Strona główna > IO > Vancouver 2010 > Snowboard
Obronił tytuł w szalonym sporcie2010-02-16 00:38:00 RK

Niespełna 34-letni Amerykanin Seth Wescott obronił tytuł mistrza olimpijskiego sprzed 4 lat w szalonej konkurencji jaką jest snowboardowy cross.

Wydawało się, że w Vancouver nie odegra głównej roli, gdyż dwa miesiące przed igrzyskami doznał kontuzji kolana i barku. Kwalifikacje to zadawały się potwierdzać, męczył się w nich, został sklasyfikowany dopiero na 17. pozycji. W 1/8 finału pokazał jednak prawdziwe oblicze eliminując Australijczyka Alexa Pullina, który kwalifikacje wygrał... Wszystkie kolejne wyścigi kończył jako pierwszy - w ćwierćfinale, półfinale i finale. W finale wyprzedził po ekscytującym finiszu reprezentanta gospodarzy - Mike'a Robertsona.

Seth Wescott jest człowiekiem WOLNYM, jeśli chodzi o styl życia. Jego profesją jest snowboard, ale jednocześnie nie jest niewolnikiem tego sportu. Rzadko startuje w Pucharze Świata, potrafi przez miesiąc zjeżdżać w górach Alaski. Gdyby nie był snowboardzistą, to zapewne zostałby surferem. Latem ubiegłego roku spędził miesiąc na falach w Kostaryce. Gdyby nie został surferem, to wybrałby golf. W tamtym roku, jak twierdzi, grał w golfa przez sześć dni w tygodniu. Uprawiał też już w swym życiu piłkę nożną, skateboard, narciarstwo, kolarstwo górskie...

Obaj Polacy awansowali do 1/8 finału

W 1/8 finału zwycięzca kwalifikacji - Australijczyk Alex Pullin został wyeliminowany; zajął dopiero 3. miejsce w I wyścigu, za Amerykaninem Sethem Wescottem i Szwajcarem Fabio Caduffem. W efekcie został sklasyfikowany na 17. pozycji. Wyeliminowany został także drugi w kwalifikacjach - Amerykanin Graham Watanabe.
Mateusz Ligocki rywalizował w III wyścigu z trzema Austriakami! Niestety, przewrócił się zaraz na początku i przegrał ze wszystkimi trzema.
Maciej Jodko pojechał lepiej, był w VI wyścigu trzeci (1. Francuz Pierre Vaultier, 2. Kanadyjczyk Drew Neilson), ale to za mało, by awansować.