Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Główna środek > V liga
Charytatywny Memoriał im. Stacha Cichonia – drużyna wielkich serc znowu w akcji2019-02-22 20:56:00

Zawody sportowe w dziewięciu dyscyplinach oraz charytatywny spektakl Misterium Męki Pańskiej, wielki finał w hali widowiskowo-sportowej w Myślenicach oraz licytacje pamiątek i loterie fantowe z przeznaczeniem na leczenie dwójki dzieci – Emilii Judasz oraz Mateusza Chrobaka.


Pomagają po raz dziesiąty


Charytatywna pomoc ma swój początek w 2008 roku. Wtedy podczas meczu Orła Myślenice z Tempem Rzeszotary zorganizowano zbiórkę na operację Mateuszka Chrobaka, który urodził się ze skomplikowaną wadą serca. Zebrano wówczas 10 tys. zł. Z czasem akcja zmieniła się w piłkarski turniej w hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu, a w kolejnych latach dochodziły towarzyszące imprezy sportowe, z których całkowity dochód przeznaczano na leczenie Mateusza Chrobaka i drugiej osoby. Z pomocy lokalnej drużyny wielkich serc, jak nazwano organizatorów Memoriału im. Stacha Cichonia, skorzystali między innymi Krzysztof Rak, Bogdan Marszałek, Laura Kurowska, czy Krzysztof Rak.


Do piłki nożnej dołączały z czasem Maraton Zumby Fitness, zawody pływackie, rodzinny bieg happeningowy, turnieje siatkówki, zawody cross fit, a w tym roku do szerokiej gamy konkurencji dołączają także turnieje w badmintona oraz tenisa. W porównaniu z poprzednim rokiem odpadły natomiast zawody narciarskie oraz strzeleckie.


- W tamtym roku nasz turniej piłkarski honorowym patronatem objął Polski Związek Piłki Nożnej, a pan prezes Zbigniew Boniek przekazał na licytację swoją koszulkę z numerem 20 oraz autografem. Od PZPN-u dostaliśmy też koszulkę z autografem Roberta Lewandowskiego. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się pozyskać równie atrakcyjne gadżety na licytację, a przecież każda forma wpływa na pomoc Emilce i Mateuszowi – mówi Wojciech Cichoń, wiceprezes Orła Myślenice i współorganizator turnieju piłkarskiego.


Finałowa część turnieju piłkarskiego z udziałem ośmiu najlepszych zespołów zostanie rozegrana 3 marca od rana, natomiast faza pucharowa i wielki finał w godzinach od 12:30 do 14:00. Mecze stoją od lat na bardzo wysokim poziomie, a w kilkuletniej historii zwycięzcą zawsze okazywała się mocna ekipa. Tytułu sprzed roku będzie bronić Lambada FC, która w fazie grupowej trafiła na takie zespoły jak Byfa (dwukrotny zwycięzca turnieju), Bez nazwy oraz Frostol Rudnik. W równoległej grupie zmierzą się co roku mocna Stomatologia Stupka, Kmita Zabierzów, zespół Diamond oraz złożona głównie z zawodników Orła Myślenice drużyna Cavalieros, która kilkukrotnie znajdowała się już na podium tego turnieju.


Finałowy dzień to nie tylko piłka nożna


- Zaczynaliśmy skromnie, jednym meczem, potem turniejem, a dziś możemy mówić o dużej imprezie z ogólnopolskim patronatem PZPN-u oraz udziałem nawet 2 tys. osób. Nigdy nie sądziłem, że Memoriał się tak rozrośnie i dochodzić będą kolejne dyscypliny, ale to wszystko zasługa dużej grupy osób, zaangażowanej w organizację. Co roku dochodzą nowe osoby i organizacje, teraz aktywnie włączył się TKKF i za to już teraz dziękujemy. Przed rokiem zebraliśmy ponad 60 tys. zł i mamy nadzieję, że w tym roku równie okazale pomożemy w leczeniu dzieci – mówi Kamil Ostrowski, inicjator imprezy.


3 marca o godzinie 13:00 pod halą widowiskowo-sportową wystartuje także rodzinny bieg happeningowy na 4 kilometry. 


- Zapisać się może każdy w dniu biegu, biuro zawodów znajdować się będzie w hali widowiskowo-sportowej, a wolny datek serca za opłatę startową wesprze leczenie dwójki dzieci. Trasa będzie prowadzić przez Park Miejski na Zarabiu w stronę Małpiego Gaju ze startem i metą przed halą. O 12:45 rozpoczniemy energiczną rozgrzewką, a każdy otrzyma pamiątkowy medal. Zapraszamy do udziału całe rodziny, profesjonalnych biegaczy na małą rozgrzewkę, ale także amatorów tego rodzaju aktywności sportowej – mówi Aleksandra Żak, która wraz z Ewą Pietrzyk koordynuje organizację biegu.


Tego dnia w hali na Zarabiu odbędzie się także finałowy mecz zakręconego turnieju siatkówki. Wcześniej w halach Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach oraz ZSTE im. Mikołaja Reja odbędą się turniej kobiet (23 lutego) oraz eliminacje wspomnianych zawodów, które zaplanowano na sobotę 2 marca.


- Do zawodów wciąż można się zapisać. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej www.laspoddalinem.pl. Zwłaszcza formuła zakręconego turnieju siatkówki może być ciekawa – każdy zawodnik zgłasza się pojedynczo, a w przeddzień zawodów losowane są zespoły – wyjaśniają Mateusz Sitek oraz Izabela Gablankowska, organizatorzy turniejów siatkarskich.


Zwieńczeniem finałowej niedzieli będzie licytacja pamiątek, wręczenie nagród we wszystkich dyscyplinach sportowych, a następnie energiczna Zumba, czyli taniec fitness.


- Zumba to taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku, a wykorzystywane są także elementy treningu siłowego oraz treningu cardio. Chcemy zaprosić najlepszych instruktorów z okolicy i po raz kolejny porwać Myślenice do tańca – tu nie liczą się umiejętności taneczne, ale zaangażowanie i dobra zabawa – tłumaczy Marta Jaworska, instruktorka Zumby Fitness oraz Strong by Zumba.


Niemal równocześnie w myślenickiej strzelnicy odbędzie się turniej strzelecki. W planie jest między innymi strzelanie zapoznawcze z Pistoletów Wojskowych i Pistoletów Maszynowych, a następnie firma BulletRun zorganizuje pierwszy otwarty turniej strzelecki i prezentację przykładów uzbrojenia Wojsk Specjalnych. Cegiełka za wstęp i charytatywne wsparcie wynosi 60 zł.


Badminton i tenis dołączają do gamy dyscyplin


Nowymi dyscyplinami, które dołączają do harmonogramu charytatywnego Memoriału są turnieje tenisa oraz badmintona. Ten pierwszy odbędzie się w niedzielę 24 lutego od rana w hali sportowej przy Gimnazjum nr 2 w Stróży, natomiast na zawody tenisa TKKF Uklejna Myślenice zaprasza do Giebułtowa w sobotę 2 marca. Na krytych kortach Tennis County Club odbędzie się turniej deblowy. Dochód z wpisowych do turniejów oczywiście podobnie jak we wszystkich innych imprezach w ramach Memoriału zasili zbiórkę na leczenie dwójki dzieci.


Po raz pierwszy w zbiórce pomoże Studio treningu personalnego „Active Academy” z Zakliczyna, która 2 marca przeprowadzi Cross Challenge, czyli zawody polegające na sprawdzeniu swojej formy fizycznej w treningu cross fit. Po raz kolejny w charytatywną zbiórkę zaangażuje się też myślenicki Cross Spot, a zawody w Cross Training w siłowni przy ul. Traugutta 5 odbędą się w sobotę 23 lutego.


Również 23 lutego na krytej pływalni Aquarius w Myślenicach odbędzie się pływacki miting, polegający na pomocy dzieciom poprzez ilość przepłyniętych kilometrów. Każdy uczestnik otrzyma medal i poczęstunek, a najwytrwalsi sięgną po nagrody. Tego dnia w godzinach 14 – 16 wstęp na basen kosztować będzie symboliczną złotówkę, a datki za opłatę startową trafią na charytatywną zbiórkę.


Zwieńczeniem charytatywnej zbiórki będzie spektakl Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Grupy Misterium, który odbędzie się w niedzielę 17 marca o 18:15 na Scenie Teatralnej Domu Katolickiego przy ul. 3 Maja 1a w Myślenicach.


