Facebook
kontakt
logo
Strona główna > MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
Adam Sokołowski po raz 27. mistrzem Polski kibiców!2024-03-16 18:24:00 RK

Adam Sokołowski, 71-letni prawnik z Kluczborka, zwyciężył w 47. Mistrzostwach Polski Kibiców Sportowych jakie odbyły się w Dzierżoniowie. To jego 27. tytuł w historii startów w konkursie, w którym liczy się wiedza o teraźniejszości, historii i regulaminach wszystkich dyscyplin sportowych.


Arcymistrz z Kluczborka wygrał wszystkie 24 mistrzostwa w XXI wieku (począwszy od 2001 roku) organizowane przez stowarzyszenie „Super Kibic – Mistrz Wiedzy, Dżentelmen Sportowych Aren” kierowane przez prezesa Stanisława Sienkiewicza. Wcześniej konkursy były organizowane przez TVP, "Sztandar Młodych" i "Tempo". Triumfował w nich trzykrotnie: w 1976, 1985 i 1986 r.


- Wszystkie tytuły oczywiście bardzo mnie cieszą, ale najcenniejszy był ten pierwszy, przed prawie 50 laty - mówi Adam Sokołowski. - Do tegorocznego startu przygotowywałem się od początku roku, mam już swój własny system, wypracowany przez te wszystkie lata. Na przykład wydarzenia każdego roku zapisuję w dedykowanych zeszytach. Mam w nich dosłownie wszystko, wyniki, ciekawostki. Od stycznia cały materiał powtórzyłem bodaj czternaście razy, wiedziałem, że niewiele może mnie zaskoczyć. Tegoroczne pytania były bardzo fajne, przekrojowe.


Z Dzierżoniowa mistrz Sokołowski wywiózł dwa ogromne puchary i jeden mniejszy za wygraną w konkursie olimpijskim. W dawnych czasach, w turniejach olimpijskich, organizowanych przez PKOl nagrodą były wyjazdy na igrzyska. - Za zwycięstwa w takich konkursach pojechałem między innymi do Barcelony, a przede wszystkim do Atlanty. To był wyjazd życia. Byłem członkiem polskiej reprezentacji, mieszkałem w wiosce olimpijskiej, poznałem wtedy wielu wybitnych sportowców zarówno polskich, jak i zagranicznych - wspomina pan Adam, który w igrzyskach olimpijskich jest... zakochany. Jeździł na nie także prywatnie, na własny koszt. Był już w sumie na dziewięciu - zimowych i letnich. Latem tego roku wybiera się na swoje dziesiąte igrzyska - do Paryża.


Wielokrotny mistrz kibiców jest człowiekiem bardzo mocno rozpoznawalnym w Kluczborku. Po ukończeniu studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1975-1983 pracował w Sądzie Rejonowym w Kluczborku, kolejno jako aplikant, asesor i sędzia. W latach 1983-1999 był z kolei radcą prawnym, od 1999 do 2001 pełnił funkcję zastępcy burmistrza miasta Kluczborka, potem ponad 20 lat pracował jako notariusz. 7 kwietnia wystartuje w wyborach samorządowych do Rady Miejskiej w Kluczborku, ma nr 1 na liście KKW Ziemia Kluczborska w okręgu Stare Miasto. W radzie miejskiej zasiadał zresztą już w przeszłości, przez trzy kolejne kadencje (1990-2002).

 

Wiedza Adama Sokołowskiego o sporcie jest bezspornie imponująca. W tegorocznych MPKS zdobył 125 punktów na 130 możliwych, wyprzedzając drugiego w końcowej klasyfikacji o 18 "oczek"! W pierwszej części konkursu, dotyczącej wydarzeń 2023 roku, odpowiadając na trudne pytanie o rodzeństwo Niklasa i Annikę Malacinski zgadł, że są Amerykanami, ale nie wiedział, że uprawiają kombinację norweską. Nie wiedział też, że w podczas biathlonowych MŚ w sprincie w czołowej szóstce oprócz Norwegów był jeden Ukrainiec. W części dotyczącej historii igrzysk olimpijskich umknęło mu imię trzeciego z braci Wróblów, olimpijczyków w hokeju na lodzie; wymienił Adolfa i Alfreda, ale zapomniał o Antonim. W pytaniach testowych jedyny błąd popełnił znów w tematyce biathlonowej, a w zestawie ostatnim (historia, regulaminy, ciekawostki) wpisał Śląsk Wrocław jako - prócz Kielc - polskiego finalistę PE/LM w piłce ręcznej, ale nie wymienił Wybrzeża Gdańsk. To czego Mistrz nie wiedział to raptem 4 procent arkuszy konkursowych. 96 procent to wyłącznie dobre odpowiedzi, a o skali trudności można się przekonać analizując pytania, które niebawem zamieścimy.  

