Strona główna > MISTRZOSTWA ŚWIATA - BRAZYLIA 2014
Messi awansował Argentynę, Bośniacy nie mieli szczęścia2014-06-22 02:50:00

Argentyna odniosła drugie zwycięstwo i zapewniła sobie miejsce w 1/8 finału. Awans wywalczył konkretnie Lionel Messi, który w doliczonym czasie zdobył pięknego gola.

Grupa F, Belo Horizonte (Estadio Mineirao): Argentyna - Iran 1-0 (0-0)

1-0 Lionel Messi 90+1

Sędziował Milorad Mazic (Serbia). Żółte kartki: Nekounam, Shojaei (Iran). Widzów 57 698.

ARGENTYNA: Sergio Romero - Pablo Zabaleta, Federico Fernandez, Ezequiel Garay, Marcos Rojo - Fernado Gago, Javier Mascherano, Angel di Maria (90+4 Lucas Biglia) - Lionel Messi, Gonzalo Higuain (76 Rodrigo Palacio), Sergio Aguero (76 Ezequiel Lavezzi). Trener: Alejandro Sabella.

IRAN: Alireza Haghighi - Jalal Hosseini, Amirhossein Sadeghi, Pejman Montazeri, Mehrdad Pooladi - Andranik Timotian, Javad Nekounam - Ashkan Dejagah (85 Alireza Jahan Bakhsh), Masoud Shojaei (76 Khosro Heydari), Ehsan Haji Safi (88 Reza Haghighi) - Reza Ghoochannejad. Trener: Carlos Queiroz (Portugalia).

Albicelestes przez cały mecz przeważali, ale nie mogli poradzić sobie ze zdeterminowanymi w defensywie rywalami. W I połowie najlepszą okazję miał Higuain w 14. minucie, który przegrał jednak pojedynek sam na sam z bramkarzem.

Po przerwie Irańczycy kilka razy śmielej zaatakowali i byli bliscy sprawienia sensacji. Do odnotowania: główka Ghoochannejada w 53., główka Dejagaha w 67. i strzał Ghoochannejada w 86. minucie kończący kontrę. Romero miał duży kłopot z obroną tych strzałów.

Gdy wydawało się, że mecz zakończy się bezbramkowym remisem, w doliczonym czasie piłkę za polem karnym dostał Messi. Mimo że próbowali mu przeszkodzić dwaj zawodnicy irańscy, zdołał uderzyć lewą nogą z 20 metrów. Futbolówka wpadła do siatki przy prawym słupku!

Gracz meczu: Lionel Messi (Argentyna).

Grupa F, Cuiaba (Arena Pantanal): Nigeria - Bośnia i Hercegowina 1-0 (1-0)

1-0 Peter Odemwingie 29

Sędziował Peter O'Leary (Nowa Zelandia). Żółte kartki: Mikel - Medunjanin. Widzów 40 499.

NIGERIA: Vincent Enyeama - Efe Ambrose, Joseph Yobo, Juwon Oshaniwa, Kenneth Omeruo - Ogenyi Onazi, John Obi Mikel - Ahmed Musa (65 Shola Ameobi), Peter Odemwingie, Michael Babatunde (75 Ejike Uzoenyi) - Emmanuel Emenike. Trener: Stephen Keshi.

BiH: Asmir Begovic - Mensur Mujdza, Toni Sunjic, Emir Spahic, Haris Medunjanin (64 Tino Sven Susic) - Miralem Pjanic, Muhamed Besic - Izet Hajrovic (57 Vedad Ibisevic), Zvjezdan Misimovic, Senad Lulic (58 Sejad Salihovic) - Edin Dżeko. Trener: Safet Susic.

Bośnia i Hercegowina, przegrywając drugi mecz, pożegnała się z awansem do 1/8 finału. Na porażkę z Nigerią nie zasłużyła, zwłaszcza że w 21. minucie zdobyła prawidłową bramkę, której sędzia nie uznał. Dżeko dostał prostopadłe podanie od Misimovica i w sytuacji "sam na sam" strzelił do siatki obok bramkarza. Asystent arbitra zasygnalizował spalonego, którego - jak pokazały telewizyjne powtórki - nie było.

Bośniacy nie ustawali w atakach, strzelali groźnie Dżeko i Pjanic.

Zamiast 1-0, w 29. minucie było 0-1. Prawym skrzydłem Emenike minął Spahica i dograł na 6. metr do Odemwingiego, który tylko dołożył nogę trafiając w "krótki" róg. Ciekawostka, zawodnik Stoke City pokonał bramkarza rywali Begovica, też reprezentującego ten klub. Bośniacy protestowali twierdząc, że Spahic został nieprzepisowo odepchnięty przez Emenike, ale nic nie wskórali.

W dalszej części meczu drużyna z Bałkanów kontynuowała kreatywną grę, Dżeko był stałym zmartwieniem dla obrońców rywali, ale brakowało tego ostatniego podania i zabójczego strzału. Nigeryjczycy z kolei nieustannie testowali Begovica bombami z dystansu. W 61. minucie mieli świetną szansę na podwyższenie wyniku, ale Emenike przegrał pojedynek z golkiperem Żuto Plavich.

Bośniacy nie poddawali się do końca. W doliczonym czasie Dżeko główkował z 6 m prosto w bramkarza, a w 90+3. minucie poradził sobie z obrońcami, ale trafił w nogę Enyeamy, odbita piłka uderzyła następnie w słupek. Jak pech to pech...

Gracz meczu: Peter Odemwingie (Nigeria).