Mali bohaterowie – Mateusz i Emilka


Emilka Judasz ma niespełna trzy lata, urodziła się z zespołem Downa i ciężką wadą serca. Przeszła już siedem operacji pomimo tak krótkiego czasu od narodzin. W wyniku komplikacji pooperacyjnych okazało się, że Emilka potrzebuje rozrusznika serca. Uszkodzona została przepona, uwidoczniły się napady padaczkowe, podejrzenie Choroby Hirschsprunga (niedrożność jelit) i poważne problemy z płucami. 


Obecnie Emilka jest pod stałą opieką wielospecjalistyczną, co wiąże się z częstymi badaniami kontrolnymi. Emilka dzielnie walczy z wszystkimi przeciwnościami jakie przyniosła jej choroba, ale Zespołu Downa nigdy nie uda się w pełni pokonać. Obniża on między innymi sprawność ruchową dziewczynki (obecnie siedzi - jeszcze nie chodzi samodzielnie, nie mówi, karmiona jest tylko sondą). Nadal potrzebna jest stała i intensywna rehabilitacja, zajęcia z logopedą, które pomogą jej osiągnąć jak najwyższy poziom rozwoju zarówno psychicznego jak i fizycznego. Leki i rehabilitacja dla Emilki wymagają wysokich nakładów finansowych, stąd pomoc organizatorów charytatywnego Memoriału im. Stacha Cichonia.


Mateusz Chrobak natomiast urodził się ze skomplikowaną wadą serca, przeszedł szereg trudnych operacji, a jego codzienne funkcjonowanie wymaga kosztownego leczenia. W kwietniu ubiegłego roku Mateusz przeszedł wstawianie następnego stentu w naczynie wieńcowe. Zabieg był bardzo ryzykowny i trudny, ale udało się. Pomimo tego lekarze zaznaczali, że z każdym dniem jego organizm może słabnąć i te obawy się potwierdziły.


- Rokowania nie są najlepsze, leczenie jest coraz bardziej ryzykowne i trudne, ale my i lekarze cały czas mamy nadzieję, wierzymy i walczymy dalej. Nie możemy się poddać .Teraz jeszcze nie chcemy i nie możemy napisać wszystkiego. I my i Mateusz nie jesteśmy jeszcze gotowi, w każdym razie sytuacja jest trudna. Każdy kolejny dzień to dar za który dziękujemy i prosimy o kolejny – mówią Elżbieta i Piotr Chrobak, rodzice Mateusza.


- Rok temu usłyszeliśmy od lekarzy że z miesiąca na miesiąc z tygodnia na tydzień Mateusz będzie tracić siły i będzie coraz słabszy. Wtedy nie mogliśmy i nie chcieliśmy w to uwierzyć, a wierzcie nam tak jest. Patrzymy na niego i widzimy jak „gaśnie”. Zrezygnował już z tylu rzeczy, które lubił robić. Stara się to wszystko ukrywać, jak to on potrafi, aby nas nie martwić. My widzimy ile go to kosztuje i jego coraz bardziej smutne oczy, które mówią wszystko.


W lipcu rozpoczęto proces rekrutacji Mateusza na przeszczep serca, jest pod stałą kontrolą kardiologów, obstawiony lekami pomagającymi pracować sercu.


- Większość osób myśli, że przeszczep to najlepsze rozwiązanie. Nam też się tak kiedyś wydawało, teraz wiemy, że to nie takie proste tylko bardzo trudne. Wiemy, że profesor Malec, doktor Januszewska i ich zespół zrobią co będą mogli dla Mateusza, a my musimy wierzyć i ufać – wyjaśniają rodzice Mateusza.


Apel o wsparcie – oddaj gadżet na licytację


Organizatorzy informują o możliwości przekazania dowolnych gadżetów na licytację pamiątek oraz loterie fantowe, które zostaną przeprowadzone 3 marca w hali widowiskowo-sportowej.


- Zachęcamy do udziału w naszej imprezie nie tylko przez swoją obecność, ale także poprzez oddanie gadżetu na licytację pamiątek, wsparcie finansowe lub sponsoring. Każdy datek do puszki, czy wpisowe w którychkolwiek zawodach zasila konto leczenia Emilki i Mateusza. W razie chęci pomocy zapraszamy do kontaktu poprzez e-mail memorialstacha@gmail.com lub nasz profil na Facebooku, gdzie umieszczamy bieżące informacje – mówią organizatorzy.


Imprezę swoim patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, jestona współfinansowana w ramach Inicjatywy Lokalnej.


Orzeł Myślenice


memorial2019 - plakat (1).jpg


REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty