Strona główna > IO > Vancouver 2010 > Snowboard
Holenderka mistrzynią akwaplanacji2010-02-27 01:37:00

30-letnia Holenderka Nicolien Sauerbreij do tej pory nie zdobyła żadnego medalu na igrzyskach (8 lat temu była 24., a 4 lata temu 12.), ani na MŚ. W tym sezonie dominuje w Pucharze Świata i dlatego jej triumf nie jest niespodzianką.

Na ciężkiej, nasiąkniętej od ulewnego deszczu, trasie, przy silnym wietrze Holenderka czuła się najlepiej. W finale przegrała I przejazd z Rosjanką Jekatieriną Iliuchiną o 0.02 sekundy, ale w w drugim była szybsza o 0.23 i wywalczyła złoto. 22-letnia Rosjanka zdobyła srebro olimpijskie, choć nigdy wcześniej nie stanęła na podium PŚ.

Trasa w wielu miejscach była pokryta wodą, bardzo często zawodniczki (w tym także czołowe) wpadały w poślizg, traciły przyczepność jak podczas akwaplanacji... Japonka Tomoka Takeuchi i Niemka Selina Joerg nie potrafiły się zatrzymać i wpadły w siatkę zabezpieczającą trasę. Austriaczka Claudia Riegler po wywrotce ześlizgiwała się rozpryskując wodę na wysokość 3 metrów na głową. Kłopoty miała także wicemistrzyni olimpijska sprzed 4 lat i wiceliderka PŚ - Niemka Amelie Kober; po wywrotce, z obawy przed kolejnym upadkiem, nie przystąpiła już do rywalizacji o miejsca 5-8. - Jestem w ciąży - wyznała... Jej rodaczka Anke Karstens, która miała z nią startować w wyścigu pocieszenia, jadąc samotnie też upadła... Aktualną mistrzynię świata, Szwajcarkę Fraenzi Maegert-Kohli, "zmyło" z trasy w eliminacjach; w efekcie zajęła dopiero 28. miejsce...