A najciekawsze z nich to:

- Podaj zespoły, które wywalczyły mistrzostwo Polski w piłce nożnej, siatkówce, koszykówce, hokeju na lodzie i hokeju na trawie kobiet i mężczyzn.

- Jacy piłkarze zadebiutowali w meczu z Wyspami Owczymi będącym debiutem Michała Probierza?

- Jacy sportowcy reprezentowali Polskę na IO zarówno przed wojną, jak i po II wojnie światowej?

- Żona tego polskiego medalisty olimpijskiego okazała się niemieckim szpiegiem. O jakiego sportowca chodzi?

- Który z polskich mistrzów świata 2023 ma pseudonim "Gumiś"?

- Wymień wszystkich polskich skoczków narciarskich, którzy wygrywali zawody o PŚ.


Pytania, na które od ponad 20 lat podczas MPKS w Dzierżoniowie odpowiadają miłośnicy wiedzy o sporcie układa niezmiennie i niezmordowanie Stanisław Sienkiewicz, prezes stowarzyszenia „Super Kibic – Mistrz Wiedzy, Dżentelmen Sportowych Aren”, organizator mistrzostw. Ułożył ich, jak dotychczas, prawie cztery tysiące (!!!). Są wśród nich i trudne i proste, wymagające jednakowoż zawsze wszechstronnego przygotowania. Chwała mu za to, ale przede wszystkich za to, że rok w rok jest w stanie tę imprezę organizować zapewniając omnibusom wiedzy o sporcie emocje, puchary, nagrody i możliwość spotkania. W imieniu kibiców: dziękujemy!


***


Tegoroczne mistrzostwa kibiców były poprzedzone eliminacjami korespondencyjnymi, pytania były m.in. zamieszczone w naszym portalu sportowetempo.pl W finałach w Dzierżoniowie wzięło udział 23 zawodników, z udziału zrezygnował wicemistrz sprzed roku Mirosław Prętkowski, który jednakowoż przyjechał, by kibicować kolegom.

Już pierwsza część finałów - Wydarzenia 2023 - wskazała układ sił. Liderem został od razu broniący tytułu(ów) Adam Sokołowski. Na drugim miejscu plasował się Andrzej Melniczak z Konina. Obaj uzyskali sporą przewagę nad konkurentami. Na pytania olimpijskie kapitalnie odpowiadał Sokołowski, który wyprzedził w tej części Romana Strzałkowskiego z Darłowa i Stefana Śliwę ze Świebodzic. W pytaniach testowych przodował lider, a tylko punkt mniej uzyskali Śliwa i Mirosław Mikołajewski z Olsztyna. W ostatniej serii Sokołowski był też najlepszy, a świetnie spisał się w niej także Sebastian Skrok z Czarnego Lasu.


Adam Sokołowski prowadził więc od samego początku i ani przez moment jego zwycięstwo nie było zagrożone. Po drugie miejsce sięgnął Andrzej Melniczak, to bodaj jego największy sukces w MPKS. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: 3. Roman Strzałkowski, 4. Stefan Śliwa, 5. Sebastian Skrok, 6. Mirosław Mikołajewski.


