Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Sportowa Małopolska
Znakomita obsada krakowskich ME w slalomie kajakowym: wystartują mistrzowie olimpijscy z Londynu2013-05-24 17:19:00

Złoci medaliści igrzysk w  Londynie, triumfatorzy mistrzostw świata i innych wielkich międzynarodowych imprez wystąpią w tegorocznych  Mistrzostwach Europy w Kajakarstwie Slalomowym, które od 6 czerwca do 9 czerwca odbędą się na krakowskim sztucznym torze KOLNA. Wystartują reprezentanci 24 krajów, wśród nich olimpijscy zwycięzcy: Francuzka Emilie Fer, Włoch Daniele Molmenti oraz Brytyjczycy Tim Baillie i Etienne Stott. 


W konkurencji C-2, w której wiążemy duże nadzieje z kanadyjkarzami Krakowskiego Klubu Kajakowego, Piotrem Szczepańskim i Marcinem Pochwałą do rywalizacji stanie cała światowa czołówka.  Zobaczymy pięć najlepszych osad londyńskich igrzysk:  Baillie/Stott,  David Florence/Richard Hounslow (Wielka Brytania),  Pavol Hochschorner/Peter Hochschorner (Słowacja), Gauthier Klauss/Mathieu Peche (Francja), Szczepański/Pochwała oraz broniących tytułu mistrzów Europy z Augsburga, Czechów Jaroslava Volfa i Ondřeja Štĕpánka.  Bracia-bliźniacy Hochschornerowie to trzykrotni mistrzowie olimpijscy (2000, 2004, 2008). 


W kajakowych „jedynkach” zabraknie, niestety, czwartego w IO-2012 Mateusza Polaczyka, któremu w zakwalifikowaniu się do ekipy biało-czerwonych przeszkodziła kontuzja barku. Liczymy na to, że w walce o miejsce na podium skutecznie zastąpi go aktualny mistrz Polski Dariusz Popiela. Głównym faworytem jest jednak Molmenti, ubiegłoroczny złoty medalista zarówno igrzysk jak i mistrzostw Europy. Do Krakowa przyjadą także Czech Vavřinec Hradilek i Niemiec Hannes Aigner. 


Lista zgłoszeń do krakowskich ME jest pełna nazwisk zawodniczek i zawodników z dużymi sukcesami w tej olimpijskiej od 1972 roku dyscyplinie sportu.  


Piękne karty w historii slalomu zapisała na przykład Czeszka Štĕpanka Hilgertová – złota medalistka IO w Atlancie (1996) i Sydney (2000) oraz MŚ (1999, 2003),  czwarta na igrzyskach w Londynie. 

W połowie kwietnia Hilgertová, podczas Krakowskich Slalomów, skorzystała z okazji by sprawdzić tor przy Kolnej po modernizacji, jakiej został poddany przed czerwcowymi mistrzostwami Starego Kontynentu. Zmagania 45-latki z Pragi z Polką Natalią Pacierpnik i Słowaczką Eleną Kaliską – złotą medalistką olimpijską z Aten (2004) i Pekinu (2008), mistrzynią świata (2005) były ozdobą tych zawodów.


Hilgertová, która w 2008 roku w Krakowie triumfowała w ME w K-1 znalazła się w czeskiej ekipie, podobnie jak Kaliská w reprezentacji Słowacji, nie wystartuje natomiast   -  z przyczyn osobistych -  Pacierpnik, siódma kajakarka londyńskich igrzysk. 


Sympatyków sportu, wszystkich, którzy lubią spędzać czas w miłej atmosferze, na łonie natury już dziś serdecznie zapraszamy od 7 do 9 czerwca na Kolną, a czwartek, 6 czerwca, o godz. 17.00 na Rynek Główny, gdzie przy Ratuszu odbędzie się oficjalne otwarcie Mistrzostw Europy w Kajakarstwie Slalomowym. Dodatkową atrakcją tej uroczystości będą harce Lajkonika, bo właśnie w tym dniu przejdzie ze swoim orszakiem ze Zwierzyńca do centrum miasta. 

Jerzy Sasorski/ZIS 


kajak1
Reprezentanci Polski w konkurencji C2 - Piotr Szczepański/Marcin Pochwała. Fot. Mateusz Chwajoł/Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie


kajak1
Plakat imprezy.
2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty