Strona główna > IO > Vancouver 2010 > Narciarstwo alpejskie
Defago królem olimpijskiego zjazdu2010-02-15 21:00:00 Sas

32-letni Didier Defago zdobył dziś w Whistler Creekside złoty medal igrzysk w zjeździe. Szwajcar, który po raz pierwszy w karierze stanął na olimpijskim podium, uzyskał czas 1.54,31, wyprzedzając o 0,07 s Norwega Aksela Lunda Svindala i o 0,09 s Amerykanina Bode Millera.

Trudne warunki atmosferyczne zmusiły organizatorów do przełożenia tej konkurencji z soboty na poniedziałek. Wcześniej nie bez kłopotów udało się przeprowadzić tylko dwa treningi, najszybsi podczas tych prób lider zjazdowej klasyfikacji Pucharu Świata Szwajcar Didier Cuche i srebrny medalista IO w Turynie Austriak Michael Walchhofer zajęli dziś dalsze miejsca, Cuche był szósty, a Walchhofer dopiero dziesiąty.
Za to pozytywnie zaskoczył wszystkich startujący z nr. 8 Amerykanin Bode Miller. Niemal bezbłędnie przejechał liczącą 3105 m trasę Dave’a Murraya z różnicą wzniesień 853 m i dość długo znajdował się na czele klasyfikacji z rezultatem 1.54,40.
Dopiero otwierający z „16” grupę najwyżej notowanych w tym sezonie zjazdowców broniący w PŚ wielkiej Kryształowej Kuli Svindal, dzięki świetnemu   finiszowi zdystansował Millera o zaledwie 0,02 s. Obu pogodził jednak Defago. Szwajcar, który na początku 2009 roku wygrał klasyczne zjazdy w Kitzbuehel i Wengen zaczął imponująco, uzyskując 0,26 s przewagi nad Svindalem.  Roztrwonił  ją co prawda w środkowej części trasy - miał 0,28 s straty do Norwega, by na ostatnich metrach sięgnąć ostatecznie po „złoto”.. To oczywiście jego życiowy sukces.