Strona główna > Piłka ręczna > Wiadomości piłka ręczna
MŚ: Niemki z patentem na biało-czerwone2023-12-04 23:24:00

Reprezentacja Polski kobiet przegrała z Niemkami 17:33 na zakończenie fazy grupowej Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Kobiet 2023 i zajęła w drugie miejsce w pierwszym etapie mistrzostw. To już czwarty raz z rzędu, gdy nasze zachodnie sąsiadki triumfują w polsko-niemieckiej konfrontacji.

Polska – Niemcy 17:33 (10:19)

Polska: Płaczek, Zima – Zimny, Galińska 1, Kobylińska 3, Balsam 2, Wiertelak 1, Matuszczyk 2, Górna, Tomczyk 1, Rosiak 1, Urbańska 2, Michalak 2, Kochaniak-Sala 2, Uścinowicz, Nocuń.

Niemcy: Wachter, Filter – Berger 3, Grijseels 7, Schmelzer 1, Antl 1, Thomaier 1, Smits 5, Bolk 2, Weigel, Lott 2, Doll 5, Behrend, Leuchter 2, Behnke 3, Stockschläder 1.

Obie drużyny przystąpiły do poniedziałkowego spotkania z mianem niepokonanych. W poprzednich dwóch meczach reprezentantki Polski pokonały kolejno Iran (35:15) oraz Japonię (32:30), a w tym samym czasie Niemki triumfowały z rywalkami odpowiednio wynikami 45:22 i 31:30.

Od pierwszej minuty oglądaliśmy bardzo otwarte i atrakcyjne widowisko. Kolejne bramki padały w szybkim tempie, a ciężar gry wzięły na siebie liderki – Karolina Kochaniak-Sala oraz Emily Bölk. Gdy Polki nie wykorzystały szans na objęcie prowadzenia, Niemki uszczelniły swoją obronę, sprawiając, że biało-czerwone pozostały bez bramki przez ponad pięć minut. W tym czasie przeciwniczki zdobyły natomiast cztery gole. Efekt? Prowadzenie Niemiec 8:4 po 12 minutach meczu i przerwa na żądanie trenera Arne Senstada.

Polską niemoc dopiero z rzutu karnego przełamała rozgrywająca jubileuszowy 100. mecz w kadrze Monika Kobylińska. Kapitan biało-czerwonych dała tym samym impuls do odrabiania strat, bo nie minęło kilka chwil, a Polki odzyskały kontakt (7:8). Niestety, po lepszym okresie biało-czerwonych Niemki szybko odbudowały przewagę. Rywalki bezlitośnie wykorzystywały każdy błąd Polek, wyprowadzając zabójcze szybkie ataki. Do przerwy różnica wzrosła aż do dziewięciu “oczek” (19:10) po sześciu kolejnych golach Niemek.

Po powrocie na parkiet obraz meczu nie uległ zmianie. Choć pierwsza bramka drugiej połowy należała do Polek (z rzutu karnego trafiła Magda Balsam), przeciwniczki odpowiedziały kolejnymi ośmioma. Na 20 minut przed końcem meczu tablica wyników wskazywała prowadzenie Niemek 27:11. Na dodatek, biało-czerwonym zdecydowanie nie dopisywało szczęście. Nasze zawodniczki regularnie obijały słupki i poprzeczkę niemieckiej bramki.

Ostatecznie rywalki zwyciężyły wynikiem 33:17, co oznacza, że reprezentacja Polski kobiet na koniec pierwszego etapu mistrzostw świata zajęła drugie miejsce w tabeli Grupy F.

Grupa F: 1. Niemcy 6 pkt, 2. Polska 4, 3. Japonia 2, 4. Iran 0.