Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowe Podkarpacie
Niepełnosprawność nie wyklucza ze sportu. Kończy się pierwsza edycja kampanii “Pełni Sportu”.2022-12-11 13:09:00

Z końcem roku zakończy się tegoroczna, pierwsza edycja kampanii “Pełni Sportu” organizowanej przez Fundację MultiSport we współpracy z Fundacją Kulawa Warszawa. W kilkunastu wydarzeniach sportowych z udziałem ambasadorów-sportowców z niepełnosprawnościami wzięło udział prawie 6 tysięcy dzieci ze szkół w całej Polsce. 


“Pełni Sportu” to pierwsza w Polsce kampania, która na tak dużą skalę uświadamia społeczeństwo, w szczególności dzieci i młodzież na temat możliwości uprawiania sportu dla osób z niepełnosprawnościami, przedstawia różnorodne dyscypliny oraz zachęca do przełamywania własnych barier i ograniczeń. Liczby dotyczące programu realizowanego od czerwca do września br. są imponujące. W 17 wydarzeniach - “Dniach Pełnych Sportu” i spotkaniach w 16 szkołach m.in. w Warszawie, Zamościu i Rymanowie-Zdroju - wzięło udział łącznie 5750 osób, w tym dzieci i dorośli z niepełnosprawnościami. Do rozmów i wspólnych treningów zaprosiło ich 25 sportowców z 6 klubów sportowych uprawiających dyscypliny takie jak amp futbol, parabadminton, blind tenis, szermierka, koszykówka oraz rugby. 


W realizację założeń kampanii zaangażowało się grono sportowców z niepełnosprawnościami, w tym również wybitni paraolimpijczycy. Ambasadorami zostali Andrij Demczuk - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016, Monika Kukla - zawodniczka Amp Futbolu oraz Mistrzyni Europy w crossficie osób z niepełnosprawnością, Bartłomiej Mróz - parabadmintonista klubu Beninca UKS Feniks Kędzierzyn i uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio 2020 oraz Maciej Bartniak - zawodnik Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach "Four Kings". Spotkania i treningi z ich udziałem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestnicy mieli okazję wejścia w rolę zawodników uprawiających dyscypliny sportu stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.


“Naszym głównym celem jest promowanie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz zapoznanie ich ze specyfiką różnorodnych sportów. Chcemy nauczyć ich jak pokonywać trudności oraz zbudować wrażliwość społeczną, pokazując, że determinacją i pracą można osiągać zamierzone cele - mówi Tomasz Półgrabski, prezes zarządu Fundacji MultiSport i dodaje: - Aktywność owocująca rozwojem i osiągnięciami może być istotnym czynnikiem wzmacniającym samoocenę dzieci oraz korzystnie wpływać na ich dobrostan psychofizyczny. Rodzice, których również zaprosiliśmy do udziału w projekcie mają okazję zmienić stereotypowe myślenie i dostrzec potencjał sportowy w swoich dzieciach. Możliwość uprawiania sportu „na serio” może być inspirująca dla wielu młodych osób z niepełnosprawnościami. Pragniemy, aby przekonały się one, że jest to możliwe.”


Ambasadorka kampanii, pochodząca z Małopolski Monika Kukla, to jedna z pierwszych kobiet w polskiej lidze Amp Futbolu oraz reprezentantka pierwszej w Europie kobiecej reprezentacji tej dyscypliny. W trakcie Dni Pełnych Sportu prowadziła treningi z indywidualnych umiejętności gry: dryblingu, strzałów na bramkę oraz poruszania się po boisku.


“Dzieciom zawsze najpierw tłumaczę, żeby nie stawiać sobie za wysokiego progu, stopniowo dążyć do wyznaczonego celu i nie zrażać się, jeżeli coś nam nie wyjdzie. Bo wiadomo, że nic od początku nie wychodzi. Trzeba przepracować to i ze spokojną głową dążyć do kolejnych celów” - mówi Kukla i dodaje z uśmiechem: “Moją osobistą ambicją jest rozpowszechnienie tego sportu, żeby jak najwięcej drużyn powstało nie tylko w Polsce, ale i w Europie. I oczywiście zdobycie tytułu mistrza świata.”


Wyjątkowym ambasadorem był Andrij Demczuk, złoty medalista Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio w 2016 r. i mistrz Ukrainy w szermierce na wózkach, który wziął udział w wielu spotkaniach z polskimi i ukraińskimi dziećmi w Warszawie, pomimo trwającej w jego ojczyźnie wojny.


“Nie trzeba bać się tych wózków. Od tego jak pracujesz swoją ręką, głową i ciałem zależy twój sukces i to, jak dobry jesteś w szermierce. To jest sport, w którym nie tylko ważna jest fizyczność, siła i technika, ale również intelekt i taktyka. Osoby w pełni sprawne nie mają nade mną żadnej przewagi, dlatego też zachęcam dzieci z niepełnosprawnościami lub problemami nóg czy kręgosłupa do spróbowania swoich sił. Szermierka jest jak połączenie boksu i szachów” - tłumaczył Demczuk swoje podejście do szermierki.


Współorganizatorem kampanii była Fundacja Kulawa Warszawa. Partnerami zostali Amp Futbol Polska, Warszawskie Stowarzyszenie Rugby na Wózkach "Four Kings", Fundacja Rozwój Integracja Sport oraz Fundacja Widzimy Inaczej (projekt — Akademia Tenisa Niewidomych i Słabowidzących). Patronat honorowy nad programem objął Polski Komitet Paraolimpijski. Patronem medialnym jest TVP Sport. Program otrzymał także dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.


Misją Fundacji MultiSport jest popularyzacja zdrowia i promocja aktywnego stylu życia wśród różnych grup społecznych. W szczególny sposób chce przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi siedzącego trybu życia, edukować i pokonywać bariery w dostępie do zdrowych form aktywności i wypoczynku. Robi to m.in. przez udostępnianie szerokiej oferty zajęć przeciwdziałających wadom postawy zarówno w klubach sportowych Zdrofit, jak i w szkołach. Swoje działania kieruje m.in. do osób z niepełnosprawnościami, dzieci i młodzieży mających utrudniony dostęp do nowoczesnej infrastruktury sportowej. 


Informacja prasowa


monika kuklaa.jpg
andrij demczuk.jpg
pelni sportu.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty