Kiosk
- STANISŁAW STRUG. Dopiero w liceum zyskałem szansę gry na boisku z bramkami
- MARIAN FIDO. Człowiek, któremu chce się chcieć
- JAN KOWALCZYK. Sport bez rywalizacji przestaje być sportem
- FUTBOL MAŁOPOLSKI. Grzegorz Bartosz: Garbarnia jest jedna. Zrobię wszystko, aby mówiła jednym głosem
- Paulo Sousa: Ufam umiejętnościom polskich piłkarzy
- Ranking "Forbesa": Wpływowy Lewandowski
- Za miesiąc Wisła Kraków SA będzie mieć Akademię
- Boniek: Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej same podejmą decyzje w sprawie dokończenia sezonu w III lidze i klasach niższych
- Małopolska chciałaby grać...
- Nie ma decyzji w sprawie III ligi i klas niższych
MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
- VIII Omnibus Sportowy w Darłowie - konkurs korespondencyjny
- VIII Omnibus sportowy w Darłowie - PYTANIA ELIMINACYJNE
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych: pytania i odpowiedzi
- Adam Sokołowski mistrzem kibiców XXI wieku
- Mistrzostwa Mistrzów Kibiców Sportowych w Kluczborku
- OMNIBUS SPORTOWY. Któżby inny: Adam Sokołowski!
- Konkurs Piłkarski Ekspert – EURO 2024 na mecie
- KONKURS. Piłkarski Ekspert – Euro 2024
W poprzednim sezonie trener Tomasz Kaleta pracował z grupami młodzieżowymi w KS Prądniczanka, wcześniej z kobietami AZS UJ Kraków (ekstraliga), seniorami SKS Bratniak (A klasa) oraz z grupami młodzieżowymi w klubach Cracovia i KS Podgórze. Odbył także kilkumiesięczne praktyki u boku Kazimierza Moskala w Wiśle Kraków.
Aktualnie oprócz tego, że jest właścicielem i koordynatorem Akademii Fiesta (zajęcia piłkarskie dla przedszkolaków), to podgląda treningi innych trenerów w Polsce; m.in. odbył staż u trenera Adama Nawałki w Górniku Zabrze, Mirosława Dawidowskiego w Kadrze Polski U-17.
W ubiegłym tygodniu wrócił z Holandii, gdzie miał możliwość podglądać trenerów z PSV Eindhoven, Ajaksu Amsterdam, NECc Nijmegen, Twente Enschede i Avanti 31.
Tomasz Kaleta:
- Klub czwartoligowy Avanti 31 posiada sześć boisk, na których oprócz kilkunastu grup młodzieżowych trenuje trzynaście drużyn seniorów! Jeśli chodzi o profesjonalne kluby takie jak Ajax i PSV, to różnica zaczyna się w podejściu trenera do treningu i młodych piłkarzy. Szkolenie najmłodszych opiera się na zasadzie, według której dzieci mają uczyć się panowania nad piłką i dryblingu. W Polsce trenerzy drużynę na przykład 10-latków uczą wygrywać mecze wykonując podania na jeden kontakt; to atrakcyjne, skuteczne i można przy tym wygrać całą ligę. W Holandii każdy trener pracuje nad indywidualnym rozwojem zawodnika, a system szkolenia dba o to, żeby po ukończeniu wieku juniora do drużyny seniorskiej trafił piłkarz kompletny.
- Kilka lat temu miałem przyjemność rozmowy z Janem Pruijnem – szefem szkolenia w Ajax Kapsztad i teraz po rozmowach z trenerami z Ajaxu czy też z PSV potwierdziły się słowa, że w Polsce robiąc selekcję w drużynie młodzieżowej z grupy 50 zawodników wybiera się 20 najlepszych. W Holandii trenerzy sprawdzają jakie ci zawodnicy robili postępy i wybierają 20 najlepiej rokujących.
- Duże znaczenie dla trenerów ma inteligencja i kreatywność. W meczu trampkarzy, podobnie jak w Polsce, jest głośno i słychać dużo wskazówek. Różnica jest taka, że w Polsce to trener krzyczy, a w Holandii komunikacja werbalna i niewerbalna jest na najwyższym poziomie i to zawodnicy między sobą cały czas się komunikują.
- Inną różnicą jest stosowanie małych gier w treningu. W Holandii bardzo często można spotkać na treningu stosowanie różnego rodzaje małych gier, z równowagą zawodników, z przewagą, na utrzymanie itd. Podstawową zasadą w tym elemencie treningu jest ustalenie boiska, a konkretnie jego szerokości. Boiska do małych gier są krótkie i szerokie, dzięki czemu zawodnicy już we wczesnym wieku nie mają problemów z przestawieniem się na grę na dużym boisku grając po jedenastu.
- Aktualnie pracuję nad tym, aby te wszystkie przez kilka lat już zdobywane informacje i najistotniejsze szczegóły móc dopasować do polskich realiów i być może zastosować w jakimś krakowskim klubie.