Największą popularnością rywalizacja kibiców cieszy się w Wielkopolsce, skąd przybyło aż 9 finalistów (czterech w dziesiątce). Dolny Śląsk i Opolskie miało po 4 przedstawicieli. Spośród miast najliczniej był reprezentowany Kluczbork - oprócz mistrza Adama Sokołowskiego jeszcze trzy osoby. Był wśród nich licealista Maciej Wójcik, który w listopadzie wygrał - w kategorii 13-17 lat - III Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie organizowany przez Fundację „Druga Droga Mistrza”. W nagrodę PKOl ufundował mu 3-dniowy wyjazd na olimpiadę do Paryża. Najmłodszemu uczestnikowi dzierżoniowskich MPKS w przygotowaniach do tego konkursu pomagał oczywiście Adam Sokołowski...


***


Puchary i nagrody dla finalistów 47. MPKS w Dzierżoniowie wręczali Dariusz Kucharski - burmistrz Dzierżoniowa, Andrzej Bolisęga - wicestarosta powiatu dzierżoniowskiwego i Mateusz Cegiełka - członek zarządu Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa. Stowarzyszenie "Super Kibic" reprezentowali prezes Stanisław Sienkiewicz, sekretarz Ryszard Lewicki i Adam Hasiec.


47. Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych - Dzierżoniów, 9.03.2024

Kolejność:

1. Adam Sokołowski (Kluczbork) 125 pkt

2. Andrzej Melniczak (Konin) 107

3. Roman Strzałkowski (Darłowo) 101

4. Stefan Śliwa (Świebodzice) 100

5. Sebastian Skrok (Czarny Las k. Częstochowy) 98

6. Mirosław Mikołajewski (Olsztyn) 83

7. Leszek Hajduga (Świdnica) 73

8. Dawid Franek (Karolewko k. Leszna) 69

9. Marcin Kubiak (Wadynów k. Koła) 67

10. Ryszard Sobkowiak (Poznań) 65

11. Jakub Chmielnicki (Trzebnica) 65

12. Łukasz Meyer (Ostrów Wlkp.) 65

13. Wiesław Nowak (Gorzów Wlkp.) 64

14. Adam Rzegocki (Rzeszów) 64

15. Marek Dziarski (Moraczewo k. Gniezna) 62

16. Bartosz Moś (Kluczbork) 56

17. Jan Kasendra (Kępno) 56

18. Konrad Antczak (Kalisz) 49

19. Maciej Wójcik (Kluczbork) 46

20. Tadeusz Tymrakiewicz (Kluczbork) 45

21. Artur Wiśniewski (Luboń k. Poznania) 44

22. Sławomir Idziorek (Dzierżoniów) 42

23. Stanisław Kamiński (Warszawa) 41


OLIMPIZM (100 lat polskich startów w IO)

1. Adam Sokołowski 39

2. Roman Strzałkowski 34

3. Stefan Śliwa 33

4. Andrzej Melniczak 30

5. Sebastian Skrok 28

6. Mirosław Mikołajewski 22


Zestaw I - rok 2023:

1. Adam Sokołowski 38/40

2. Andrzej Melniczak 35

3. Marcin Kubiak, Sebastian Skrok, Roman Strzałkowski po 27

6. Leszek Hajduga 25

7. Stefan Śliwa 24

8. Adam Rzegocki 23

9. Marek Dziarski, Bartosz Moś po 22


Zestaw II - olimpizm

1. Adam Sokołowski 39/40

2. Roman Strzałkowski 34

3. Stefan Śliwa 33

4. Andrzej Melniczak 30

5. Sebastian Skrok 28

6. Mirosław Mikołajewski 22

7. Ryszard Sobkowiak 20

8. Jakub Chmielnicki 19

9. Łukasz Meyer 18

10. Wiesław Nowak 17


Kolejność po 2 zestawach:

1. Adam Sokołowski 77

2. Andrzej Melniczak 65

3. Roman Strzałkowski 61

4. Stefan Śliwa 57

5. Sebastian Skrok 55

6. Mirosław Mikołajewski 43

7. Leszek Hajduga 41

8. Marcin Kubiak 40

9. Bartosz Moś 37

10. Łukasz Meyer i Adam Rzegocki po 36


Zestaw III - pytania testowe

1. Adam Sokołowski 14/15

2. Mirosław Mikołajewski i Stefan Śliwa po 13

4. Andrzej Melniczak i Roman Strzałkowski po 12

6. Sebastian Skrok 11

7. Konrad Antczak, Dawid Franek, Leszek Hajduga i Jan Kasendra po 9


Kolejność po 3 zestawach:

1. Adam Sokołowski 91

2. Andrzej Melniczak 77

3. Roman Strzałkowski 73

4. Stefan Śliwa 70

5. Sebastian Skrok 66

6. Mirosław Mikołajewski 56

7. Leszek Hajduga 50

8. Marcin Kubiak 48

9. Bartosz Moś 44

10. Adam Rzegocki 43


Zestaw IV - historia, regulaminy, ciekawostki

1. Adam Sokołowski 34/35

2. Sebastian Skrok 32

3. Andrzej Melniczak i Stefan Śliwa po 30

5. Roman Strzałkowski 28

6. Dawid Franek i Mirosław Mikołajewski po 27

8. Wiesław Nowak 25

9. Jakub Chmielnicki, Łukasz Meyer i Ryszard Sobkowiak po 24mpks24 

Adam Sokołowski z pucharami za mistrzostwo Polski. Z lewej wicestarosta dzierżoniowski Andrzej Bolisęga, z prawej burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski

mpks24

mpks24

mpks24

mpks24

W środku wicemistrz kibiców - Andrzej Melniczak

mpks24

Roman Strzałkowski zajął trzecie miejsce

mpks24

Stefan Śliwa zajął czwarte miejsce

mpks24

Sebastian Skrok zajął piąte miejsce

mpks24

Mirosław Mikołajewski zajął szóste miejsce

mpks24

Leszek Hajduga zajął siódme miejsce

mpks24

Dawid Franek zajął ósme miejsce

mpks24

Marcin Kubiak zajął dziewiąte miejsce

mpks24

Ryszard Sobkowiak zajął dziesiąte miejsce

mpks24

Od lewej Ryszard Lewicki (sekretarz "Super Kibica"), Stanisław Sienkiewicz (prezes "Super Kibica", organizator MPKS w XXI wieku), Andrzej Bolisęga (wicestarosta powiatu dzierżoniowskiwego), Dariusz Kucharski (burmistrz Dzierżoniowa) i Mateusz Cegiełka (członek zarządu Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa)

mpks24

Stanisław Sienkiewicz, prezes "Super Kibica" i organizator MPKS

mpks24

mpks24

Kibice odpowiadali na pytania pisemnie

mpks24

Adam Sokołowski odpowiadał prawie bezbłędnie

mpks24

mpks24

Jakub Chmielnicki - 11. miejsce

mpks24

Łukasz Meyer - 12. miejsce

mpks24

Wiesław Nowak - 13. miejsce

mpks24

Adam Rzegocki - 14. miejsce

mpks24

Marek Dziarski - 15. miejsce

mpks24

Bartosz Moś - 16. miejsce

mpks24

Jan Kasendra - 17. miejsce

mpks24

Konrad Antczak - 18. miejsce

mpks24

Maciej Wójcik - 19. miejsce

mpks24

Tadeusz Tymrakiewicz - 20. miejsce

mpks24

Artur Wiśniewski - 21. miejsce

mpks24

Sławomir Idziorek - 22. miejsce

mpks24

Stanisław Kamiński - 23. miejsce

mpks24

Mirosław Prętkiewicz nie bronił wicemistrzostwa

mpks24

Upominek dla pani Melniczakowej

mpks24 Uczestników MPKS powitał burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski

mpks24

mpks24

Głos zabrał także wicestarosta powiatu dzierżoniowskiego Andrzej Bolisęga

mpks24

Adam Sokołowski w ramach MP wygrał konkurs olimpijski, puchar wręcza burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski

mpks24

mpks24

mpks24

mpks24

Drugie miejsce w konkursie olimpijskim zajął Roman Strzałkowski

mpks24

mpks24

Mistrz Adam Sokołowski z młodymi finalistami z Kluczborka; z lewej Maciej Wójcik, z prawej Bartosz Moś

mpks24


RK
mp15sokolowski.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty