowadziła 35:19. Gospodynie starały się odrabiać straty, jednak kolejne nieskuteczne akcje całkowicie to uniemożliwiały. Na dłuższą przerwę biało-czerwone schodziły z 12–punktową przewagą, a 15 punktów miała już na swoim koncie Stephanie Mavunga.

Po zmianie stron Belgijki grały skuteczniej, jednak w dalszym ciągu dobra gra Polek nie pozwalała na przełamanie. Po celnym rzucie zza linii 6,75 Julie Vanloo po 30 minutach gry było 44:49 i zanosiło się na jeszcze większe emocje w ostatnich minutach. Gdy w 34 minucie kolejne punkty zdobyła Emma Meesseman oba zespoły dzieliły cztery „oczka”, jednak w odpowiedzi za trzy punkty trafiła Weronika Gajda! Kropkę nad „i” postawiła również kapitan zespołu, prowadzonego przez trenera Karola Kowalewskiego – 67:60 na 23 sekundy przed końcową syreną z linii rzutów wolnych.

Belgia - Polska 62:67 (14:18, 10:18, 20:13, 18:18)

Belgia: Meesseman 16, Linskens 15, Vanloo 10, Delaere 12, Allemand 6, Massey 3

Polska: Mavunga 21, Skobel 12, Gajda 11 (10as), Banaszak 7, Gertchen 6, Telenga 5, Makurat 2, Jakubiuk 2, Borkowska 1