Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Skandal roku 2020: Lubelski ZPN awansował Motor do II ligi2020-05-16 23:05:00

Zarząd Lubelskiego Związku Piłki Nożnej podjął dziś uchwałę, którą można już teraz uznać za piłkarski skandal roku 2020.


Decyzją ww. zarządu mistrzostwo w zakończonych właśnie przedwcześnie - z powodu epidemii koronawirusa - rozgrywkach IV grupy III ligi przyznano 2. drużynie w tabeli - Motorowi Lublin. Tym samym wicelider uzyskał awans do II ligi, kosztem lidera - Hutnika Kraków.


Prowadzący rozgrywki Lubelski ZPN treścią dzisiejszej uchwały zmienił obowiązujący regulamin (wynikający z Uchwały nr IX/140 Zarządu PZPN z 2008 r.) na korzystny dla zespołu z własnego regionu! Wyeliminowany został mianowicie zapis o bezpośrednim meczu, a jako decydujący został wskazany zapis o korzystniejszej różnicy bramek.


Tymczasem z Uchwały nr IX/140 Zarządu PZPN z 2008 r. (powielonej w Regulaminie III ligi, gr. IV) jasno wynika, że:


§ 16 pkt 3:

W rozgrywkach kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:

1) Przy dwóch zespołach:

a. liczba zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami,

b. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,

c. przy dalszej równości, zgodnie z zasadą, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach tych drużyn,

d. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek, (...)


Jak wynika z powyższego, zapis o korzystniejszej różnicy bramek można zastosować jedynie przy równej ilości punktów w meczach bezpośrednich. A w spotkaniu bezpośrednim równej ilości punktów przecież nie było, bo wygrał Hutnik 1-0.


Hutnik powinien się w tej sytuacji odwołać natychmiast od decyzji "lubelskiej", a PZPN ma obowiązek uprzedzić korowody prawne i z własnej inicjatywy dokonać jak najszybciej korekty bezprawnej uchwały Zarządu Lubelskiego ZPN.


st


lublin.jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty