Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
- VII Ogólnopolski Omnibus Sportowy
- Mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych: 45 pytań i odpowiedzi
ROZMOWA Z DYREKTOREM MIROSŁAWEM GILARSKIM (druga część)
Mirosław Gilarski (41 l.) już drugą kadencję jest radnym Rady Miasta Krakowa, aktualnie niezależnym. Od 2008 r. sprawuje funkcję dyrektora Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie.
- Szkoła Mistrzostwa Sportowego przy Szablowskiego zanotowała w tym roku szkolnym rekordową w 17-letniej historii placówki ilość uczniów. Tak dokładnie, to ilu?
- Na dzień 1 września 2012 było dokładnie 250 uczniów, 173 w liceum i 77 w gimnazjum. W styczniu ta liczba nieco zmalała, mamy 168 w liceum i 76 w gimnazjum, czyli razem 244, ale mam sygnały, że kilka osób ma przyjść w połowie roku szkolnego. Nigdy nie mieliśmy tylu uczniów co teraz. To nasz podwójny sukces, zwłaszcza że w tych rocznikach brakuje młodzieży i inne szkoły, zwykłe samorządowe, miały problem z naborem i niektóre albo są wygaszane albo likwidowane. A zaczynaliśmy działalność od trzech klas licealnych, czyli w sumie około 60-70 uczniów...
- Obecnie podobny stan liczebny jest w samym tylko gimnazjum...
- Mamy aktualnie trzy klasy gimnazjalne, pierwszą, drugą i trzecią. Klasy są przeważnie 24-osobowe, z różnych względów. Po pierwsze łatwiej jest uczyć 24 niż na przykład 35. Poza tym ma to znaczenie ekonomiczne, bo jeśli klasa jest liczniejsza, to trzeba ją dzielić na grupy na różne zajęcia, informatyczne czy językowe, a to są już dodatkowe koszty funkcjonowania szkoły. W liceum klasa to na ogół zarazem drużyna piłkarska. Przykładowo 1a to klasa MKS SMS, 1b to Cracovia, a 1c to Wisła. Łatwiej jest przy takim podziale ustalić harmonogram zajęć i treningów.
- A więc faktycznie szkoła dla sportowców.
- U nas w szkole 90 procent to piłkarze, ale mamy ambitne plany, by w przyszłym roku utworzyć drugą klasę gimnazjalną dla hokeistów. Mamy zresztą aktualnie kilku hokeistów Cracovii, a czasami trafiają nam się jeszcze rodzynki z innych dyscyplin, takich nawet jak rugby czy rozmaite sporty walki.
- To co wyróżnia SMS na tle innych szkół tego typu to szkolne drużyny piłkarskie, które uczestniczą w rozgrywkach ligowych i to z powodzeniem.
- Mamy aktualnie dwie drużyny juniorów starszych, dwie drużyny juniorów młodszych i nowo utworzoną drużynę trampkarzy. Występują jako MKS SMS, w obu kategoriach juniorów grają w Małopolskiej Lidze Juniorów. Juniorzy starsi byli jesienią o krok od dużego sukcesu, czyli awansu do ligi makroregionalnej. Mówimy tu o chłopcach, którzy reprezentują MKS SMS, ale są przecież u nas uczniowie z innych klubów, w tym dwóch najsilniejszych - Wisły czy Cracovii.
- Fakt, że istnieją drużyny piłkarskie i można reprezentować szkołę daje możliwość lepszej integracji uczniów...
- To po pierwsze, ale u nas, o czym już wspominałem, kapitalny aspekt integracyjny mają także turnieje zagraniczne czy nasze wyjazdy na Kresy. To lepsze niż zielona szkoła. W trakcie dziesięciodniowych pobytów na Ukrainie zdarzają się różne sytuacje, to taka mała szkoła życia. Ostatnio nawet niektórzy uczniowie chcieli się wymigać, narzekali na brak czasu, mówili, że matura już za miesiąc i muszą się uczyć. Braliśmy więc matematyka, który im udzielał korepetycji. Jeden z uczniów miał kłopoty z tego przedmiotu, a - jak później nam powiedział - dzięki temu wyjazdowi zdał maturę. Okazało się, że jadąc wiele godzin autobusem rozwiązywali z matematykiem jakieś zadania. I akurat w autobusie przerabiali takie zadanie jakie później było na egzaminie. Można więc rzeczywiście powiedzieć, że dzięki temu wyjazdowi na Kresy zdał maturę...
- Kadrę trenerską w szkole stanowią szkoleniowcy z czołowych klubów Małopolski, poczynając od tych największych, Wisły i Cracovii...
- Mój zastępca od spraw sportowych, dyrektor Piotr Kocąb, może potwierdzić, że mamy najlepszych trenerów na rynku. Są znani i rozpoznawani nie tylko w Małopolsce, ale i w kraju. Kadra trenerska liczy około dwudziestu osób. Może trochę za dużo, ale nie zawsze oznacza to, że taki jest rzeczywisty stan liczebny. Czasem zdarza się, że jakiś nasz trener dostaje kontrakt w klubie, wtedy idzie na urlop bezpłatny. Warto mieć u siebie takich szkoleniowców, którzy mają bieżący kontakt z piłką seniorską na wysokim szczeblu, bo to też szansa dla chłopców, którzy zostaną wypatrzeni i pociągnięci wyżej. A przy tym mogą się swoim doświadczeniem dzielić w szkole, jakby ten nasz warsztat i poziom trenerski podnosić. Nasi trenerzy stale się doszkalają, prenumerują fachowe czasopisma, jeżdżą na staże, ostatnio do Herthy czy Hannoveru.
- Wciąż jeszcze panuje przekonanie, że jak szkoła sportowa to niższy poziom nauczania.
- Tak, pokutuje takie przekonanie, spotykałem się niejednokrotnie z takim stereotypem. Przychodzą do mnie różni rodzice. Jedni mówią tak: mój syn dobrze gra w piłkę, ja tutaj będę płacił czesne 250 zł miesięcznie (tyle wynosi teraz w liceum), a chłopakowi się należy, żeby skończył szkołę i zdał maturę. Oni nie są w stanie tego zrozumieć, że uczniom się każe ktoś uczyć i żeby tę maturę zdać, to minimum programowe muszą zrealizować. Dziwią się po co ta matematyka skoro chłopak dobrze gra w piłkę. Są tacy ludzie. Ale przychodzą też inni, którzy mówią: mam chłopca, który świetnie gra w piłkę, ale wy tu macie za niski poziom; i nie chcę, żeby on tu został zepsuty, bo może kiedyś będzie chciał iść na studia. Muszę tłumaczyć, że nasi absolwenci też idą na studia i to nie tylko na AWF. Mieliśmy takich, którzy poszli na UE czy UJ. Mamy też stypendystów MEN jeśli chodzi o wyniki w nauce. To jest trudna szkoła, ale jak ktoś chce, to może osiągać sukcesy w nauce, bo wszystko tutaj jest dobrze zorganizowane. Sportowiec profesjonalista w dzisiejszych czasach powinien być zresztą dobrze zorganizowany, bo musi pogodzić treningi z nauką. Jak ktoś ma dobrze ułożony harmonogram i w miarę dobrze ułożone w głowie, to nie ma z niczym problemów.
- Jak zatem jest z tym poziomem nauczania w SMS-ie? Zauważa Pan jego wzrost?
- Ja oczywiście zauważam, ale jako dyrektor mogę być nieobiektywny. Są jednak wskaźniki, na przykład EWD, czyli edukacyjna wartość dodana, są zamieszczane na stronach internetowych, więc każdy może sprawdzić.
Dla mnie istotne, żeby oprócz wysokiego poziomu sportowego nasi uczniowie uzyskiwali w miarę wysoki poziom w nauce. I to się udaje. Jeśli chodzi o egzaminy zewnętrzne, licealne i gimnazjalne, to w niektórych mieliśmy wyniki powyżej średniej wojewódzkiej. A średnia wojewódzka to przyzwoity poziom, bo Kraków jako miasto ma zawsze lepsze wyniki niż reszta regionu. A są to przy okazji też najlepsze wyniki w kraju, bo Małopolska plasuje się w ścisłej czołówce. Skoro więc mamy średnią wojewódzką, to nie mamy się czego wstydzić. W zeszłym roku mieliśmy nawet taką sytuację, że maturę z języka polskiego zdali wszyscy, co uważam za duży sukces, bo - jak myślę - nie jest to norma dla innych szkół. Nasza polonistka, która od paru lat u nas pracuje, podkreśla zresztą, że przychodzą do nas chłopcy coraz bardziej inteligentni i ambitniejsi, jej zdaniem stale rośnie poziom wiedzy i dyskusji na lekcjach, co później daje taki efekt, że wszyscy zdają maturę z języka polskiego. To sukces, zwłaszcza że ci chłopcy gros czasu poświęcają temu co jest ich pasją życiową, czyli grze w piłkę nożną.
Jeśli chodzi o wyniki historii czy matematyki, to one były wyższe niż średnia. Pół żartem, pół serio powiedziałem, że nasza szkoła zmienia profil - z piłkarskiej na piłkarsko-matematyczną, a w przyszłości może nawet na matematyczno-piłkarską... Myślę, że zmiany jakie stale zachodzą to powód do satysfakcji. Teraz liczę na dobry wynik egzaminu gimnazjalnego, bo obecny rocznik ma nie tylko piłkarsko duży potencjał. Sądzę, że to ważna informacja dla rodziców, którzy się zastanawiają czy posłać dziecko do naszej szkoły.
Pierwsza część rozmowy - kliknij tutaj
Wkrótce - trzecia część rozmowy
Ryszard Kołtun
- SMS w Marszu Milczenia
- Ponad 270 uczniów SMS rozpoczęło rok szkolny
- RYSZARD NIEMIEC nie dziwi się pytaniom ludzi z Niecieczy: Czy PZPN ma pomagać, czy przeszkadzać?
- Akademia Sportu Progres mistrzem Polski
- Sparingi SMS-u
- Nowy Hutnik 2010 ma nowego prezesa
- Drużyny MKS SMS Kraków wyjechały na obozy szkoleniowe
- 10 tysięcy zł dla triumfatora Pucharu Polski w Małopolsce
- 3 kolejka II ligi: Limanovia ceni punkt z Suwałk
- Mirosław Hajdo odchodzi z Sandecji
- Puszcza żegna Taraska, wita Borovićanina
- III-ligowcy już wiedzą jaka droga do II ligi, pary barażowe rozlosowane
- Szreniawa Nowy Wiśnicz wycofała się z IV ligi
- II liga: Limanovia lepsza od Garbarni, pocieszyła się po kuriozalnej stracie punktów
- O Puchar Starosty Miechowskiego
- Ważne decyzje zarządu MZPN w sprawie IV i V ligi oraz rozgrywek młodzieżowych
- RYSZARD NIEMIEC o odwetowym "dorobku" PZPN, w ramach mszczenia się na małopolskiej piłce
- Puszcza gra dalej
- Pechowy karny, Garbarnia poza burtą PP
- Cracovia ma nowego obrońcę
- Remis Pasów ze Stalą Mielec
- Rezerwa Akademii mistrzem gminy Zabierzów
- Awans Puszczy
- Biała Gwiazda wraca na wiślackie koszulki
- RKTTM w Akademii Mistrzów Cracovii
- Wiarusy z nowym trenerem
- Daniel Bartkowski trenerem Tuchovii
- Piłkarz szuka piłkarzy
- Wisła nie trafia z karnego i przegrywa z Ruchem
- Ostatni sprawdzian Cracovii - z mielczanami
- Porażka Pasów z Koroną (FILM)
- Dragon szuka piłkarzy
- Czesław Palik nowym trenerem Bronowianki
- Juvenia bez Bursy i Dominika
- Hat trick Siedlarza, awans Garbarni w Pucharze Polski
- Orzeczenie ZKO MZPN: Nowa Proszowianka ukarana walkowerem, trzy punkty dla Zieleńczanki
- Limanovia o jedną bramkę lepsza od Wisły
- Cracovia ma dwóch nowych zawodników
- Młodzież Cracoviii pokonała Limanovię
- Janina Libiąż zagra w III lidze
- Mieczysław Weiss nie żyje
- Sparing II-ligowców: Rozwój zwycięski na Rydlówce
- RYSZARD NIEMIEC odpowiada raz na zawsze warszawskim (i nie tylko) napastnikom
- Cracovia wraca na... saloony (FILM)
- Mastalerz trenerem Zrywu
- Grzegorz Trela trenerem Węgrzcanki
- IV liga: 2x18 drużyn, a z dwóch krakowskich klas okręgowych powstaną trzy
- Unia Tarnów wycofała się z Pucharu Polski
- Cracovia wygrała z Garbarnią
- 18 zespołów w III lidze w sezonie 2013/2014
więcej wiadomości >>>