Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
W Krakowie odbyło się spotkanie uczestników projektu "Football as a medium promoting a greater social mix and intercultural communication through various forms of exchange". Przedsięwzięcie realizowane było w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół „Uczenie się przez całe życie”.
- Był to trzeci i zarazem ostatni etap projektu, w którym biorą udział trzy placówki: Institut Provincial D’enseignement Secondaire de Hesbaye z Belgii, Walter-Klingenbeck-Schule z Niemiec oraz Szkoła Mistrzostwa Sportowego z Polski. Poprzednie spotkania odbyły się w Belgii i w Niemczech - powiedział Mirosław Gilarski, dyrektor krakowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
Spotkanie w Krakowie było bardzo pracowite. Pierwszy dzień, w poniedziałek 13 maja, uczestnicy przedsięwzięcia rozpoczęli od wizyty w murach Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
- Wraz z uczniami naszej szkoły, koledzy z Belgii i Niemiec wzięli udział w lekcjach. Goście mogli zobaczyć podobieństwa oraz różnice zajęć prowadzonych w ich szkołach z tymi, które odbywają się w Polsce - mówi Szymon Demarczyk, uczestnik projektu z klasy Ia SMS.
Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z uczniami szkoły, którzy grają w zespołach ligowych - Pawłem Stolarskim z Wisły Kraków oraz Bartoszem Kapustką i Krzysztofem Szewczykiem z Cracovii. Chłopcy opowiadali jak wygląda organizacja ich dnia, dzielili się swoimi wrażeniami z gry w pierwszych drużynach oraz swoimi sposobami godzenia nauki z treningami.
- Nasi goście byli pod wrażeniem osiągnięć Pawła, Krzyśka i Bartka. Mimo młodego wieku grają w pierwszych zespołach swoich klubów oraz są reprezentantami Polski U 17 - mówi Piotr Kocąb, wicedyrektor ds. Sportowych w SMS.
Tuż po spotkaniu z piłkarzami odbył się wykład dotyczący aspektów sędziowania, tolerancji oraz zasady fair play w futbolu. Wykład w języku angielskim poprowadził sędzia II-ligowy Paweł Kukla.
Kolejnym punktem programu były treningi piłkarskie. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Dla zespołu niemieckiego zajęcia poprowadził trener Maciej Antkiewicz (szkoleniowiec w SMS oraz trener III-ligowego Przeboju Wolbrom), drużyna Szkoły Mistrzostwa Sportowego odbyła zajęcia z Erickiem Calay (trener w IPES oraz były szkoleniowiec w Akademii Standard de Liege), natomiast uczniowie belgijscy spotkali się z Manuelem Baumem (koordynator sportowy w szkole niemieckiej oraz trener SpVgg Unterhaching - III liga niemiecka). Specjalny trening dla bramkarzy przeprowadził Maciej Palczewski, trener bramkarzy w SMS-ie, MKS Cracovii S.S.A i golkiper Przeboju Wolbrom.
- Trening był super – podsumował krótko Błażej Skrobowski z klasy c. - Zajęcia poprowadzone przez trenera Calay bardzo nam się podobały, mogliśmy poznać techniki szkoleniowe jakie są prowadzone w Belgii - dodał Błażej.
Po południu uczestnicy wizyty spotkali się w Urzędzie Miasta Krakowa. Przewodnikiem po Pałacu Wielopolskich był dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego Mirosław Gilarski, który zapoznał wszystkich z historią dzisiejszej siedziby władz miasta oraz przedstawił kompetencje Rady Miasta. Uczestnicy mogli zobaczyć miejsce, gdzie urzęduje prezydent Miasta Krakowa oraz salę obrad Rady Miejskiej, gdzie spotkali się z przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmidrem.
***
Drugi dzień goście Szkoły Mistrzostwa Sportowego rozpoczęli w Wieliczce, gdzie zwiedzali Kopalnię Soli.
Następnym punktem programu były wizyty na stadionach Wisły i Cracovii.
Po obiekcie Wisły Kraków uczestników obiektu oprowadzał Adam Musiał (Adam Musiał – jeden z „Orłów Górskiego”, reprezentant Polski w latach 1968-74. W kadrze rozegrał 34 mecze. Zdobywca trzeciego miejsca na MŚ 74. Trener Roku w Plebiscycie Piłki Nożnej w 1991 - przyp. red.), który pokazał młodym zawodnikom wszystkie zakamarki stadionu. Pan Adam chętnie dzielił się z gośćmi wspomnieniami. Jego osiągnięcia i kariera piłkarska zrobiła duże wrażenie na młodych adeptach tej dyscypliny sportu.
Ze stadionu Białej Gwiazdy przez Krakowskie Błonia uczestnicy projektu przeszli na stadion Cracovii. Również tutaj przed chłopcami drzwi stały otworem. Mogli zobaczyć stadion od przysłowiowej podszewki. Przewodnikiem po obiekcie Cracovii był Dariusz Guzik, menedżer ds. marketingu i PR klubu.
Prosto ze stadionu Cracovii uczestnicy spotkania w Krakowie pojechali do Sanktuarium w Łagiewnikach. Tutaj wraz z zawodnikami z innych klubów wzięli udział w VI Pielgrzymce Sportowców i Kibiców Małopolski. Pomimo bariery językowej, zagraniczni goście z zaangażowaniem uczestniczyli w nabożeństwie.
***
W środę odbył się finał Turnieju Comeniusa. W Szkole Mistrzostwa Sportowego rozegrano ostatni etap tych zawodów - wcześniejsze rundy odbyły się Belgii i Niemczech.
- Zacięta walka na boisku przebiegała w atmosferze fair play, a wynik turnieju decydował się do ostatniego gwizdka. Wyrównany poziom zawodników i wyszkolenia drużyn oraz ich wola walki zapewniły wiele emocji i grę na wysokim poziomie - powiedział dyrektor Gilarski.
Szala zwycięstwa, która przechylała się to na jedną, to na drugą stronę dodawała dramaturgii spotkaniom. Zwycięzcą turnieju została drużyna Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Krakowa, drugie miejsce zdobyli uczniowie z Belgii, a trzecie młodzi piłkarze z Niemiec.
***
Po trudach sportowych przyszedł czas na pracę i naukę. W czwartek uczestnicy programu odwiedzili Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Na uczelni gości przywitał Maciej Starowicz, który jest pełnomocnikiem rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie ds. promocji uczelni. Następnie dr Joanna Basiaga-Pasternak wygłosiła wykład dotyczący treningu mentalnego.
- Pani doktor wygłosiła prelekcję w języku angielskim - jest to język komunikacji w tym projekcie. Spotkanie było bardzo interesujące, trenerzy, którzy przyjechali z drużynami mieli sporo pytań do prowadzącej - podsumował spotkanie Piotr Kocąb.
Uczestnicy projektu zasiedli następnie w sali wykładowej, gdzie rozpoczęło się spotkanie robocze.
- Uczniowie pracowali w kilku grupach mieszanych. Wspólnie opracowywali zagadnienia dotyczące organizacji pracy szkół partnerskich, struktur placówek, wymieniali informacje odnoszące się do różnic kulturowych i etnicznych w poszczególnych placówkach, aspektów integracji. Uczniowie zajęli się również sprawą prawidłowego żywienia i zdrowego trybu życia. Wspólnie opracowywali propozycje tygodniowej diety młodego piłkarza – powiedział Piotr Czajowski, koordynator projektu.
- Wizyta w Szkole Mistrzostwa Sportowego była ostatnim spotkaniem w ramach realizacji tego projektu. Nasi goście byli pod olbrzymim wrażeniem Krakowa. Przygotowane przez nas wycieczki po starym mieście, Kazimierzu czy zwiedzanie Wawelu bardzo im się podobały. Pozwoliły one przybliżyć uczestnikom kulturę oraz historię miasta – powiedział Mirosław Gilarski.
- Teraz przyszedł czas na podsumowanie całego przedsięwzięcia oraz opracowanie rezultatów projektu. Program Comenius umożliwił nam wymianę doświadczeń sportowych oraz edukacyjnych, poznanie kultury, zwyczajów krajów partnerskich. Projekt pokazał, że piłka nożna stwarza znakomitą podstawę do międzykulturowej komunikacji. Uczniowie wszystkich placówek nawiązali nowe znajomości, które, mam nadzieje, będą owocowały w ich dorosłym życiu - podsumował spotkanie dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego.
SMS
- SMS w Marszu Milczenia
- Ponad 270 uczniów SMS rozpoczęło rok szkolny
- RYSZARD NIEMIEC nie dziwi się pytaniom ludzi z Niecieczy: Czy PZPN ma pomagać, czy przeszkadzać?
- Akademia Sportu Progres mistrzem Polski
- Sparingi SMS-u
- Nowy Hutnik 2010 ma nowego prezesa
- Drużyny MKS SMS Kraków wyjechały na obozy szkoleniowe
- 10 tysięcy zł dla triumfatora Pucharu Polski w Małopolsce
- 3 kolejka II ligi: Limanovia ceni punkt z Suwałk
- Mirosław Hajdo odchodzi z Sandecji
- Puszcza żegna Taraska, wita Borovićanina
- III-ligowcy już wiedzą jaka droga do II ligi, pary barażowe rozlosowane
- Szreniawa Nowy Wiśnicz wycofała się z IV ligi
- II liga: Limanovia lepsza od Garbarni, pocieszyła się po kuriozalnej stracie punktów
- O Puchar Starosty Miechowskiego
- Ważne decyzje zarządu MZPN w sprawie IV i V ligi oraz rozgrywek młodzieżowych
- RYSZARD NIEMIEC o odwetowym "dorobku" PZPN, w ramach mszczenia się na małopolskiej piłce
- Puszcza gra dalej
- Pechowy karny, Garbarnia poza burtą PP
- Cracovia ma nowego obrońcę
- Remis Pasów ze Stalą Mielec
- Rezerwa Akademii mistrzem gminy Zabierzów
- Awans Puszczy
- Biała Gwiazda wraca na wiślackie koszulki
- RKTTM w Akademii Mistrzów Cracovii
- Wiarusy z nowym trenerem
- Daniel Bartkowski trenerem Tuchovii
- Piłkarz szuka piłkarzy
- Wisła nie trafia z karnego i przegrywa z Ruchem
- Ostatni sprawdzian Cracovii - z mielczanami
- Porażka Pasów z Koroną (FILM)
- Dragon szuka piłkarzy
- Czesław Palik nowym trenerem Bronowianki
- Juvenia bez Bursy i Dominika
- Hat trick Siedlarza, awans Garbarni w Pucharze Polski
- Orzeczenie ZKO MZPN: Nowa Proszowianka ukarana walkowerem, trzy punkty dla Zieleńczanki
- Limanovia o jedną bramkę lepsza od Wisły
- Cracovia ma dwóch nowych zawodników
- Młodzież Cracoviii pokonała Limanovię
- Janina Libiąż zagra w III lidze
- Mieczysław Weiss nie żyje
- Sparing II-ligowców: Rozwój zwycięski na Rydlówce
- RYSZARD NIEMIEC odpowiada raz na zawsze warszawskim (i nie tylko) napastnikom
- Cracovia wraca na... saloony (FILM)
- Mastalerz trenerem Zrywu
- Grzegorz Trela trenerem Węgrzcanki
- IV liga: 2x18 drużyn, a z dwóch krakowskich klas okręgowych powstaną trzy
- Unia Tarnów wycofała się z Pucharu Polski
- Cracovia wygrała z Garbarnią
- 18 zespołów w III lidze w sezonie 2013/2014
więcej wiadomości >>>