Strona główna > Główna środek > Futbol mlodzieżowy
11 kontuzjowanych juniorów Hutnika w przerwie meczu - Wydział Dyscypliny MZPN nie dał wiary i wymierzył kary2014-10-16 22:24:00

Wydział Dyscypliny MZPN, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego w sprawie spotkania Garbarnia Kraków - Hutnik Nowa Huta (Małopolska Liga Juniorów Starszych, 06.09.2014, godz. 10.00), na posiedzeniu w dniu 1 października postanowił:

a. nałożyć karę finansową w wysokości 300 zł na klub Hutnik Nowa Huta

b. nałożyć karę finansową w wysokości 500 zł na pana Andrzeja Paszkiewicza, trenera Hutnika Nowa Huta

c. nałożyć karę finansową w wysokości 500 zł na pana Bartosza Margasińskiego, kierownika drużyny Hutnika Nowa Huta

d. nałożyć karę dyskwalifikacji do 30 czerwca 2015 roku na trenera Andrzeja Paszkiewicza i kierownika drużyny Bartosza Margasińskiego

e. upomnieć zawodników Hutnika Nowa Huta, którzy wystąpili w meczu Małopolskiej Ligi Juniorów Starszych przeciwko Garbarni Kraków, w dniu 6 września 2014 roku.

Podstawa prawna:

1. Regulamin Dyscyplinarny PZPN, art.71 pkt. a i b.

Uzasadnienie

Wydział Dyscypliny MZPN, po rozpoznaniu na czterech posiedzeniach i przeprowadzeniu dowodów ustalił następujący stan faktyczny:

6.09.2014 roku odbyły się zawody w ramach rozgrywek Małopolskiej Ligi Juniorów Starszych, pomiędzy RKS Garbarnia i KS Hutnik Nowa Huta. Zawody te zakończyły się w pierwszej połowie, wynikiem 2:0 dla gospodarzy. Bezpośrednio po zakończeniu pierwszej połowy, do sędziego Bartłomieja Zaręby podszedł kierownik drużyny Hutnika pan Bartosz Margasiński i oświadczył, że ze względu na kontuzje 11 zawodników, jego piłkarze nie mogą kontynuować zawodów, z powodu braku wystarczającej ilości zawodników.

Wyjaśnieniom działaczy Hutnika Wydział Dyscypliny MZPN nie dał wiary, argumentując w sposób następujący:

1. Kontuzje zawodników w jednym momencie są zjawiskiem niespotykanym i twierdzenia takie nie znajdują uzasadnienia w zasadach doświadczenia życiowego.

2. W czasie pierwszej połowy, żadnemu z zawodników nie była udzielana pomoc medyczna - tak wynika z relacji wideo i oświadczenia sędziego.

3. Stwierdzenie kontuzji nie może nastąpić w ciągu kilku sekund i winno być poprzedzone oględzinami, jak i badaniami. Tymczasem drużyna Hutnika bezpośrednio po zakończeniu pierwszej połowy oświadczyła, że nie może kontynuować gry z

przyczyn wyżej wymienionych i zeszła do szatni.

4. Pomimo orzeczenia kontuzji przez osobę odpowiedzialną za opiekę medyczną zawodników w dniu 6.09.2014 okazuje się, że brali udział w spotkaniach w dniach 10.09 i 14.09. Dotyczy to następujących graczy: Karol Filipek, Dorian Frątczak, Patryk Wójcik, Józef Mizera, Michał Terlikowski, Hubert Pachowicz, Bartłomiej Chlebda, Krystian Kozieł, Jakub Berliński, Franciszek Gędłek, Konrad Rakoczy.

Dla podkreślenia, Wydział Dyscypliny MZPN wskazuje następujące przykłady:

- zawodnik Józef Mizera, uczeń szkoły sportowej, brał udział w szkolnych zajęciach sportowych już 8.09.

- zawodnik Michał Terlikowski, mimo określenia jego stanu jako "prawdopodobnie konieczny zabieg operacyjny", w dwóch następnych spotkaniach wystąpił w pierwszym składzie Hutnika.

Biorąc pod uwagę powyższe, przyjąć należy, iż zachowanie trenera, kierownika drużyny i Zarządu Hutnika Nowa Huta, który nie reagował na pytania zadawane przez Wydział, wykazuje cechy zachowania wysoce niesportowego. Widowisko sportowe różni się tym od widowiska cyrkowego, iż wynik jest zawsze niepewny. Przystępując więc do rywalizacji sportowej, każdy klub, działacz i zawodnik winien dążyć do zwycięstwa, ale musi również akceptować porażkę, jeśli ona nastąpi. W przeciwnym razie cel rywalizacji sportowej zanika, a w jego miejsce wkradają się bliżej niezidentyfikowane emocje i fałszywe ambicje. Działania podjęte przez działaczy Hutnika w dniu meczu należy szczególnie napiętnować. Dotyczyły bowiem rozgrywek młodzieży, która winna czerpać od swoich opiekunów wzory uczciwości i rzetelności.