Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
Prawdziwe tłumy w upalny czwartek, 5 lipca, w ostatnią drogę odprowadziły zmarłą 29 czerwca Irenę Szewińską - Pierwszą Damę Polskiego Sportu, zdobywczynię 7 medali olimpijskich, wielokrotną rekordzistkę świata, mistrzynię Europy, wiceprezes PKOl i członkinię MKOl.
Uroczystości pogrzebowe składały się z dwóch części. Pierwszą stanowiła Msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Uczestniczyli w niej - obok najbliższych Zmarłej - Para Prezydencka, liczni przedstawiciele rodziny olimpijskiej na czele z przewodniczącym MKOl dr Thomasem Bachem. Licznie przybyli reprezentanci kilku pokoleń lekkoatletyki.
Podczas uroczystości w Katedrze głos zabrał Prezydent Andrzej Duda, który powiedział m.in.: - W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia. Prezydent podkreślił, że nazwisko Szewińskiej było zawsze symbolem polskiego sportu i trudno sobie wyobrazić, że teraz tego symbolu zabraknie. Dziękujemy za wspaniałe życie, będzie Pani dla nas zawsze przykładem. Cześć Jej pamięci - powiedział Andrzej Duda.
Po Mszy Świętej uroczystości pogrzebowe przeniosły się na Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach. Tam w Alei Zasłużonych pochowano najlepszą polską sportsmenkę. Ceremonia miała charakter państwowy i odbywała się z wojskową asystą honorową. Także na cmentarzu obecna była Para Prezydencka.
Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który przypomniał w jakich okolicznościach kilkunastoletnia Irena rozpoczęła swoją sportową przygodę i jak godnie potem reprezentowała nasz kraj na najważniejszych światowych imprezach. - Dawała chwałę polskiemu sportowi, była wzorem nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich Polaków - podkreślił premier i dodał: - Zmarła pokazywała, jak poprzez sport tworzyć lepszy kraj i lepsze społeczeństwo.
W imieniu światowej rodziny olimpijskiej i MKOl głos zabrał jego przewodniczący dr Thomas Bach. W niezwykle szczerym, bardzo osobistym wystąpieniu złożył kondolencje pogrążonej w smutku rodzinie i przypomniał, że od lat z Ireną Szewińską się przyjaźnił. - Każdy, kto był świadkiem jej występów sportowych widział, w jakim stylu osiąga sukcesy i widział, że towarzyszy temu wielka elegancja. Wszyscy, którzy mieli kontakt z Ireną jako przyjaciółką, zetknęli się z jej wielkim ciepłem i serdecznością - mówił Bach, dodając, iż Szewińska całe swoje życie poświęciła sportowi. - Była wzorem dla wszystkich i we wszystkim, a jednocześnie była niesamowicie skromna. To dlatego była inspiracją dla lekkoatletów i kobiet na całym świecie. Żegnaj, droga Przyjaciółko - zakończył po polsku.
Irenę Szewińską nad grobem pożegnali także: minister sportu i turystyki Witold Bańka, szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastian Coe, wiceprezes PZLA Tomasz Majewski i prezes PKOl Andrzej Kraśnicki. Ten ostatni - podkreślając wieloletnią znakomitą współpracę z Ireną Szewińską i jej wielką aktywność jako zawodniczki i działaczki - zwrócił także uwagę na fakt, iż zaangażowanie w życie sportowe nie przeszkodziło jej mieć wzorowo funkcjonującą rodzinę, na porządnych ludzi wychować dwóch synów, cieszyć się wnuczętami.
W imieniu rodziny Ireny Szewińskiej za słowa współczucia i obecność na uroczystościach pogrzebowych tak wielu zacnych osobistości oraz setek sympatyków sportu z całego kraju i zagranicy podziękował starszy syn, Andrzej.
Po złożeniu trumny do grobu Kompania Reprezentacyjna WP oddala salwę honorową, a orkiestra wojskowa z Radomia odegrała "Marsz żałobny" Fryderyka Chopina. Grób i jego otoczenie pokryły dziesiątki wieńców, m.in. od najwyższych władz państwowych, polskich i zagranicznych organizacji sportowych, wielu instytucji i urzędów oraz osób prywatnych.
W uroczystościach żałobnych po śmierci Ireny Szewińskiej, oprócz wspomnianych już Thomasa Bacha i Sebastiana Coe, uczestniczyli również: członek MKOl Alex Gilady, przedstawiciele kierownictw narodowych komitetów olimpijskich: Łotwy, Litwy i Słowacji. Licznie reprezentowani byli parlamentarzyści i ministrowie. W tłumie żegnających Panią Irenę dostrzegliśmy zarówno jej dawne koleżanki i kolegów z reprezentacji Polski (m.in. Ewę Kłobukowską, Ludwikę Chewińską, Jacka Wszołę, Władysława Nikiciuka, Władysława Kozakiewicza), przedstawicieli innych dyscyplin (Edwarda Skorka, Włodzimierza Lubańskiego, Jacka Bierkowskiego, Kajetana Broniewskiego, Mieczysława Nowickiego, Ryszarda Stadniuka, Czesława Langa i in.), jak i przybyłą do Warszawy specjalnie z tej okazji dawną rywalkę naszej "Królowej królowej" - mistrzynię olimpijską oraz wielokrotną mistrzynię świata i Europy - reprezentantkę b. NRD - Maritę Koch.
W okresie od 6 do 14 lipca w hallu Centrum Olimpijskiego będzie wyłożona specjalna księga, do której wszyscy zainteresowani będą mogli wpisywać kondolencje po śmierci Ireny Szewińskiej.
www.olimpijski.pl/baś
- Od Chamonix do Paryża
- Największe w historii nagrody dla mistrzów olimpijskich
- Mieszkania dla mistrzów
- Informacja PKOl w sprawie decyzji MKOl
- Wzrośnie świadczenie dla polskich medalistów olimpijskich
- Nie żyje Helena Pilejczyk
- Radosław Piesiewicz prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego
- RYSZARD NIEMIEC o igrzyskach w Pekinie: Mamy do czynienia z najbardziej fatalnym występem od ćwierćwiecza
- RYSZARD NIEMIEC zastanawia się, czy powinniśmy byli starać się o zimowe igrzyska olimpijskie
- XXIV ZIO Pekin 2022 rozpoczęte
- Kryteria na Pekin, nagrody za Tokio
- Igrzyska Paraolimpijskie: 25 polskich medali
- Ogólnopolski Konkurs Olimpijski - pytania
- Medaliści z Tokio odznaczeni
- Zmarł były prezydent MKOl Jacques Rogge
- Oświadczenie PKOl w sprawie udziału pływaków w Igrzyskach
- Konrad Niedźwiedzki Szefem Misji Olimpijskiej Pekin 2022
- Igrzyska w Tokio bez zagranicznych kibiców
- Thomas Bach ponownie prezydentem MKOl
- Pekin 2022 już za rok
- Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej 2021
- Najstarsza mistrzyni olimpijska ukończyła 100 lat
- Igrzyska Olimpijskie w Tokio za 200 dni
- Rosja z zakazem udziału w igrzyskach olimpijskich i MŚ do końca 2022
- Odszedł Wojciech Zabłocki
- Bartłomiej Bonk wicemistrzem olimpijskim
- Marian Dymalski i Maja Włoszczowska kandydatami do MKOl
- Adam Sokołowski z Kluczborka zdobył już 23 razy mistrzostwo Polski! Król polskich kibiców
- Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie przełożone z 2022 na 2026 rok
- Nowy termin igrzysk w Tokio: 23 lipca – 8 sierpnia 2021
- Igrzyska Tokio 2020 przełożone
- Kanada nie wyśle sportowców do Tokio, MKOl bierze pod uwagę odroczenie igrzysk
- PKOl apeluje o zmianę terminu Igrzysk w Tokio
- Za wcześnie na decyzję w sprawie igrzysk w Tokio
- MKOl po konsultacjach z federacjami
- MKOl a igrzyska w Tokio
- 100 lat pod Wawelem
- Medale Kalos Kagathos wręczone
- W Krakowie otwarto wystawę "Od stu lat na olimpijskim szlaku"
- W Krakowie: Wystawa z okazji 100-lecia PKOl
- ZIO 2026 w Mediolanie i Cortina d'Ampezzo
- Krajowy Konkurs Wiedzy Olimpijskiej
- RYSZARD NIEMIEC: Zaszczytną funkcję wiceprezesa PKOl objęła osoba z politycznego świecznika, dotąd mało znana z aktywności na krajowej niwie sportowej
- W październiku do Buenos Aires
- PKOl: Marcin Nowak szefem Misji Tokio 2020, większa nagroda dla Anity Włodarczyk
- Powołano Radę PKOl
- Za dwa lata letnie igrzyska w Tokio
- Ostatnia droga Ireny Szewińskiej
- Daniel Obajtek przewodniczącym Rady PKOl
- Olimpijski łańcuch dostaw
więcej wiadomości >>>