Strona główna > Na topie
Anna Rogowska (z rekordem kraju) i Adam Kszczot mistrzami Europy2011-03-06 16:50:00

W trzecim dniu halowych mistrzostw Europy w lekkoatletyce, rozgrywanych w Paryżu, Polacy zdobyli pięć medali, w tym dwa złote. W skoku o tyczce triumfowała Anna Rogowska bijąc absolutny rekord kraju (4.85). W biegu na 800 m triumfował Adam Kszczot przed Marcinem Lewandowskim, a na 3 km brąz wywalczyła Lidia Chojecka. Miłą niespodzianką był też brąz Bartosza Nowickiego na 1500 m.

Anna Rogowska zaczęła konkurs tyczkarek od 4.35. Zaliczyła tę wysokość w 1. próbie, ale kolejną - 4.60 - dopiero w drugiej, co dawało jej tymczasowo dopiero 6. pozycję. 4.65 Polka opuściła i aby myśleć o medalu musiała pokonać 4.70. I pokonała, zapewniając sobie miejsce na podium. Przy okazji wyszła na prowadzenie, wespół z Niemką Silke Spiegelburg. Niemka jednak niebawem zawyżyła poprzeczkę - przeszła 4.75. Rogowska sprostała wyzwaniu i również zaliczyła tę wysokość. A wkrótce - w fantastycznym stylu - pokonała 4.80! To nie był koniec jej popisu. 4.85 zaliczone w 2. próbie oznaczało nowy, absolutny rekord Polski (o 2 cm lepszy od jej własnego rekordu z 2005 r.)! Atakowała jeszcze 4.91, ale bez powodzenia.

Dwaj nasi średniodystansowcy doskonale taktycznie rozegrali bieg. Kszczot zaatakował na ostatnim okrążeniu i nie dał się dogonić. Lewandowski, mistrz Europy na otwartym stadionie, obronił drugą pozycję przed Hiszpanem i Brytyjczykiem.

Świetnie spisała się 34-letnia Lidia Chojecka, która w bardzo dobrym stylu przybiegła na 3. miejscu. Faworytką była Rosjanka Jelena Zadorożnaja, ale w trakcie biegu spadł jej but i zajęła dopiero 8. pozycję.

Najlepszy wynik HME uzyskał Francuz Teddy Tamgho, który dwukrotnie skoczył w trójskoku 17.92! To o 1 cm od jego własnego halowego rekordu świata!