Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Inne > Wiadomości inne
Ile będzie nas kosztował Kraków 2022?2014-03-24 19:13:00

Kraków, Myślenice, Zakopane, Jurgów, Kościelisko i Jasna – te miejscowości będą gościć sportowców podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Kraków 2022, jeśli Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecyduje się na polsko-słowacką opcję.


Dziś zaprezentowana została dokumentacja zgłoszeniowa Krakowa 2022. 


Wniosek aplikacyjny Krakowa został złożony 13 marca 2014 roku w siedzibie MKOl w Lozannie. - To efekt kilkunastu miesięcy ciężkiej pracy. Od początku mieliśmy bardzo mocne poparcie premiera, rządu RP, Sejmu oraz samorządów zaangażowanych w inicjatywę organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie. Dzięki moim staraniom pozyskaliśmy dla potrzeb dokumentacji wszystkie wymagane i niezbędne na tym etapie gwarancje rządowe – mówi Jagna Marczułajtis-Walczak, przewodnicząca Komitetu Konkursowego Kraków 2022. 


Dokumentację, zgodnie z umową zawartą z Miastem Kraków, przygotowała szwajcarska firma Event Knowledge Services, która wygrała przetarg na przygotowanie dokumentu.


Zgodnie z dokumentem w Strefie Kraków rozgrywane będą dyscypliny (kwoty podane w nawiasach to zgodne z dokumentacją zgłoszeniową szacunkowe kwoty dostosowania obiektów do olimpijskich wymogów – jeśli istnieją, lub całkowity koszt ich budowy – jeśli dopiero powstaną):

- hokej mężczyzn (Stadion Cracovii – 64,82 mln USD)

- hokej kobiet (Wisła Arena – 53,56 mln USD)

- łyżwiarstwo szybkie (Hala lodowa AWF – 50,08 mln USD)

- łyżwiarstwo figurowe i short track (Kraków Arena)

- curling (Kolna Arena 13,66 mln USD)

- bobsleje, saneczkarstwo, skeleton (Myślenice – 102,73 mln USD) 


W Krakowie powstaną także:

- wioska olimpijska (53,39 mln USD)

- Centrum Medialne (EXPO Kraków, 12,30 mln USD)


Wioska zlokalizowana będzie przy Parku Lotników. Powstaną zarówno mieszkania stanowiące własność prywatną, jak i mieszkania komunalne. 


W Strefie Tatry rozgrywane będą dyscypliny:

- narciarstwo biegowe (trasy biegowe Zakopane – 27,66 mln USD)

- skoki narciarskie (Kompleks Krokwi – 21,64 mln USD)

- biathlon (Kościelisko – 16,59 mln USD)

- snowboard (Hawrań Ski Centre – 12,07 mln USD)

- narciarstwo alpejskie (Chopok/Słowacja – 12,81 mln USD)


W Zakopanem powstanie także druga wioska olimpijka (ma zajmować 22,5 ha, położona 7 km od centrum, pomieści 2,5 tys. osób, ma kosztować 76,54 mln USD), a w Jasnej dodatkowe kwatery dla sportowców (17,20 mln USD).


We wniosku aplikacyjnym Krakowa znalazły się informacje o szeregu inwestycji dotyczących infrastruktury transportowej. Przebudowane zostaną m.in. trasy: S7, 47 i 49 (Nowy Targ - Zakopane i Jurgów – aż do granicy), wyremontowane zostaną inne drogi w naszym regionie (m.in. drogi wojewódzkie - 87,1 km: Czarna Góra - Łysa Polana, Poronin - Bukowina Tatrzańska, Białka - Nowy Targ, Chabówka - Zakopane), wybudowane zostaną nowe linie tramwajowe w Krakowie (trzy nowe linie tramwajowe w Krakowie łączące: Lipską z Wielicką, Meissnera z Mistrzejowicami oraz Krowodrzę Górkę z Górką Narodową), powstaną nowe dworce PKP i PKS w Zakopanem oraz zmodernizowane zostaną połączenia kolejowe.


- Przy wykonaniu zaplanowanych w dokumentacji zgłoszeniowej inwestycji czas przejazdu samochodem z Krakowa do Zakopanego skróci się do półtorej godziny, a pociągiem do niespełna dwóch godzin – twierdzi Jagna Marczułajtis-Walczak.


Na potrzeby udziału w konkursie ofert Kraków 2022 przygotował budżet, którego wysokość jest szacowana na 26 mln USD, z czego 16 mln pochodzi z gwarantowanych środków publicznych. Pozostałą część stanowią inne źródła finansowania. Przewiduje się, że 5 mln USD zostanie wydatkowane na etapie składania zgłoszeń, co oznacza, że w fazie kandydatury do wydania pozostanie 21 mln USD. Po przejściu do fazy kandydowania 10 mln USD zostanie pozyskane z innych źródeł finansowania. 


Na podstawie złożonych wniosków wszystkich Miast Aplikujących w lipcu 2014 roku MKOl wybierze miasta, które uzyskają statut Miasta Kandydującego.


- Jesteśmy dopiero w połowie drogi do uzyskania statusu Miasta Gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Teraz czeka nas jeszcze więcej pracy nad kolejną dokumentacją, która będzie zawierała znacznie więcej zagadnień. Nie marnujemy czasu i już teraz przystępujemy do pracy – dodaje przewodnicząca Komitetu Konkursowego.


Dziś dokumentacja zgłoszeniowa została upubliczniona i została poddana konsultacjom społecznym. Dokument można znaleźć na stronach: 

www.krakow.pl

www.krakow2022.org

www.dialoguj.pl


(prasa@krakow2022.org, katarzyna.fiedorowicz@um.krakow.pl)





więcej wiadomości >>>
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty