Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce ze wsparciem Rządu RP2020-09-09 17:12:00

– Polski Rząd wesprze organizację III Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Krakowie i w Małopolsce w 2023 roku – powiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W panelu „Igrzyska Europejskie – fakty i mity” uczestniczył także Andrzej Kraśnicki – prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.


– Europie brakowało imprezy sportowej wzorem igrzysk azjatyckich, afrykańskich czy panamerykańskich. Cieszę się, że w sprawie III Igrzysk Europejskich, wszystkie strony tj. Rządowa, Małopolski Urząd Marszałkowski i Miasto Kraków zgodnie działają w interesie polskiego sportu i wizerunku naszego kraju. To po raz kolejny pokazuje, że sport łączy – powiedział podczas panelu prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.


– Jesteśmy tuż przed wyjazdem do Rzymu, gdzie zostaną zatwierdzone dyscypliny sportowe. Zależy nam, aby podczas Igrzysk Europejskich w 2023 roku odbyła się walka o kwalifikacje olimpijskie na Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i rywalizacja o medale Mistrzostw Europy – powiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.


W dyskusji na temat III Igrzysk Europejskich i korzyści, jakie przyniesie ich organizacja wziął także udział Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Janusz Kozioł – pełnomocnik prezydenta miasta Kraków ds. rozwoju kultury fizycznej.


– Jest pełna współpraca miasta i województwa małopolskiego oraz realne podejście do kosztów i możliwości miasta i województwa – stwierdził Janusz Kozioł.


– Igrzyska Europejskie będą impulsem do rozwoju Małopolski – m.in. właśnie o tym rozmawialiśmy podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Chcemy, aby były to igrzyska rodzinne, wypełnione gościnnością, życzliwością. Na taką miarę na jaką nas stać. Dobraliśmy już dyscypliny sportowe – wymagają jeszcze akceptacji – i lokalizację do naszych możliwości – podkreślił Marszałek Witold Kozłowski.


III Igrzyska Europejskie zostaną zorganizowane przy wsparciu polskiego rządu, w sposób ekonomiczny i racjonalny, na istniejących już obiektach sportowych bogatej infrastruktury Małopolski i Krakowa. Będzie to impreza ogólnonarodowa, a nie lokalna.


Rola gospodarza Igrzysk Europejskich 2023 została przyznana Miastu Kraków i Małopolsce 22 czerwca 2019 roku w Mińsku. Za kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się Narodowe Komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich. Będzie to największa multidyscyplinarna impreza sportowa w Europie w 2023 roku. Do tej pory odbyły się dwie edycje wydarzenia: Baku 2015 i Mińsk 2019. Jednym z celów organizacji tej imprezy jest poprawienie zmniejszającego się olimpijskiego dorobku medalowego państw europejskich i wzmocnienie pozycji europejskiego sportu.


Biuro Komunikacji PKOl
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty