Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Ampfutbol wraca do Krakowa. Polacy zmierzą się z mistrzami świata2023-05-30 14:22:00

W dniach 16-18 czerwca Kraków będzie gospodarzem Ligi Narodów Dywizji A w ampfutbolu. Reprezentacja Polski pod Wawelem zmierzy się z najlepszymi europejskimi zespołami – Anglią, Hiszpanią i mistrzem świata Turcją. Warto dodać, że to kolejna prestiżowa impreza rozgrywana w stolicy Małopolski – po Mistrzostwach Europy 2021 i Lidze Mistrzów 2022. Biało-czerwoni liczą na gorący doping i niesamowite emocje.


W czerwcu stolicą europejskiego ampfutbolu będzie Kraków, a konkretniej stadion miejscowej Prądniczanki. Na wspomnianym obiekcie zobaczymy w akcji najlepsze reprezentacje na Starym Kontynencie: Turcję (obecni mistrzowie świata i Europy), Hiszpanię (wicemistrzowie Europy) i Anglię, której nasza reprezentacja uległa w ubiegłorocznych mistrzostwach świata. Dywizję A uzupełnia oczywiście Polska.


– Za każdym razem z przyjemnością wracamy do Krakowa, gdzie zawsze możemy liczyć na duże wsparcie naszych kibiców – mówi Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska. – Nasz nowy trener ma już za sobą fantastyczny debiut w Rzymie (6:0 i 4:0 z reprezentacją Włoch), ale to w Krakowie przekonamy się jak kadra pod jego wodzą wygląda w starciach z najmocniejszymi ekipami – dodaje.


Liga Narodów to nowy format rozgrywek organizowanych przez European Amputee Football Federation. Wszystkie europejskie drużyny podzielono na cztery dywizje: A, B, C i D, ze względu na ich wyniki na EURO. W dywizji A i B znalazły się po cztery zespoły, w dywizji C pięć, natomiast w dywizji D, która jest otwarta również na nowopowstałe kadry, może zagrać nawet sześć drużyn. Gospodarzami turniejów – poza Polską – będą: Francja (Annecy, 8-10 września), Belgia (Blankenberg, 6-8 października) oraz Szkocja (Edynburg, 27-29 października). Ostatnie miejsce będzie oznaczało spadek do niższej dywizji, z kolei zwycięzcy dywizji B, C i D uzyskają awans. Co kluczowe Liga Narodów będzie również kwalifikacją do przyszłorocznych ampfutbolowych Mistrzostw Europy, do których awansuje 16 najlepszych drużyn ze wszystkich dywizji. Będzie to też walka o jak najlepsze rozstawienie przed losowaniem EAFF EURO’24.


Turniej Ligi Narodów będzie miał wyjątkowe znaczenie dla nowego trenera drużyny narodowej. Dmytro Kameko po raz pierwszy poprowadzi Polaków w meczach przed własną publicznością. – Dla nas to poważny egzamin przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy. Będzie to pierwsza okazja, abym przywitał się z polskimi kibicami. Gramy między innymi z mistrzami świata, ale nie czuję stresu przed tym turniejem. Skupiam się na tym, aby jak najlepiej przygotować nasz zespół. Wierzę, że każdy z chłopaków da z siebie wszystko – mówi trener Kameko.


Nowy kapitan reprezentacji Polski Bartosz Łastowski zapowiada, że nasza reprezentacja w Krakowie będzie mierzyła w zwycięstwo. – Mamy z Anglią pewne porachunki do wyrównania. Patrząc na to, jak wyglądała nasza gra w dwumeczu z Włochami, jestem dobrej myśli – mówi Łastowski, który opowiedział także o początku współpracy z nowym trenerem. – Dmytro Kameko chce zmienić ampfutbol i przejść pod granie typowo futsalowe. Ponadto przykłada dużą wagę do pressingu. Biegamy praktycznie bez przerwy, ale właśnie po to są lotne zmiany. Potrzebujemy więc szerokiej kadry i każdy z nas musi dawać z siebie sto procent – tłumaczy kapitan reprezentacji Polski.


Zmagania w Dywizji A w Krakowie będą również oficjalną Imprezą Towarzyszącą Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. To największa multidyscyplinarna impreza sportowa odbywająca się w tym roku na Starym Kontynencie. O medale w 29 konkurencjach powalczy 7000 sportowców z 48 państw. – To dla nas duży zaszczyt, że miasto Kraków wyróżniło organizowany przez nas turniej. Warto podkreślić, że ampfutbol jest jedyną dyscypliną sportu niepełnosprawnych, która zostanie rozegrana przy okazji Igrzysk Europejskich – podkreśla Mateusz Widłak.


Liga Narodów Amp Futbol Dywizja A Kraków 2023


16-18 czerwca, Stadion Prądniczanki Kraków


piątek 16 czerwca 

16:00 ceremonia otwarcia

16:30 Polska - Hiszpania 

18:30 Anglia - Turcja


sobota 17 czerwca

12:30 Polska - Anglia

14:30 Hiszpania - Turcja


niedziela 18 czerwca

13:00 Hiszpania - Anglia

16:00 Polska - Turcja

17:30 ceremonia zakończenia


Miasto Gospodarz: Kraków

Impreza Towarzysząca Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Organizatorzy: Amp Futbol Polska, European Amputee Football Federation

Partner Turnieju: Województwo Małopolskie

Turniej wspiera: UEFA Respect

Sponsor Główny Reprezentacji: Energa Grupa ORLEN

Oficjalny Sponsor Reprezentacji: PZU

Oficjalni Partnerzy Reprezentacji: forBET, NAC

Partner Logistyczny Reprezentacji: IFB

Ambasador Reprezentacji: Robert Lewandowski

Partner Techniczny Reprezentacji: 4F

Partner Medyczny Reprezentacji: Ottobock Polska

Partnerzy: PZPN, Poczta Polska, Uzdrowisko Ustroń, Gaminate, Pentagon Research

Dofinansowanie działań ze środków: Ministerstwo Sportu i Turystyki


ampfutbol.pl


ampln.jpg


2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty