Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Czy Wieczysta może jeszcze awansować do IV ligi? Wszystko zależy od Garbarni...2020-06-23 17:59:00

Piłkarze krakowskiej Garbarni po 27. kolejce rozgrywek znaleźli się w strefie spadkowej II ligi. W ostatnich 7 meczach sezonu powalczą nie tylko o utrzymanie, ale i ... awans swoich rezerw do IV ligi małopolskiej. Spadek "garbarzy" z II ligi może zamknąć drogę do awansu Garbarni II, na czym skorzystałaby druga w tabeli gr. 2 krakowskiej okręgówki ... Wieczysta.


A wszystko z powodu obowiązującej Uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną  (nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku z późniejszymi nowelizacjami) .

W paragrafie 2 precyzuje ona w jakich klasach kluby z poszczególnych lig mogą mieć drużyny rezerwowe. To właśnie z w powodu tego przepisu utrzymując się w II lidze pierwsza drużyna Garbarni umożliwi awans klubowych rezerw do IV ligi małopolskiej (wygrały rywalizację w gr. 2 krakowskiej okręgówki). Jeśli pierwsza drużyna spadnie do III ligi, rezerwy Garbarni prawdopodobnie nie będą mogły awansować do IV ligi, bo III-ligowcy mogą mieć drugi zespół najwyżej w klasie okręgowej... A wtedy to Wieczysta, która zajęła 2. miejsce w gr. 2 okręgówki, może jednak jeszcze w tym w sezonie awansować do IV ligi. 


  

Paragraf 2 Uchwały Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej mówi: 

6. Kluby uczestniczące w rozgrywkach mistrzowskich mogą posiadać przynajmniej jedną drużynę w klasach rozgrywek seniorów, niższej od tej, w której uczestniczy pierwszy zespół danego klubu, z uwzględnieniem postanowień, o których mowa w ust. 7. Zasada ta może być zmieniona przez Zarządy ZPN w odniesieniu do rozgrywek prowadzonych przez Związek.

7. Stosuje się następujące zasady:

a) kluby Ekstraklasy mogą posiadać drużynę rezerwową do II ligi włącznie;

b) kluby I ligi mogą posiadać drużynę rezerwową do III ligi włącznie,

c) kluby II ligi mogą posiadać drużynę rezerwową do IV ligi włącznie,

d) kluby III ligi mogą posiadać drużynę rezerwową do ligi okręgowej włącznie, etc.

e) we wszystkich przypadkach spadku pierwszej drużyny klubu do klasy niższej, zespoły tego klubu muszą być automatycznie przeniesione do rozgrywek o klasę niższą, jeżeli pozostanie ich w dotychczasowej klasie rozgrywek byłoby sprzeczne z niniejszymi postanowieniami.


Ostatnia kolejka II ligi zaplanowana została na 25 lipca. To będzie dzień ważnych rozstrzygnięć nie tylko dla Garbarni...


garbarnia.jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty